„Design napędzany wolnością” to tematyczna wystawa na targach Furnica 2014, której celem było ukazanie przemian wzorniczych w dekorach, jakie zaszły w ciągu ostatnich 25 lat naszej historii. Za symboliczną granicę przyjęto datę pierwszych wolnych wyborów w roku 1989. W pokazie wzięła udział także firma Impress Decor Polska.
„Wystawa była świetną okazją do prezentacji nowości i refleksji nad osiągnięciami z przeszłości. Design dekorów Impressu bardzo często jest inspirowany przeszłością, nawiązuje do stylów popularnych wiele lat temu. Dlatego podczas wystawy sięgnęliśmy nawet dalej niż w ostatnie 25 lat” – mówi Krzysztof Bogdanowicz z firmy Impress Decor Polska.
Ekspozycji tego producenta dekorów składała się z 3 części. Jedną z nich stanowiła prezentacja wzorów na wielkoformatowych arkuszach o wysokości 2,5 metra, dzięki czemu wyglądały one jak prawdziwe, duże powierzchnie meblowe, takie same jak są w szafach czy zabudowach. Oczywiście ich odbiór był doskonały, zupełnie inny niż w przypadku małych próbek.
Kolejną część ekspozycji stanowiła aranżacja wnętrza młodzieżowego przygotowanego przez firmę Dignet. W prezentowanym programie mebli został wykorzystany dąb Santana Impressu. W atmosferze domowej strefy do nauki i pracy można tu było wypróbować najnowszy internetowy konfigurator dekorów d.Lab. Umożliwia on stworzenie własnego koloru wybranego dekoru i nałożenie go na realistycznie wyglądające meble.
Ostatnia część ekspozycji poświęcona była przewodniemu hasłu całej wystawy i nosiła nazwę „Design wyzwolony”. Zestawiono na niej archiwalne wydania gazet z tamtego okresu z dekorami, które w danym momencie cieszyły się największą popularnością. Wybrano wydania ukazujące się w przełomowych momentach historii, takich jak np. wejście Polski do Unii Europejskiej czy przyznanie nagrody Nobla Wisławie Szymborskiej, zeskanowane i wydrukowanych przez firmę Impress dekor przy zastosowaniu techniki druku cyfrowego. Ukazał się w ten sposób obraz gwałtownych zmian polityczno-społecznych w ostatnich 25 latach w naszym kraju i spokojnych, ewolucyjnych przemian we wzornictwie.
Krzysztof Bogdanowicz z firmy Impress Decor wystawę podsumował słowami: „Na 30 m2 powierzchni udało nam się zmieścić wszystko, co chcieliśmy: nowości, ekspozycję prezentującą 25 lat nowoczesnej Polski oraz najnowszy mebel z naszym dekorem wprowadzony do sprzedaży. Sama formuła wystawy, w której każdy producent prezentuje swoje osiągnięcia w zunifikowanym otoczeniu, jest bardzo dobrym pomysłem, liczy się tu bowiem produkt, pomysł i przekaz”.
Taxus
Najnowszy dekor Impressu nawiązujący stylem do mebli lat 20. i 30. XX w. Ciepłe kolory, duże, otwarte powierzchnie, głębokie pęknięcia od razu przywodzą na myśl błyszczące, politurowane komody i kredensy naszych dziadków. Taxus symbolicznie łączy dwie epoki wzornicze, umożliwia projektowanie w klimacie vintage. To silna obecnie przeciwwaga dla mocno osadzonego w wystroju wnętrz minimalizmu.
Finlay
Ten nowoczesny dekor został umieszczony na drugim biegunie czasu. Spokojny, linearny wzór został stworzony z myślą o nowoczesnych meblach biurowych. Długie biurka w otwartych przestrzeniach, rozbudowane szafy i zintegrowane zabudowy to miejsca, z którymi Finlay świetnie harmonizuje.
Shabby
Jest to nowoczesna wizja bogatej w szczegóły powierzchni mebli. Spod pięknej, białej farby tylko w niewielu miejscach prześwituje stare, sosnowe drewno, tworząc sugestywne, barwne kontrasty. Shabby może znaleźć zastosowanie w nowoczesnych meblach młodzieżowych, może też stworzyć emocjonującą kompozycję z ciemnym blatem kuchennym.
Caledonia
Dekor ze świata surowych, niegładzonych tynków. Jej łudząco trójwymiarowa powierzchnia sprawia wrażenie głębokiej i oświetlonej silnym bocznym światłem. Zastosowanie Caledonii jest bardzo szerokie – sprawdzi się w postaci kuchennego blatu, aplikacji w szafach i komodach oraz jako ozdoba frontów budynków (płyty elewacyjne).
(jz)
.