Życie ludzi zależy od lasów. Regulują nasz klimat, oczyszczają powietrze, filtrują wodę. Są siedliskiem dla dzikich zwierząt i roślin lądowych oraz domem dla ponad 300 milionów osób. Niestety, w latach 1990-2020 utracono 420 mln ha lasów – to obszar większy niż powierzchnia Unii Europejskiej. Około 10% rocznych emisji dwutlenku węgla jest efektem wylesiania. 10% globalnego wylesiania w latach 1990–2008 spowodowały nawyki konsumenckie mieszkańców EU i niska transparentność łańcuchów dostaw.
Jak zatem chronić lasy? Z pomocą przychodzi rozporządzenie Unii Europejskiej przeciwko wylesianiu – EUDR. Nowa regulacja ma ograniczyć wpływ UE na procesy wylesiania i degradacji lasów na całym świecie, kładąc nacisk na identyfikację surowca w łańcuchu dostaw.
Zgodnie z rozporządzeniem, do 30 grudnia br. podmioty nim objęte muszą wprowadzić szereg zmian w swojej działalności. Wsparciem we wdrożeniu wymogów może być dla nich zestaw rozwiązań i narzędzi o nazwie FSC Aligned for EUDR. Opracowała je Forest Stewardship Council (FSC) – międzynarodowa organizacja, która wyznacza standardy dla odpowiedzialnej gospodarki leśnej.
FSC stworzyło narzędzia, które pomogą firmom przygotować się do wdrożenia wymagań EUDR. Pakiet FSC Aligned Certification for EUDR oferuje nowy, opcjonalny standard – FSC Regulatory Module. Odpowiada on na konkretne wymogi EUDR w zakresie monitorowania zagrożeń, zachowania należytej staranności i przejrzystości w łańcuchach dostaw. W ramach modułu FSC Risk Assessment Framework dostępna będzie nowa generacja Ocen Ryzyka FSC (FSC Risk Assessments) dla certyfikacji gospodarki leśnej, łańcucha dostaw i drewna kontrolowanego, zarówno dla firm certyfikowanych, jak i niecertyfikowanych. Oceny ryzyka obejmą wszystkie wymogi EUDR, zapewniając jedną, znormalizowaną ocenę ryzyka dla każdego kraju. Wyżej opisane rozwiązania wspierać będzie od września narzędzie o nazwie Risk Hub. Gromadzi ono oceny ryzyka, przyczyniając się do lepszego zarządzania danymi.
FSC Aligned Reporting for EUDR to narzędzie pozwalające na zautomatyzowanie przetwarzania danych. Pomoże ono w dostarczaniu wymaganych oświadczeń i raportów należytej staranności. Z kolei technologia FSC Trace (której rozpoczęcie wdrażania zaplanowano na koniec sierpnia) pozwala łączyć dane udostępniane przed podmioty w całym łańcuchu dostaw. Dzięki temu możliwe jest spełnienie wymogu identyfikowalności przepływu surowca.
Webinary
W ramach przygotowania do EUDR FSC prowadzi serię webinarów, podczas których omówione będą proponowane przez organizację rozwiązania. Nagranie z premiery pakietu narzędzi FSC Aligned for EUDR dostępne jest pod tym linkiem: https://www.youtube.com/watch?v=sA3NIbrIa38
Od 30 grudnia br. firmy objęte rozporządzeniem EUDR muszą spełnić szereg nowych wymogów w zakresie należytej staranności, w tym gromadzenia dodatkowych danych, czy oceny i łagodzenia ryzyka związanego z wylesianiem i degradacją lasów. Certyfikacja FSC to sprawdzone narzędzie, które może pomóc w poruszaniu się po tych obowiązkach sprawozdawczych.