W fabryce IKEA Industry w Konstantynowie Łódzkim zostało wyprodukowane 2-milionowe krzesło. Zakład ten to największa fabryka krzeseł drewnianych w Polsce i jedna z największych tego typu na świecie. Dzienna produkcja sięga około 8 tys. krzeseł. Meble trafiają do sklepów IKEA na całym świecie.
W IKEA Industry Konstantynów skala produkcji jest wyjątkowo duża. W ciągu niecałych 2,5 roku powstały tu 2 miliony krzeseł z litego drewna sosnowego. Ustawione jedno za drugim zajęłyby one odległość jak z Łodzi do Sztokholmu. Zamiennie z krzesłami, wytwarzane są tu stoły. Dziennie zakład może wyprodukować do 6,5 tys. stołów. Do tej pory powstało ich już prawie 300 tys.
„Wydajność naszej fabryki w Konstantynowie Łódzkim to dla nas powód do dumy. To właśnie tutaj codziennie produkujemy tysiące krzeseł i stołów, które trafiają do domów milionów ludzi w aż 37 krajach na świecie, od Stanów Zjednoczonych aż po Australię” – powiedział Adam Goliński, dyrektor fabryki IKEA Industry Konstantynów. „Nasza załoga, licząca ponad 600 osób, to zaangażowani i odpowiedzialni pracownicy, pełni energii i ciekawych pomysłów. To dzięki nim udało nam się osiągnąć tak wiele w tak krótkim czasie” – dodał Adam Goliński.
Zakład IKEA Industry Konstantynów działa od lipca 1997 roku (wcześniej jako Swedwood). Od 2013 roku w fabryce wytwarzane są cztery rodzaje krzeseł – KAUSTBY, GAMLEBY, LERHAMN i INGOLF oraz stoły LERHAMN. Wszystkie produkty powstają zgodnie z ideą Demokratycznego Wzornictwa. Koncepcja ta zakłada tworzenie ciekawie zaprojektowanych, funkcjonalnych i dobrych jakościowo artykułów wyposażenia wnętrz, wykonanych z dbałością o środowisko, a jednocześnie przystępnych cenowo.
Surowiec drzewny wykorzystywany do produkcji krzeseł i stołów w fabryce IKEA Industry Konstantynów pozyskiwany jest wyłącznie z odpowiedzialnie zarządzanych lasów. Tarcica dostarczana jest z tartaku IKEA Industry w gminie Orla na Podlasiu.
Proces produkcji jest w dużej mierze zautomatyzowany. Wykorzystano w nim nowoczesne technologie umożliwiające osiąganie bardzo wysokiej wydajności (zarówno materiałowej, jak i ilościowej). Na szczególną uwagę zasługuje proces produkcji tylnych nóg krzeseł. Ich łączenie odbywa się przez mikrowczep na innowacyjnej automatycznej linii. Powstałe w ten sposób elementy są następnie kierowane na sterowaną numerycznie, przelotową linię do krzywoliniowego kształtowania i profilowania tylnych nóg krzeseł. Pozwala to na uzyskanie powtarzalnego kształtu każdej nogi przy jednoczesnym ograniczeniu obróbki ręcznej. Dzięki zastosowaniu innowacyjnych rozwiązań możliwa jest również minimalizacja strat materiałowych przy produkcji oparć – w procesie rozcinania komponentu można pozyskać aż cztery wstępnie ukształtowane formatki. Lakierowanie elementów odbywa się przed montażem, co znacznie podnosi wydajność i pozwala na pełną kontrolę parametrów procesu, jak również zdecydowanie ogranicza ilość odpadów. Automatyczny montaż boków krzeseł umożliwił eliminację pracy ręcznej oraz redukcję potencjalnych usterek. Na linii pakującej zakład posiada unikalne urządzenie do automatycznego zamykania opakowań w kształcie litery „L”.
Bezpieczeństwo pracowników na pierwszym planie
Podobnie jak we wszystkich zakładach IKEA Industry, w fabryce w Konstantynowie Łódzkim ogromną wagę przykłada się do bezpieczeństwa pracowników. W hali produkcyjnej funkcjonują rozwiązania zapobiegające wypadkom, takie jak osłony czy bariery fotooptyczne oraz wyłączniki krańcowe, które powodują automatyczne wyłączenie maszyny w momencie wejścia w niebezpieczną strefę jej pracy. Niektóre z maszyn zabezpieczone są specjalnymi podwójnymi włącznikami – aby uruchomić maszynę, pracownik musi wcisnąć włączniki oburącz. Pracownicy zakładu przechodzą też cykliczne szkolenia mające na celu podnoszenie kultury bezpieczeństwa.
Źródło/Fot.: IKEA