We współczesnych wnętrzach szarość jest odmieniana przez wszystkie przypadki. Gości na ścianach, tekstyliach, meblach i dekoracjach. Choć kiedyś wydawała się smutna i nudna, to obecnie uchodzi za synonim nowoczesności. Jak wykorzystać ten kolor w kuchni?
Szarość to barwa uniwersalna i ponadczasowa, która daje ogromne możliwości aranżacyjne. Decyduje o tym przede wszystkim wielość i różnorodność odcieni, jakie mamy do wyboru. Jasnoszary, platynowy, gołębi, siwy, srebrny, popielaty, marengo, grafit, antracyt – paleta jest niezwykle bogata, zwłaszcza że obejmuje kolory w ciepłych, neutralnych i chłodnych tonacjach. Można się o tym przekonać, oglądając chociażby wzorniki farb lub tapicerek.
Warto też zauważyć, że szarości prezentują się zupełnie inaczej w zależności od powierzchni, na której występują, np. matowej, błyszczącej, jednolitej lub z widoczną strukturą. Aksamitne obicie sofy, gładkie fronty szafek wykończone na wysoki połysk, stalowy abażur czy bawełniany obrus dają odmienny efekt wizualny, nawet jeśli ich odcienie są podobne. Dlatego polecamy łączenie różnych tonacji i tekstur, aby dzięki temu stworzyć wielowymiarowy wystrój.
Pastelowa szarość dla fanów klasyki
Przechodząc do urządzania kuchni – dla osób, które lubią bezpieczne rozwiązania i dyskretną elegancję, świetnym wyborem będą jasne szarości. To one wiodą prym w stylu skandynawskim i prowansalskim. Pięknie współgrają z pastelami – pudrowym różem, lawendą, błękitem i jadeitem. Doskonale wyglądają też u boku czerni i bieli. Wystarczy tylko odpowiednio dobrać proporcje, by monochromatyczny wystrój zachował lekkość i świeżość.
Fronty w kolorze subtelnej platyny posiadają meble z kolekcji Austin Szary. Proste frezowania nadają im klasyczny charakter. Uchwyty w powłoce ze stali drapanej są idealnym dopełnieniem całości. Jasną, satynową powierzchnię mają także lakierowane meble Irving Szary. Z kolei nieco ciemniejsza, ale nadal jasnoszara barwa wyróżnia szafki z linii Gaja New Szara. Tu pojawiają się czarne uchwyty, dzięki którym cały zestaw zyskuje kontrastowy element.
Industrialny charakter szarego betonu
Fani bardziej wyrazistych, a jednocześnie surowych wykończeń, mogą wybrać do swoich kuchni meble i podłogi w betonowych wzorach. Z pewnością to rozwiązanie doskonale sprawdzi się w industrialnych wnętrzach. W parze z betonem dobrze zaprezentują się metaliczne dodatki w kolorze złota, miedzi i srebra. Mogą to być np. lampy, relingi, doniczki i akcesoria kuchenne. W celu wizualnego ocieplenia wystroju warto wprowadzić drewno, które zneutralizuje surowy charakter pozostałych elementów wyposażenia.
„Osobom, które chcą w aranżacji kuchni postawić na beton, polecamy meble z kolekcji Atelier. Gładkie fronty zostały tu uzupełnione uchwytami ze stali drapanej. Całość wygląda nowocześnie i z pewnością spodoba się miłośnikom minimalizmu. Niejednorodny wzór, w którym przeplatają się różne odcienie szarego koloru, wiernie imituje wygląd betonu” – doradza Wioleta Szeluch, manager produktu, Classen.
Ciemnoszara kuchnia z pazurem
Jeśli dysponujemy przestronną, otwartą kuchnią, to warto skusić się na meble w głębokiej szarości. Dzięki nim pomieszczenie zyska tajemniczy i wyrafinowany charakter. Można je zestawić z czernią albo postawić na wystrój w wersji total look – z delikatnie zróżnicowanymi odcieniami antracytu i grafitu. Choć takie wnętrze może wydawać się nieco mroczne, to nie zabraknie w nim unikalnego, zmysłowego klimatu.
„Wśród kuchni Classen znajduje się kilka ciemnoszarych propozycji. Jedną z nich jest kuchnia Costa, którą wyróżnia matowe wykończenie powierzchni, mocno wpisujące się w najświeższe trendy. Z kolei dla lubiących wysoki połysk stworzyliśmy meble Flint i Erice. Ich gładka, błyszcząca powierzchnia działa jak lustro, tworząc efekt głębi i powiększając optycznie wnętrze” – mówi Wioleta Szeluch.
Classen od ponad pięciu dekad działa w branży wyposażenia wnętrz, posiadając jedną z największych fabryk podłóg na świecie. Na polskim rynku firma reprezentowana jest przez spółkę CLASSEN-POL SA oraz Classen Floors Systems. Firma posiada własny zakład produkcyjny w Rybniku-Zwonowicach, który odpowiada za obsługę środkowowschodniego rynku europejskiego. Szeroka gama produktów obejmuje oprócz paneli podłogowych również drzwi, meble kuchenne oraz materiały wykończeniowe. Od 2014 roku Classen jest członkiem Klastra Technologii Drewna „Lignum”. Spółka należy także do Związku Polskie Okna i Drzwi.