Maksymalizacja zysków to cel każdego przedsiębiorcy. Zadanie to nie jest jednak bezwarunkowe. Ważna jest także jakość produktów i usług oraz sprawność działania. Wszystkie te założenia były kluczowe podczas unowocześniania systemu Saturn. Nie wierzysz, że system informatyczny może pomóc osiągnąć wspomniane cele? Przeczytaj ten artykuł!
Po pierwsze polepszenie wydajności
Produkcja mebli tapicerowanych wymaga w dużej mierze pracy człowieka i to on stanowi klucz do zwiększenia wydajności pracy fabryki. Moduł Vinci, który jest integralną częścią systemu Saturn wspomaga sprawne zarządzanie zasobami ludzkimi. Uwzględniając kompetencje pracowników, czas realizacji poszczególnych etapów produkcji oraz specyfikę każdego z tych etapów, Vinci rozdziela pracę na poszczególne wydziały i pracowników. Podział ten uwzględnia możliwości produkcyjne wydziałów oraz umiejętności pracowników, dzięki czemu każdy otrzymuje takie zadanie, które przez niego zostanie wykonane najlepiej i najszybciej. Podział taki zapewnia minimalne ryzyko popełnienia błędu i jednocześnie najwyższą jakość wykonanego produktu. W ramach potrzeb Vinci rozdziela prace na kooperantów. Jeśli w danym momencie fabryka nie ma mocy produkcyjnej odpowiadającej złożonym zamówieniom, to odpowiednie zlecenia rozdzielane są na zewnętrznych zleceniobiorców. System oczywiście robi to automatycznie. Dzięki temu zabiegowi zminimalizowana zostaje możliwość opóźnień w wykonaniu zamówienia.
To jednak nie wszystko, poprzez odpowiednio zbudowane algorytmy Vinci ustala najbardziej wydajne wykorzystanie materiałów, tworzy plany produkcyjne, które jednocześnie uwzględniają wyprzedzenia i zdolności poszczególnych wydziałów. Dzięki takim działaniom mebel powstaje najkrótszą drogą i z pominięciem błędu ludzkiego przy planowaniu produkcji.
Zmniejszenie kosztów produkcji jest możliwe
Co generuje niepotrzebnie wysokie koszty podczas procesu produkcji mebla? Magazyny. Zmniejszenie zapasów magazynowych oraz racjonalna gospodarka magazynowa to kolejny krok w uzyskaniu oszczędności. Najlepszą i najkrótszą drogą do sukcesu jest Kanban Saturn.
Kanban ma za zadanie sterowanie zapasami. Działanie to pozwala na prawie całkowitą eliminację magazynów. Magazynowanie przedprodukcyjne, poprodukcyjne, jak i międzyoperacyjne jest znikome, ponieważ wszelkie materiały od dostawców są dostarczane dokładnie na czas. To samo dzieje się w przypadku wysyłki wyrobu gotowego. Kanban Saturn opiera się na niwelowaniu braków, opóźnień, zapasów, kolejek, bezczynności, zbędnych operacji i przemieszczeń. Strategia ta głównie polega na zdefiniowaniu terminu zakończenia produkcji, więc określeniu daty zakończenia produkcji na wydziale pakowania. Dyspozytor informuje poszczególne działy o zapotrzebowaniu na materiały zgodnie z zapotrzebowaniem na daną partię produkcji w określonym czasie. Gwarantuje to ciągłość produkcji bez przestojów z maksymalnym wykorzystaniem zasobów pracy i materiałów.
Zgodnie ze strategią Kanban, aby można było zapakować wyrób na przykład o godzinie 12:00, to o 11.40 wyrób musi być odebrany przez kontrolę jakości. Idąc dalej, aby można było to skontrolować, wyrób musi być wcześniej otapicerowany. Idąc tą ścieżką rozumowania, dochodzimy do działu zaopatrzeniu, który musi w odpowiednim czasie zamówić surowce i materiały, aby znalazły się one w odpowiednim czasie na linii produkcyjnej. Ten sposób sterowania produkcją pozwoli na zminimalizowanie stanów magazynowych przy zachowaniu ciągłości produkcji, a oszczędności pojawią się od razu.
Trzeci krok to eliminacja strat na produkcji
Straty produkcyjne generują niepotrzebne koszty, trzeba więc skutecznie się ich pozbyć. Saturn wie jak! Przede wszystkim poprzez wyeliminowanie zbędnych czynności, zwłaszcza związanych z kosztami administracyjnymi zarządzania produkcją i kosztami dystrybucji. Rozwiązaniem jest automatyzacja procesów w Saturnie oraz algorytm komiwojażera związany z optymalizacją tras i zmniejszeniem kosztów transportu.
Oszczędności pojawiają się także poprzez redukcję przestojów opartą na monitorowaniu zagrożeń oraz optymalizacji procesów produkcyjnych. Saturn efektywnie wykonuje te zadania i pozwala na planowanie produkcji, śledzenie procesu wykonania mebla, kontrolę norm materiałowych oraz etapu wykonania planu. Jednocześnie system wykonuje niezbędne analizy i wyliczenia na podstawie dostępnych danych oraz statystyk z nich utworzonych. Odpowiednio rozdzielone zadania z uwzględnieniem kompetencji poszczególnych pracowników oraz ograniczenie ich zbędnych ruchów poprzez bieżącą analizę norm czasowych to duży krok do ograniczenia możliwych strat.
Gotowy na wzrost zysków?
Już dziś możesz zacząć zarabiać więcej! Wystarczy sprawny system do zarządzania produkcją mebli tapicerowanych. Saturn umożliwia zwiększenie wydajności fabryki, zmniejszenie kosztów produkcji oraz zniwelowanie strat. Czy na pewno stać Cię na to, żeby nie mieć Saturna?
.