Nowa obrabiarka CNC o nazwie HNC 47.82 HF marki Hammer z pewnością posiada predyspozycje do tego, aby wprowadzić technologię obróbki numerycznej do dowolnego zakładu zajmującego się obróbką drewna. Celem, który przyświecał konstruktorom austriackiego producenta obrabiarek do drewna Felder KG podczas tworzenia tego plotera frezującego było sprawienie, by technologia CNC stała się bardziej osiągalna oraz przystępna i to zarówno dla hobbystów budujących modele w przydomowym, przysłowiowym garażu, poprzez szkoły i inne placówki oświatowe, kończąc na zakładach zajmujących się produkcją małoseryjną.
Na powierzchni tak dużej jak stół kuchenny frezarka portalowa CNC Hammer oferuje pełną swobodę obróbki numerycznej przy wyjątkowym stosunku ceny do wydajności. Klasyczna, solidna i wytrzymała konstrukcja oraz zastosowanie wysokiej jakości materiałów w budowie tej maszyny zapewniają wyjątkową odporność na odkształcenia oraz stabilność. Wysokowydajne elektrowrzeciono, precyzyjne prowadnice liniowe oraz mocne silniki krokowe gwarantują optymalną wydajność oraz produktywność niezależnie od materiału, który na tej maszynie będziemy obrabiać. Bardzo dużą precyzję i powtarzalną dokładność producent gwarantuje również podczas wykonywania filigranowej obróbki. Sterowanie plotera frezującego CNC Hammer odbywa się przy pomocy intuicyjnego, zintegrowanego oprogramowania lub dowolnego, preferowanego oprogramowania. Na stabilnym stole z rowkami w kształcie litery „T”, wykonanym z odpornego na zniekształcenia aluminium, za pomocą licznych akcesoriów można zamontować bardzo różnorodne materiały.
Do głównych atutów tego plotera frezującego HNC Hammer należą:
– nielimitowana różnorodność obróbki na powierzchni roboczej 825 x 479 mm z wysokością prześwitu 160 mm,
– wysoka stabilność za sprawą solidnej konstrukcji, jakościowych materiałów oraz austriackich standardów w budowie maszyn,
– mocny i wydajny silnik elektrowrzeciona o mocy 1000 W (w opcji elektrowrzeciono 2,2 kW), prędkość posuwu 5 m/min,
– niesłychaną precyzję przy każdym zastosowaniu można osiągnąć z powtarzalną dokładnością ±0,05 mm oraz luzem <0,1 mm,
– wysokiej jakości wyniki również przy filigranowych pracach dzięki prowadnicom liniowym,
– wydajne, silniki krokowe gwarantują wystarczający moment obrotowy przy dowolnej prędkości obrotowej,
– jednoczesny napęd trzech osi (w opcji czwarta, sterowana oś),
– intuicyjne sterowanie oraz otwarty interfejs z wieloma postprocesorami dla własnego, preferowanego oprogramowania,
– swobodne mocowanie materiału i akcesoriów na stole z rowkami „T”,
– liczne, dostępne akcesoria dodatkowe.
Pokaz możliwości HNC 47.82 HF
Podczas tegorocznych targów Drema na stoisku firmy Felder ploter HNC 47.82 HF Hammer nie tylko po raz pierwszy został zaprezentowany szerokiej publiczności, ale również aktywnie pracował. Jego zadaniem było wyfrezowanie na płycie HDF o grubości 3,2 mm elementów w postaci okrągłego loga firmy Felder o średnicy 100 mm. Założeniem było pokazanie zwiedzającym jak szybko i z jaką olbrzymią dokładnością można wykonać dużą ilość identycznych, małych elementów.
Na aluminiowym, T-rowkowym stole, za pomocą bloków stopniowych oferowanych w zestawie składającym się z 58 części została zamontowana płyta podkładowa z MDF-u. Z kolei do niej przytwierdzono materiał czyli płytę właściwą, z której wykonywane zostały loga. Maksymalna wysokość zamocowanego materiału przy tym ploterze może wynosić, w zależności od długości narzędzia, aż do 160 mm. Model loga zaprojektowano w oprogramowaniu CAM, a jego efekt końcowy przekazano do kontrolera, który pracuje w intuicyjnym środowisku Eding CNC plotera HNC 47.82 HF. Na tym etapie wystarczyło tylko zdefiniować narzędzie oraz za pomocą dodatkowego oprzyrządowania dokonać dokładnego, automatycznego pomiaru jego długości, co ważne dla przyszłego użytkownika, czynność tę wykonuje się jednorazowo.
Do obróbki prezentowanej podczas targów wykorzystano frez stożkowy do grawerowania. W kolejny etapie należało już tylko ustawić punkt początkowy, a potem pozwolić obrabiarce na rozpoczęcie pracy. Z dokładności do 0,1 mm wydajne, bo aż o mocy 2,2 kW wrzeciono robocze z ustawianą za pomocą oprogramowania prędkością obrotową, którą można wybierać w zakresie od 6000-24000 obr./min wykonało zadaną obróbkę.
Po około 6 minutach program obróbczy został finalnie zrealizowany, a czynność tę powtarzano do momentu uzyskania żądanej liczny elementów. Pracujący ploter budził duże zainteresowanie zwiedzających stoisko firmy Felder, co wskazuje na to, że zarówno wśród właścicieli zakładów stolarskich jak i hobbystów tego typu obrabiarka może w przyszłości znaleźć wielu odbiorców.