„Przez sto lat wspólnej pracy wielu ludzi związanych z Bydgoskimi Zakładami Sklejek Sklejka-Multi S.A. poświęciło im swoje serce i zaangażowanie. Cieszy mnie, że przez ten czas wypracowali Państwo wysokie standardy jakości. Mam nadzieję, iż przyszłe lata przyniosą Państwu kolejne sukcesy” – te słowa skierował Piotr Całbecki, marszałek województwa kujawsko-pomorskiego, do prezesa zarządu Sklejki-Multi Tadeusza Kosienia z okazji uroczystości jubileuszu 100-lecia istnienia zakładu, która odbyła się 2 października.
Do Bydgoszczy na zaproszenie Sklejki-Multi przyjechało ponad 200 gości, w tym wielu klientów i dostawców z zagranicy. Wśród nich także reprezentant fińskiej firmy Raute, która w przyszłym roku uruchomi w bydgoskiej fabryce nową łuszczarkę. Zwiększy ona wydajność skrawania w fabryce nawet o 50%. To plan na kolejny rok. Na razie goście, którzy w ramach obchodów zwiedzali fabrykę, mogli zobaczyć pierwsze kroki inwestycyjne, jakie podjął zarząd w ramach modernizacji zakładu.
„W sierpniu uruchomiliśmy nową linię korowania drewna okrągłego Valon Kone, która zastąpiła wysłużone maszyny” – mówi Adam Pander, oprowadzający jedną z grup po zakładzie.
Inwestycje, które zostały rozpoczęte w roku 2014, kierują zakład na tory dynamicznego rozwoju. W planach jest zakup nowej linii spajania fornirów na długość firmy Raute. Zostanie w niej zastosowana nowatorska technologia Scarf-Join, polegającą na łączeniu obłogów metodą wzdłuż włókien, po uprzednim wykonaniu frezowań.
„W 101. rok istnienia Bydgoskich Zakładów Sklejek wchodzimy niezwykle mocni technicznie i technologicznie, a w zakładzie trwają kilkumilionowe inwestycje, które poprawiają naszą wydajność materiałową, jakość produkcji i wspomagają wdrażanie innowacyjnych rozwiązań produktowych” – mówił Tadeusz Kosień podczas oficjalnej części spotkania jubileuszowego, która miała miejsce w Operze Nova. „Chciałbym podziękować tym, którzy wierzą w przyszłość naszego zakładu: załodze, na czele z członkami zarządu wspierającymi mnie w kierowaniu firmą, władzom miasta i województwa, które dostrzegają potrzebę rozwoju nowoczesnego przemysłu w naszym mieście, a takim jest produkcja wszechstronnych i ekologicznych tworzyw drzewnych”.
Prezes Sklejka-Multi dziękował również przedstawicielom Lasów Państwowych, które są głównym dostawcą drewna dla fabryki. „Współpracujemy ze sobą już 90 lat, od kiedy tylko Lasy Państwowe powstały i życzymy sobie, by ta współpraca trwała nadal, opierając się na wzajemnym zrozumieniu ekonomicznych i ekologicznych celów naszego partnerstwa” – mówił Tadeusz Kosień.
Janusz Kaczmarek, dyrektor RDLP w Toruniu, wręczając Tadeuszowi Kosieniowi Kordelas Leśnika Polskiego, podkreślił, że odznaczenie to po raz pierwszy trafia do przedsiębiorcy drzewnego: „Tadeusz Kosień niemal w każdej rozmowie wykazuje głębokie zainteresowanie nie tylko gospodarką leśną czy pozyskaniem drewna, lecz także jest zatroskany o hodowlę lasu, codzienną pracę leśników i wszystko, co dzieje się wokół polityki leśnej państwa” – mówił Janusz Kaczmarek.
Rolę prezesa zarządu w dynamicznym rozwoju zakładu podkreślało wielu gości, szczególnie przedstawiciele władz samorządowych, którzy zauważyli, że spośród kilkudziesięciu państwowych zakładów funkcjonujących w Bydgoszczy wiele, niestety, nie poradziło sobie w nowej rzeczywistości gospodarczej. Tymczasem Sklejka-Multi przetrwała 100 lat, mimo że musiała zmierzyć się z trudami dwóch wojen światowych czy odbudować produkcję po wielkim pożarze w latach 70.
„Wielu z państwa użyło słów, że Sklejce-Multi udało się przetrwać trudne czasy czy udało się osiągnąć sukces” – nawiązał do wystąpień przedmówców Mirosław Ślachciak, Kujawsko-Pomorski Związek Pracodawców i Przedsiębiorców. „A ja uważam, że nie „udało się”, ale jest to konsekwencją ciężkiej pracy i skutecznych działań niezwykłej załogi i wspaniałego człowieka, który stoi na czele tego zakładu”.
„To wspaniale, że w takich chwilach możemy być razem, by świętować jubileusz naszego zakładu” – podkreślił Tadeusz Kosień. „Wiemy jednak, że to także dla nas zobowiązanie, wyraz Państwa oczekiwań, by nasza oferta sklejek wciąż się poszerzała, pozwalała na coraz to nowe jej zastosowania, wynikające ze zmieniających się potrzeb rynku. Nie ustajemy w poszukiwaniu i oferowaniu Państwu takich rozwiązań. Jesteśmy specjalistami w produkcji sklejek technicznych, stosowanych w najbardziej wymagających branżach: budowlanej, motoryzacyjnej czy meblarskiej. Zdajemy sobie sprawę, że jakość naszych wyrobów pracuje również na wartość marek państwa produktów i jesteśmy z tego niezwykle dumni”.
Sklejka-Multi po trudnych latach 2008-2011, kiedy to kryzys gospodarczy dotkliwie odbił piętno na wynikach finansowych, od dwóch lat znów może cieszyć się zwiększonym zainteresowaniem jej produktami. Zamówienia do fabryki spływają od znanych koncernów motoryzacyjnym (m.in. Volvo) czy branży budowlanej i opakowań. Mariusz Kosień, dyrektor ds. handlowych i członek zarządu spółki, uważa, że trend ten będzie coraz silniejszy dzięki większej świadomości ekologicznej konsumentów.
„Sklejka wytwarzana jest z naturalnych, odnawialnych surowców. Jest materiałem niezwykle wytrzymałym, przez co jej cykl życia jest bardzo długi, a proces recyklingu przyjazny środowisku” – tłumaczy. „Wciąż znajdujemy nowe zastosowania dla sklejki, szczególnie w budownictwie i intensywnie rozwijającej się branży motoryzacyjnej. Specjalizujemy się w produkcji sklejki technicznej z różnego rodzaju wkładami wygłuszającymi, stosowanymi na podłogi pojazdów szynowych oraz autobusów i na tym rynku czujemy się ekspertami, często współtworząc z klientami innowacyjne rozwiązania” – dodaje.
Zarząd zdaje sobie sprawę, że – aby otworzyć się na innowacyjność – ogromną rolę odgrywa w tej dziedzinie współpraca z nauką i to na każdym szczeblu: od uczniów technikum, którzy przygotowują się do pracy w zawodzie, przez studentów wydziałów technologii drewna, z którymi firma od lat współpracuje, aż po wspólne projekty badawczo-rozwojowe realizowane wspólnie z instytucjami naukowymi i ośrodkami B+R. „Sklejka zatrudnia aż 330 osób, z tego wielu to absolwenci naszego Zespołu Szkół Drzewnych, co nas szczególnie cieszy” – mówi Ilona Chilicka, dyrektor szkoły.
Współpraca Zespołu Szkół Drzewnych i Sklejki-Multi zacieśniła się dzięki programom unijnym. Szkoła dostała trzy czterotygodniowe staże dla uczniów technikum. W czasie wakacji uczą się i zdobywają wiedzę praktyczną przez osiem godzin pięć dni w tygodniu.
Na staże do Sklejki-Multi przyjeżdżają także studenci z ośrodków naukowych z Poznania i Warszawy. Przypomina to złote lata rozwoju technologii produkcji sklejki w latach 50. ubiegłego wieku, gdy właśnie na terenie zakładu w Bydgoszczy prof. Tadeusz Perkitny wraz z zespołem utworzył Laboratorium Sklejek w Bydgoszczy. Tu powstały patenty na produkcję kleju fenolowo-formaldehydowego ALPIT, później usprawnionego jako klej FENOLIT. Tu powstawał lignofol, realizowano pierwsze próby produkcji sklejki wodoodpornej i foliowanej.
Wiele modernizacji i rozwiązań wdrożonych w firmie to zasługa pracowników. Zgrana i oddana załoga to największa siła każdej firmy. Bydgoskim Zakładom Sklejek Sklejka-Multi wiele osób poświęciło niemal całe życie zawodowe. Wśród pracowników odznaczonych medalami przez prezydenta Bydgoszczy znaleźli się m.in.: Jerzy Trykowski, starszy monter instalacji, pracownik zakładu z 47-letnim stażem, Jan Strzelczyk, który przepracował w zakładzie 45 lat czy Barbara Maziec i Marek Masztalerski, pracownicy z 41-letnim stażem.
(sm)