Każdy, nie tylko profesjonalny posiadacz pistoletu natryskowego, chciałby, aby jego narzędzie pracowało jak najlepiej i jak najdłużej. Rozwijając swoje umiejętności nieuchronnie dochodzi do punktu, w którym aktualnie użytkowany sprzęt lakierniczy przestaje spełniać stawiane wymagania. Decyzja o zakupie „lepszego” pistoletu, pozbawionego wad poprzednika, wydaje się oczywista. Wśród profesjonalistów panuje szereg obiegowych opinii na temat sposobu eksploatacji, trwałości czy jakości natrysku pistoletów poszczególnych producentów, obecnych na polskim rynku. Niektóre marki chwalą, polecają, innych nie, choć bywa, że te opinie nawzajem się wykluczają. Czym w takim razie kierować się przy wyborze, zakupie i jakich niespodzianek możemy się spodziewać w trakcie eksploatacji?
Podzielmy powód decyzji o wymianie pistoletu na dwie kategorie: ograniczone możliwości uzyskania lepszych efektów malowania względnie nowego pistoletu oraz utratę właściwości natryskowych aktualnie posiadanego pistoletu, powodującą nieakceptowalne w stosunku do dotychczasowych efekty malowania.
Z faktu, że nowy pistolet nie spełnia oczekiwań, nie należy wyciągać pochopnych wniosków. Może to świadczyć na równi o ograniczonych możliwościach pistoletu, błędnym wyborze modelu lub… doborze złych parametrów eksploatacyjnych (traktuje o tym artykuł w kwietniowym wydaniu MMiA z 2014 r.).
Informacja o prawidłowych parametrach eksploatacji powinna być dostępna w instrukcji lub na stronie producenta. Tam też zazwyczaj można znaleźć bardziej szczegółowe, wiążące informacje na temat obszaru zastosowania konkretnego modelu czy dostępnych rozmiarów dyszy lub wskazówki czym się kierować przy wyborze. Informacje na stronie sklepu internetowego lub pozytywne opinie na forach tematycznych mogą okazać się bardzo zachęcające do kupna i… równie rozczarowujące w praktyce. Zdecydowanie lepszym, praktycznym źródłem informacji może okazać się technik przedstawiciela marki materiałów malarskich, których używamy. Na najwięcej wyczerpujących informacji możemy liczyć u autoryzowanego przedstawiciela lub dystrybutora konkretnej marki pistoletów, choć siłą rzeczy ograniczonych do jego oferty. Pamiętajmy też, że nowy pistolet wymaga od użytkownika trochę czasu niezbędnego na zmianę nawyków, a efekty jego pracy są oceniane przez pryzmat cech poprzedniego.
Cena nie jest najważniejsza
Dość częstym błędem popełnianym na etapie samego zakupu jest kierowanie się najniższą lub mocno okazjonalną ceną znalezioną w internecie. Niewątpliwie zakupy w sieci są o wiele łatwiejsze, ale też stwarzają nowe zagrożenia. Mając do dyspozycji jedynie fotografię oferowanego produktu nie jesteśmy w stanie ocenić jego oryginalności. Pistolety renomowanych marek są podrabiane1 (Fot. 1). Wyglądają łudząco podobnie do oryginalnych, ale nie oferują porównywalnych właściwości natryskowych. Inną kategorią „pomyłek” są rozbieżności w opisie w stosunku do zdjęć lub brak istotnych, jednoznacznych informacji odnośnie wyposażenia. Zdarza się też, że informacja o cenie czy dostępności nie została zaktualizowana. Choć e-konsumenta chroni szereg praw, nie uchronią go przed nim samym. Dlatego dobrze jest wszelkie wątpliwości rozwiać przed zakupem oraz… rozważyć możliwości zakupu w sklepie stacjonarnym, gdyż całe „internetowe korzyści” mogą tracić na znaczeniu wobec informacji dotyczących sprzętu i jego eksploatacji uzyskanych od sprzedawcy.
Właściwa eksploatacja
Drugą kategorią przyczyn decyzji o wymianie jest nagła lub powolna utrata właściwości natryskowych pistoletu.
Pistolet lakierniczy jest narzędziem precyzyjnym, bardzo wrażliwym na błędy w obsłudze. Już pierwsze mycie po zaledwie próbach malowania może stać się przyczyną wadliwego wzoru natrysku (Fot. 2, 3 i 4) lub uszkodzenia mechanicznego elementów dyszy, uniemożliwiającego dalszą prawidłową pracę (Fot. 5 i 6) i nie zależy to od marki czy ceny pistoletu. Linią pierwszej pomocy powinien być wówczas nasz sprzedawca.
Znacznie częściej zdarza się, że błędy obsługi nie są krytyczne dla pracy pistoletu, pogarszają cechy natryskowe nieznacznie, ale ich kumulacja sprawia, że po na przykład roku pistolet ma pod względem wzoru natrysku lub szczelności niewiele wspólnego z nowym. Tu też pomocny w ustaleniu przyczyn oraz ewentualnych kosztów naprawy powinien okazać się sprzedawca lub wskazany przez niego serwis danej marki.
Każdy pistolet lakierniczy składa się – w uproszczeniu – z korpusu oraz zamontowanych na nim części eksploatacyjnych, podlegających normalnemu zużyciu, sumującemu się z błędami obsługi. Nawet jeśli użytkownik popełnia minimum błędów, zużycie krawędzi rozpylających dyszy powietrza i uszczelnień zależy od jakości (czystości) powietrza zasilającego pistolet, a w dłuższym okresie ich degradacja jest nieuchronna. Nie ma więc „niezniszczalnych” pistoletów, a stopień i tempo zużycia jest kwestią umiejętności i wymagań stawianych przez użytkownika.
Fachowy serwis
Jeśli chcemy, aby nasz pistolet pracował jak najdłużej na najwyższym poziomie, warto zapytać sprzedawcę o cenę i dostępność zamiennych części eksploatacyjnych (Rys. 1). Ich brak na wolnym rynku lub cena nieznacznie różniąca się od kosztu nowego pistoletu jasno wskazują że jest to produkt… jednorazowy, choć nie koniecznie tani. Pistolet lakierniczy jest narzędziem stosunkowo prostym w budowie, a dostępność części skłania wielu użytkowników do samodzielnych napraw. Kluczem do udanej naprawy jest poprawna diagnostyka usterki jaką zapewnia serwis. W innym wypadku można kupić i wymienić części, ale nie zawsze pozbyć się usterki. W efekcie bywa to często bardziej ryzykowne, czasochłonne i kosztowne rozwiązanie. Informacja z serwisu o łącznym koszcie i celowości naprawy dużo szybciej i łatwiej pozwoli nam oszacować, ile zaoszczędzimy na naprawie zamiast kupna nowego pistoletu tej samej marki, lub przekona nas do jej zmiany.
Reasumując, tak jak w przypadku wielu innych narzędzi do zastosowań komercyjnych, od marki i ceny znacznie większą rolę w niezawodnej eksploatacji pistoletu lakierniczego odgrywa wybór sprzedawcy, zasób jego wiedzy i możliwości wsparcia klienta na każdym etapie eksploatacji lub pojawiających się usterek.
Wojciech Nałęcz
tel.: +48 22 812 01 69, 607 777 558
e-mail: sata@pistoletylakiernicze.pl
ul. Chorzowska 14, 04-696 Warszawa
1 https://warsztat.pl/artykuly/wplyw-podrobek-na-sprzedaz-i-wizerunek,46274