Brykieciarka hydrauliczna BrikStar C, stół szlifierski Expert Z, ściana lakiernicza PaintStar, mobilne odpylacze Vacumobil to mocna targowa reprezentacja firmy Höcker Polytechnik, którą producent – jak co roku – zapewnił sobie doskonałą frekwencję profesjonalistów odwiedzających targi DREMA.
Brykieciarka hydrauliczna BrikStar C
Kompaktowe brykieciarki Brik Star C zostały zaprojektowane jako kompletne prasy o konstrukcji ramowej ze zintegrowanym układem hydraulicznym, dostarczane do klienta jako maszyny gotowe do podłączenia i uruchomienia.
– Korzystny stosunek ceny do jakości sprawia, że modele BrikStar C3 świetnie sprawdzają się w zakładach rzemieślniczych, a także przy niewielkich ilościach materiału w zastosowaniach przemysłowych. W przypadku większych ilości oferujemy modele C4, C5, C7 i C11 – mówi Władysław Kisielewicz, szef biura techniczno-handlowego firmy Höcker Polytechnik.
W standardowym wyposażeniu brykieciarki znajduje się m.in. licznik godzin roboczych, kontrola poziomu oleju, chłodnica oleju (tylko w modelach C7 i C11) i otwór rewizyjny z wyłączeniem bezpieczeństwa oraz kontrolą temperatury i stałym wyświetlaniem ciśnienia prasowania. Czujnik łopatkowy kontroluje automatyczny układ uruchomienia i zatrzymania, oszczędzając w ten sposób godziny robocze. Układ doprowadzania w modelu BrikStar C ze stabilnym ślimakiem dozującym i korytem o idealnie dopasowanych wymiarach zapewnia dużą wydajność w przypadku lekkich i grubych materiałów. Doprowadzanie do wszystkich pras może odbywać się ręcznie lub automatycznie. Średnica brykietu 65 mm umożliwia optymalny transport i przechowywanie,
– Brykieciarkę zaprojektowano tak, aby zachowując najwyższą jakość brykietu, w jak najwyższym stopniu uprościć obsługę. Maszyna posiada automatyczny układ długości brykietu, który zapewnia bezproblemową i ekonomiczną eksploatację. Główny cylinder prasujący ma idealnie dopasowane wymiary, dzięki temu najwyższa jakość brykietu zagwarantowana jest również w przypadku materiałów o gorszych właściwościach brykietowania. Z kolei serwisowanie i obsługa zostały ułatwione dzięki panelowi operatora z wyświetlaczem tekstowym. Ukłonem w stronę operatora jest też cichy układ hydrauliczny z amortyzatorami drgań, który tłumi hałasy eksploatacyjne – mówi Władysław Kisielewicz.
Stół szlifierski Expert Z
Propozycją dla tych zakładów produkcyjnych, w których koniecznie jest zredukowanie emisji pyłów powstających podczas szlifowania ręcznego czy wykonywania międzyszlifu lakierniczego, jest stół szlifierski Expert. Jest on przeznaczony do podłączenia do centralnej instalacji odciągowej lub zewnętrznego odciągu stanowiskowego i pozwala na skuteczną redukcję stężenia pyłów na stanowisku pracy do dopuszczalnych granic poniżej 2 mg/m³.
– Z uwagi na małe zapotrzebowanie powietrza odciągowego, stół jest zarówno energooszczędny, jak i cichy, a dzięki zastosowaniu na przyłączu do instalacji odciągowej automatycznej zasuwy odcinającej, odciąg będzie pracował tylko wtedy, kiedy będzie to rzeczywiście wymagane. Stosując wytwornicę podciśnienia zużywającej ok. 50 Nl/min sprężonego powietrza można zastosować do podciśnieniowego mocowanie elementów płytowych – wyjaśnia Władysław Kisielewicz.
Elastyczność zastosowań zwiększają kompaktowe wymiary stołu oraz możliwość podłączenia go do odciągu z prawej lub z lewej strony. Równie istotny jest komfort pracy operatora, który może mechanicznie ustawić wysokość za pomocą ręcznego systemu hydraulicznego (ręczna korbka) lub za pomocą systemu hydraulicznego z napędem elektrycznym – opcje za dopłatą.
Elementy obrabiane mocowane są podciśnieniowo za pomocą dwóch ssaw, a w przypadku dużych przedmiotów sprawdzą się rozkładane wsporniki do mocowania dużych elementów z boku stołu. Filcowa wykładzina stołu chroni obrabiany przedmiot przed uszkodzeniem.
Ściana odciągowa PaintStar
Niedrogie ściany odciągowe dla mgieł lakierniczych przeznaczone zarówno dla rzemiosła i przemysłu pozwalają na skuteczne wychwytywanie i filtrowanie mgieł farb i lakierów. Niewielkie zużycie energii tych urządzeń pozwala też na zachowanie niskich kosztów eksploatacyjnych przy jednoczesnej wysokiej skuteczności.
– Ściana odciągowa PaintStar posiada dwustopniowy system filtracji, dzięki czemu stopień separacji sięga tu nawet 99 procent. Zygzakowaty filtr kartonowy do separacji wstępnej pochłania znacznie więcej overspray’u niż konwencjonalne maty filtracyjne. Do tego wtórna mata filtracyjna pozwala skuteczniej chronić wentylator oraz środowisko – mówi Władysław Kisielewicz.
Dodatkowy otwór ssawny od dołu pozwala z kolei na skuteczne wychwytywanie rozpuszczalników znad posadzki. Atutem ścian odciągowych PaintStar jest też łatwa i szybka wymiana filtrów. Zabudowane ścianki boczne i górna powiększają obszar skutecznego działania i pozwalają jednocześnie lakierować większe elementy.
Vacumobil 200
Mobilne centrale odpylające to urządzenia stosowane wszędzie tam, gdzie nie opłaca się instalowanie dużych urządzeń filtracyjnych lub jest to technicznie niemożliwe. Na stoisku Höcker Polytechnik podczas targów DREMA będzie można zobaczyć innowacyjne mobilne odpylacze serii Vacumobil 200. Niski poziom pyłu resztkowego < 0,1 mg/m³ (klasa filtracji H3) według normy TRGS 553 gwarantuje skuteczny odciąg i zdrowe środowisko pracy. Dzięki zastosowanym innowacjom technicznym w obszarach efektywności energetycznej, relatywnie niewielkim gabarytom oraz dużej wydajności, możliwości ich zastosowania są bardzo szerokie. Odpylacze mają standardowo zamontowane energooszczędne napędy 4kW (IE 3), które zwiększają sprawność odciągową, a zarazem umożliwiają zmniejszony pobór prądu. Jednocześnie dwa przejezdne zbiorniki na pył i wióry oferują większą przestrzeń użytkową.
– Mocną stroną tego typu urządzeń jest m.in. odzysk ciepła poprzez system recyrkulacji powietrza z zastosowaniem komory dźwiękochłonnej, system sterowania SPS wyposażony w automatyczny start oraz wyświetlacz czy możliwość posadowienia bezpośrednio w miejscu pracy maszyn (uzależnione od rodzaju pyłu). Niewielkie gabaryty (wysokość poniżej 2 m, króciec przyłączeniowy ssący na wysokości 1,5 m) sprawiają, że można je zastosować również na ograniczonej powierzchni – mówi Władysław Kisielewicz.
Vacumobil 250/300
Ważnym elementem targowej ekspozycji Höcker Polytechnik będą innowacyjne odciągi odpylające Vacumobil 250/300, którymi producent przenosi technikę odciągu pyłów i wiórów z maszyn obróbczych na nowy poziom. Również tego typu odciągi charakteryzują się niską zawartością pyłu resztkowego < 0,1 mg/m³ (H3) wg TRGS 553. Duża pojemność (3 lub 4 pojemniki), seryjne sterowanie SPS z automatyką włączeniową maszyny oraz z ciekłokrystalicznym wyświetlaczem, możliwość posadowienia bezpośrednio w miejscu pracy oraz niewielka wysokość poniżej 2,5 m to atuty tych urządzeń, które sprawiają, że sprawdzą się one w przedsiębiorstwach o zróżnicowanych profilach produkcyjnych.
Dostępne są różne metody oczyszczania rękawów filtrujących (oczyszczanie przedmuchami sprężonym powietrzem – system JET oraz mechanicznie za pomocą wibratora) oraz różne systemy opróżniania odpadów (zbiorniki zasypowe – kosze, brykieciarki czy śluzy celkowe). Również różne poziomy mocy urządzeń (5,5 i 7,5 kW) ułatwiają dopasowanie do potrzeb każdego klienta.
Napęd Vacumobil 250 i 300 jest standardowo wykonywany w klasie efektywności IE3. Równie duży nacisk co na wydajność producent położył też na kwestie bezpieczeństwa, instalując w urządzeniach automatyczny proszkowy systemu gaszenia i wbudowując klapę przeciwwybuchową. Wszystkie modele zostały przebadane zgodnie z zaleceniami stowarzyszeń zawodowych GS-H0 07 i pracują wyłącznie z certyfikowanym materiałem filtracyjnym.
Vacumobil 350
Firma Höcker Polytechnik bardzo szybko zareagowała na wprowadzenie nowej normy europejskiej EN 16770:2014, która zwiększyła wydajności powietrza dla mobilnego lub stacjonarnego odpylacza znajdującego się w obszarze pracy wewnątrz pomieszczenia do 8000 m³/h. Odpowiedzią niemieckiego przedsiębiorstwa na zmianę przepisów była nowa generacja szczególnie wydajnych i kompaktowych urządzeń odpylających Vacumobil 350 z napędem 11 kW, mieszącym się w klasie efektywności energetycznej IE3.
– Te silne odpylacze mobilne doskonale sprawdzą się w przypadku odpylania obrabiarek CNC lub kilku maszyn produkcyjnych. Również w tym wypadku do wyboru są różne metody oczyszczania (typu Jet i wibracje), a także różne układy wygarniania (zbiorniki, prasy do brykietu, śluzy celkowe) – mówi Władysław Kisielewicz.
Urządzenia Vacumobil 350 standardowo produkowane są z układem odzysku ciepła, co umożliwia system powietrza obiegowego. Wygodę obsługi zapewnia zintegrowana szafa sterująca SPS. Producent położył też nacisk na bezpieczeństwo, wyposażając odpylacze we wszelkie możliwe zabezpieczenia (np. zintegrowana automatyczna proszkowa instalacja gaśnicza czy klapa zwrotna).
Fot. Höcker Polytechnik