Site icon 4woodi

Modne aluminium we wnętrzach

Rosnące możliwości technologiczne, aspiracje projektantów i potrzeby konsumentów sprawiają, że rynek meblarski nieustannie poszukuje nowych rozwiązań. W nowoczesne wymagania estetyczne i funkcjonalne doskonale wpisują się elementy aluminiowe, dzięki którym wnętrza nabierają ostatecznego sznytu i charakteru.

Współczesna architektura wnętrz czerpie z wielu stylów, stawiając jednocześnie na eklektyzm i niebanalne połączenia. Dlatego tak często obok materiałów tradycyjnie wykorzystywanych we wnętrzarstwie, tryumfy święci dziś metal. Mimo że na ogół kojarzy się on z pomieszczeniami surowymi i chłodnymi w odbiorze, to odpowiednio skomponowany z pozostałymi elementami wystroju zaskakuje niespotykanym i pięknym obliczem. Wśród metali występujących powszechnie w naszych domach znajdują się przede wszystkim stal, miedź, mosiądz i aluminium, które w ostatnich latach mocno zyskało na popularności.

Za aluminium przemawia kilka istotnych czynników. Co najważniejsze, jest lekkie, dzięki czemu zyskuje ogromną przewagę w kontekście jego obróbki i transportu do dystrybutorów i użytkowników końcowych. Nic dziwnego zatem, że z tego materiału powstają listwy progowe, ramy i prowadnice do drzwi przesuwnych (w tym szaf), widoczne części konstrukcyjne mebli, jak np. stelaże i fronty, a także elementy ozdobne: listwy, uchwyty, gałki, listwy cokołowe itp. Aluminium jest dziś wszędzie: w każdym pomieszczeniu, i w każdym obiekcie.

Połysk, mat, kolor

W porównaniu z innymi metalami, aluminium jest cieplejsze i przyjemniejsze w dotyku. Ponadto, jest materiałem niezwykle plastycznym, dzięki czemu można uzyskać w zasadzie dowolny efekt wizualny.

To materiał bardzo wszechstronny. Ze względu na naprawdę szeroką gamę możliwości wykończeniowych, możemy uzyskać niezwykle zróżnicowane powierzchnie. W zależności od wybranej metody obróbki, zmienia się sposób odbijania światła; np. jeśli chcemy uniknąć pełnego błysku, aluminium można poddać szczotkowaniu lub satynowaniu – mówi Sebastian Szymański, Kierownik Działu Wsparcia Technicznego Sprzedaży z firmy Sapa Aluminium.

Elementy wykonane z aluminium mogą występować w różnych kolorach – zarówno w połysku, jak i głębokim macie. W wyniku anodowania bądź lakierowania proszkowego profili, możemy uzyskać dowolny kolor z palety RAL lub NCS, przy jednoczesnym zwiększeniu trwałości i odporności na korozję. Z tych względów, elementy anodowane i lakierowane dobrze sprawdzają się w kuchniach i łazienkach – zwłaszcza jako ramy kabin prysznicowych. Ten typ wykończenia perfekcyjnie stabilizuje całość konstrukcji, a dodatkowo wygląda niezwykle elegancko, przy jednoczesnym zachowaniu praktyczności (są łatwe w utrzymaniu czystości). Hitem ostatnich miesięcy stały się kabiny z dzielonego szkła oprawionego w czarne, matowe ramy aluminiowe – i choć obecnie są w sprzedaży głównie na zachodzie, nie ulega wątpliwości, że za sprawą blogów i portali o tematyce wnętrzarskiej, moda na nie wkroczy także do Polski.

Artystyczne możliwości

Z aluminium chętnie korzysta także Konstantin Grcic, jeden z najpopularniejszych projektantów przemysłowych na świecie, tworzący zarówno przedmioty produkowane seryjnie jak i adresowane do małych grup odbiorców. Krzesło Chair_One, będące dziś symbolem jego twórczości, stół Table_B, czy lampa Mayday to tylko niektóre spośród jego dzieł, do produkcji których użyte zostało aluminium. Często korzystam z tego materiału. Podoba mi się różnorodność kształtów profili, a także to, że są bardzo funkcjonalne i świetnie sobie radzą w różnych warunkach, zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz – mówi w wywiadach Grcic.

Ozdoby z aluminium coraz częściej pojawiają się w naszych wnętrzach. Profile aluminiowe najkorzystniej współgrają ze szkłem (przezroczystym, matowym lub mlecznym), choć coraz modniejsze staje się też łączenie aluminium z plexi. Równie ciekawe efekty dekoracyjne można uzyskać dzięki połączeniu aluminium ze światłem. Takie możliwości dają profile aluminiowe firmy Sapa wyposażone w dodatkowy kanał do montażu diod typu LED. Dzięki tej technologii można projektować nie tylko nowoczesne lampy wiszące czy nabiurkowe, ale i fronty meblowe zintegrowane z oświetleniem. – W zależności od potrzeb można zastosować profile standardowe, charakteryzujące się zróżnicowanymi kształtami i parametrami, a w przypadku projektów wymagających indywidualnego podejścia – skorzystać z możliwości produkcji profili specjalnych, wykonywanych na podstawie indywidualnych rozwiązań konstrukcyjnych – wyjaśnia Sebastian Szymański z Sapa Aluminium.

Bogata oferta producentów mebli, materiałów wykończeniowych i dodatków wnętrzarskich potwierdza, że aluminium jest inspirującym materiałem o dużym potencjale. Szeroki asortyment, coraz większa paleta kolorów i zróżnicowane wzornictwo pozwalają na wcielenie w życie nawet najśmielszych wizji projektanta. – Pracując z aluminium, chce się je pokazać – mówi Konstantin Grcic i dodaje: – A nie o każdym materiale można tak powiedzieć.

Źródło: INPLUS PR

.
Exit mobile version