Tegoroczna edycja programu Profesjonaliści dla Profesjonalistów odbywała się pod hasłem: „Optymalizacja i integracja procesów sprzedażowych i produkcyjnych w branży meblarskiej”. VII edycja seminarium miała miejsce na Wydziale Technologii Drewna Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu i została zorganizowana przy współpracy z Katedrą Meblarstwa. W godzinach porannych odbyły się warsztaty z oprogramowania TopSolid Wood, natomiast od godziny 11:00 w Sali Wykładowej na parterze budynku miały miejsce wystąpienia firm współorganizujących przedsięwzięcie i gości specjalnych.
DZIEŃ I
Seminarium rozpoczął wykład prof. Jerzego Smardzewskiego dotyczący integracji operacji technologicznych dla produkcji masowej wyrobów personalizowanych. Profesor opowiadał o możliwości optymalizacji procesów produkcyjnych poprzez integrację systemów klasy ERP z programem CAD. Następnie o alternatywnej linii tnąco-wiercącej Profi-Nest do produkcji mebli nietypowych opowiedzieli przedstawiciele ProfiSystem. Dokonano porównania linii z tradycyjnymi obrabiarkami CNC posiadającymi 3 osie i stoły belkowe. Porównywano m.in. ilość pobieranej energii, przepustowość, moc elektrowrzecion, wymaganą liczbę osób do obsługi maszyny, ilość zajmowanej powierzchni oraz stratę materiału. Producent udowadniał, że zainwestowanie w maszynę wykonaną zgodnie z indywidualnymi zamówieniem przynosi realne korzyści. Po przerwie obiadowej miały miejsce dwie prezentacje TopSolution. Pierwsza z nich była poświęcona autorskiemu rozwiązaniu firmy, które umożliwia sprzedaż modyfikowalnych mebli przez internet z dynamicznym wyliczeniem ceny. Konfigurator umożliwia pełną kastomizację produktów i umożliwia zarówno współpracę B2B, jak i B2C. Następnie, Gracjan Zając, kierownik działu technicznego przedstawił mProdukcję PDM system zarządzający dokumentacją produkcyjną i udostepniający ja na produkcję . Opowiadał również o możliwości integracji systemów ERP z TopSolid Wood. Następnie ofertę zaprezentowała firma BMF Technika Narzędziowa Sp. z o.o., dystrybutor agregatów CNC BENZ GmbH Werkzeugsysteme na polskim rynku. Dzień zakończyło wystąpienie wykładowców z Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu – prof. Marka Owsiana i prof. Jolanty Usarewicz-Owsian – którzy przybliżyli kwestię współpracy interesariuszy zewnętrznych z Uczelnią.
DZIEŃ II
Drugiego dnia, po warsztatach z oprogramowania TopSolid Wood odbyło się wystąpienie firmy ECDF Dotacje, która specjalizuje się w pozyskiwaniu środków unijnych. Maria Chmiel, konsultant ds. funduszu UE opowiadała o programach umożliwiających realizację przedsięwzięć w branży meblarskiej. Kolejne dwa wystąpienia poprowadzili specjaliści z TopSolution. Pierwsza prezentacja dotyczyła rozwiązania TopSolid Planner, które umożliwia pełną synchronizację pracy sprzedawcy w salonie handlowym i zakładu produkcyjnego. Program daje możliwość zaprojektowania pojedynczego meble lub zabudowy i wykonania jej wyceny oraz fotorealistycznej wizualizacji. Przygotowane zamówienie trafia na produkcję gdzie w szybki i prosty sposób można rozpocząć realizację z uwzględnieniem technologii. Druga prelekcja pokazywała możliwości narzędzia pomiarowego Leica 3D Disto – dzień przed rozpoczęciem seminarium zostały zmierzone pomieszczenia na Wydziale Technologii Drewna na których specjaliści z TopSolution wyjaśniali możliwości skanera. Uczestnicy spotkania mogli także zobaczyć na żywo jak wygląda wykonywanie pomiarów za pomocą urządzenia oraz transfer danych do TopSolid Wood. O godzinie 14:00 prof. Jerzy Smardzewski opowiedział o inteligentny specjalizacjach i Regionalnych Agendach Naukowo Badawczych dla meblarstwa. Spotkanie zakończyło wystąpienie dr Marcina Zbiecia dotyczące technologii eko-klejenia materiałów kompozytowych stosowanych w meblarstwie.