Rzemieślnictwo na poziomie przemysłowym

Osoby, które stawiają na stylowe meble w aranżacjach wnętrz, wcześniej czy później trafiają do stolarzy-rzemieślników. Tylko oni są w stanie sprostać najwyższym wymaganiom odnośnie jakości wykończenia, indywidualnych rozwiązań, doskonałej powierzchni wyrobu finalnego. Tutaj ogromną rolę odgrywa proces lakierowania, który jest jednym z ostatnich kroków do uzyskania perfekcyjnych wyrobów. Firma Otto Rauht GmbH & Co. z Berlina jest świetnym przykładem na to, że lakierowanie to nie tylko „jedna z koniecznych prac”, ale ważny element, które często decyduje o ostatecznym efekcie.

 

Firma Otto Rauht GmbH & Co. na berlińskim rynku jest obecna od 1906 roku. Zespół jedenastu czeladników i mistrzów odpowiada tu codziennie na najbardziej wyrafinowane potrzeby klientów, którzy poszukują mebli stylowych, eleganckich, kunsztownych, wykonanych umiejętnie i starannie. W 2014 roku dla przedsiębiorstwa otworzyła się nowa możliwość rozwoju. Przeniosło ono swoją siedzibę się do nowych pomieszczeń w dzielnicy Berlina Mariendorf. Tutaj w końcu znalazło się wystarczająco dużo miejsca na nowe centrum lakiernicze, które byłoby opłacalne w toku eksploatacji, pozwalając zarazem uzyskać nienaganną powierzchnię i zaoszczędzić materiały. Swojego partnera do realizacji tak nakreślonego zadania Otto Rauht znalazł w firmie Höcker Polytechnik.

Zespół Höcker Polytechnik pod przewodnictwem kierownika projektu Franka Waschkowskiego w ścisłej współpracy ze stolarzami z Rauhut zaprojektowali koncepcję kabiny, która jest specjalnie dostosowana do wysokich wymagań klienta.

„Dziś nie ma już wielkiego znaczenia, czy kabina jest mała, czy duża. Wiele bardzo przydatnych komponentów, które jeszcze kiedyś znajdowały się tylko w dużych kabinach lakierniczych, dziś bez problemu można pomieścić w kabinach o zdecydowanie mniejszych gabarytach. Tylko w ten sposób jesteśmy obecnie w stanie odpowiedzieć na wymaganie, aby zagwarantować bardzo wysoką jakość powierzchni wyrobu finalnego, a zarazem utrzymać minimalne koszty eksploatacyjne” – mówi Frank Waschkowski.

 

Bez rozbudowy instalacji grzewczej

Nowa lakiernia działa od marca 2015 roku. Duża kabina, w której zintegrowana jest kabina lakiernicza i suszarnicza, ma wymiary 7,72 x 4,12 m i jest w niej dość przestrzeni zarówno dla większych elementów, jak i dla malarza, który ma zapewnioną swobodę ruchów. W przedniej części kabiny elementy są malowane, w drugiej części odbywa się ich suszenie. Instalacje grzewcze wielu firm często nie mają rezerw mocy potrzebnych do obsługi kabiny lakierniczej. Doskonałym rozwiązaniem, które pozwala na inwestycję w nową lakiernię bez konieczności dodatkowego rozbudowywania instalacji grzewczej jest to, które zastosowano w firmie Rauhut. Jest to lakierowanie w procesie nieciągłym, co oznacza, że po malowaniu malarz opuszcza kabinę, aby wykonać prace przygotowawcze i pośrednie na zewnątrz kabiny. W międzyczasie farba wysycha w trybie suchej recyrkulacji. Dzięki temu zużywany jest tylko ułamek (około 15% -20%) energii cieplnej wymaganej do malowania.

W procesie lakierowania nacisk położony został na ścianę odciągową o wymiarach 3×2 metry, która – w połączeniu z nawiewanym po przekątnej powietrzem – zapewnia niezawodne odprowadzanie mgiełki lakierniczej i chroni zdrowie malarza. Również zmiana filtra jest bardzo prosta. Wystarczy tylko otworzyć klapę, wymienić matę filtracyjną i zamknąć klapę. Ponieważ system sterujący kabiny lakierniczej nieustannie monitoruje moc ssania, o koniczności zmiany filtra użytkownik informowany jest automatycznie komunikatem na dotykowym wyświetlaczu.

 

Optymalne warunki oświetleniowe to podstawa

Producent kabiny lakierniczej zatroszczył się także o zapewnienie optymalnych warunków oświetleniowych w środku. Światła pośrodku sufitu oraz światła ukośne gwarantują doskonałą widoczność. Zastosowanie nowoczesnych lamp LED pozwala z jednej strony na uzyskanie światła o barwie zbliżonej do światła dziennego, z drugiej strony – tego typu lampy zużywają e o 65% energii mniej niż konwencjonalne lampy fluorescencyjne. Szczególny nacisk położono ponadto na wygodne sterowanie SPS z ekranem dotykowym, które zapewnia energooszczędną pracę centrum lakierniczego. Łatwe w obsłudze sterowanie pozwala zarówno na monitorowanie danych o zużyciu, jak i na zmianę ustawień.

Inteligentna regulacja zapewnia stałą moc odciągu dzięki sterowaniu częstotliwością. Regulacja prędkości dostosowuje moc wentylacji do odpowiednich wymagań w sposób ciągły. Dzięki temu zmniejsza się znacznie zużycie energii, a wymagana moc jest dostępna w każdym momencie.

„Początkowo byliśmy sceptycznie nastawieni do inwestycji w kabinę lakierniczą, bo obawialiśmy się, że rozwiązanie spełniające nasze wymagania może przekroczyć dostępny budżet. Ale kiedy zaplanowaliśmy wszystko wspólnie z firmą Höcker Polytechnik byliśmy zaskoczeni, jak wiele z naszych życzeń to przedsiębiorstwo było w stanie spełnić. Po zainstalowaniu systemu wyniki są świetne – działa on wyjątkowo cicho, a jakość polakierowanych powierzchni jest w najwyższym stopniu satysfakcjonująca” – podsumowuje mistrz stolarski Nicolaus Grashof, właściciel i dyrektor zarządzający Rauhut GmbH.

Fot. Höcker Polytechnik

 .

Zakres odległości Promień: Km

0
Kategorie
ładowanie…

Dojazd

Wskazówki dojazdu

Pokaż dystans w

Użyj mojej lokalizacji, aby znaleźć najbliższego dostawcę usług