Targi DREMA i FURNICA 2013
Blisko 21 tysięcy profesjonalnych zwiedzających, 525 wystawców na terenie 7 pawilonów wystawienniczych o powierzchni ekspozycyjnej ponad 23.000 m2. Linie technologiczne i maszyny w ruchu. Ponad 10 wydarzeń specjalnych, z czego prawie wszystkie całodniowe. 2 pełnozakresowe fabryki mebli na terenie ekspozycji, ponad 200 tirów ze sprzętem i maszynami… Tak w skrócie można podsumować targi DREMA i FURNICA 2013.
Tegoroczne spotkanie odwiedzili przedstawiciele największych firm branży meblarskiej i tartacznej oraz szerokie grono przedstawicieli małych i średnich przedsiębiorstw przemysłu drzewnego i meblarskiego. Wśród targowych gości spotkać można było także projektantów mebli.
Już od pierwszego dnia targów wystawcy nie mogli narzekać na brak zajęć. Na każdym stoisku napotkać można było zainteresowanych ofertą zwiedzających oraz posłuchać profesjonalnych rozmów o konkretnych technologiach, maszynach i komponentach.
Targi zostały oficjalnie zainaugurowane galą w Alei Lipowej, której towarzyszyło wręczenie jedenastu Złotych Medali oraz nagród Acanthus Aureus. Złote Medale MTP otrzymało trzech wystawców targów FURNICA oraz ośmiu wystawców targów DREMA. Na jedenaście produktów nagrodzonych prestiżowym wyróżnieniem, jakim jest Złoty Medal MTP, można głosować jeszcze przez miesiąc po targach na stronie internetowej www.zlotymedal.mtp.pl. Wszystko po to, aby spośród laureatów wyłonić jednego, który otrzyma Złoty Medal – Wybór Konsumenta.
Pod tajemniczą nazwą „W kręgu iluzji” ukryto w tym roku specjalną przestrzeń targów FURNICA – Urok Detalu. To na jej obszarze można było zapoznać się z niecodziennymi wzorami, które po zastosowaniu na meblach dawały ułudę trójwymiarowości – złudzenie stojącego tuż obok terrarium z paprociami czy też faktury prawdziwego drewna Partnerami wystawy były firmy: Impress Decor, Interprint, Schattdecor oraz Süddekor. Celem wystawy było zainspirowanie projektantów ciekawymi efektami. Najwięcej emocji wzbudzały wzory: Firewood – prezentujący sztaby drewna przy kominku, Type – z rozmieszczonymi przestrzennie literami oraz Lightboard – imitujący płytę komórkową.
Przez cztery dni targów nie zabrakło również wielu ciekawych prelekcji, które odbywały się w Strefie Wiedzy ulokowanej na wystawie Urok Detalu. Były to między innymi wykłady na temat aktualnych tendencji i wzornictwa czy ciekawe wystąpienie zorganizowane przez Ogólnopolską Izbę Gospodarczą Producentów Mebli oraz Business Centre Club pt. „Liderzy zmian sektora meblarskiego. Spotkanie branżowe przedsiębiorców kreujących zmiany w branży”. Drugiego dnia miał miejsce cały cykl wykładów dr. Marka Borowińskiego, który przedstawił skuteczne strategie i metody sprzedażowe, poruszył zagadnienie E-Visual Merchandisingu oraz mówił o tym, w jaki sposób tworzyć narzędzia sprzedażowe w branży meblarskiej. Jak co roku prezentowana tematyka przyciągnęła tłumy chętnych, którzy nie tylko słuchali, ale również pytali i dyskutowali ze sobą na poruszane na prelekcjach tematy.
Niezwykłym zainteresowaniem na targach cieszyły się dwie przestrzenie specjalne: Polska Fabryka Mebli oraz Fabryka Mebli na Żywo. Na pierwszej ekspozycji, przy udziale firm zrzeszonym w Stowarzyszeniu DROMA, wyprodukowany został zestaw kuchenny: stół i kredens z drewna sosnowego. W ramach Fabryki Mebli na Żywo, dzięki przedsiębiorstwom, które udostępniły maszyny, urządzenia, technologie, a także komponenty oraz studentom Wydziału Technologii Drewna powstały dwa designerskie biurka. W zakresie projektowania fabryki udział wzięli: Akademia Sztuk Pięknych w Gdańsku, Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu, Trehus Design, Top Solid Wood, Międzynarodowe Targi Poznańskie. Obróbkę elementów w poszczególnych zakresach zapewniły firmy: formatowanie – Striebig/Schelling, Jaroma, okleinowanie – Cehisa, wiercenie – SCM Group Polska, Homag, montaż – Famad, Tech-Fa-Miler, odpylanie – Nestro, załadunek – AHS. Materiały i komponenty dostarczyły następujące przedsiębiorstwa: Trehus Design, Classic Veneer, Jowat, Häfele, Agencja AMK.
Również Warsztaty Parkieciarskie przygotowane przez Stowarzyszenie Parkieciarze Polscy oraz Poligon Umiejętności tworzony z wydawcą pisma „Lakiernictwo Przemysłowe” przyciągał tłumy zwiedzających, którzy mogli nie tylko zapoznać się z technologią czy działaniem maszyn i urządzeń, ale również spróbować własnych sił w lakierowaniu elementów czy uzyskać odpowiedzi na nurtujące ich pytania w tym zakresie.
Z bardzo pozytywnym odbiorem spotkały się dwie przestrzenie „Pokazów wózków widłowych”, umiejscowione w pawilonie 3A oraz na Placu Marka. Firma Still zaprezentowała wózki z efektywnym napędem elektrycznym, który gwarantuje wysoką wydajność przeładunkową przy niskich kosztach użytkowania. Jedną z głównych atrakcji był program FleetManager 4.X, który jest zautomatyzowanym systemem kontroli eksploatacji floty. Pokaz wózków widłowych firmy Toolmex Truck skupiał się na zaprezentowaniu najważniejszych cech prezentowanych urządzeń, takich jak: przyśpieszanie i hamowanie, zwrotność podczas pokonywania slalomów i ostrych zakrętów, moc hydrauliki podczas podnoszenia i przekazywania z wózka na wózek bali drewna.
Targi DREMA i FURNICA potwierdziły po raz kolejny swoją przynależność do największych wystaw w Europie Środkowo-Wschodniej, a biorąc pod uwagę fakt, iż Polska jest czwartym na świecie eksporterem mebli – targi te mają jeszcze szerokie możliwości rozwoju. Międzynarodowe Targi Poznańskie już dziś zapraszają wszystkich na kolejną edycję, która odbędzie się w zmienionym terminie: w dniach 16-19 września 2014 roku.
(mw)