Firma Hranipex w swoim szerokim asortymencie obrzeży posiada także gamę obrzeży fornirowych oferowanych w różnych szerokościach i grubościach. Produkty te są oszlifowane i występują w wersji z klejem lub z flisem.
Do mebli ekskluzywnych proponowane są, cieszące się dużym zainteresowaniem, obrzeża Alu-Sandwich, w których fornir harmonijnie połączony jest z warstwami aluminium w listwach.
Cienkie obrzeża fornirowe oferowane przez spółkę Hranipex przeznaczone są do oklejenia równego o grubości 0,6 mm (z flisem lub z klejem). Obrzeża fornirowe FALZ mogą być przeszlifowane na grubość 0,38 mm (z flisem lub z flisem i klejem), natomiast obrzeża fornirowe na opakowania mogą być przeszlifowane na grubość 0,35 mm (z flisem lub z flisem i klejem).
W latach siedemdziesiątych ubiegłego wieku firmy meblarskie doszły do wniosku, że stosowanie obrzeży fornirowych w rolkach produkowanych przy pomocy tzw. „cinek” – złącza palcowego (połączenia pierścieniowego) – jest bardziej efektywne i ekonomiczne w porównaniu z obrzeżami naciętymi jedynie z forniru w wiązkach.
Obecnie cienkie obrzeża fornirowe produkowane są z ciętych fornirów naturalnych, które wcześniej selekcjonowane są na kilka stopni jakościowych. Następnie łączone są one podczas produkcji przy pomocy złącza pierścieniowego, tzw. „cinek” na długość, a odległość „cinek” uzależniona jest od jakości forniru naturalnego i średnio zawiera się w granicach 0,45-2,5 m. W razie potrzeby forniry mogą być łączone również na szerokość – maksymalnie do 240 mm.
Rolka „jumbo” (bez końca) jest następnie wzmacniana poprzez naniesienie kleju (250 g/m2) lub flisu, czyli warstwy celulozy służącej do wzmocnienia obrzeża fornirowego, aby się ono nie rozpadło.
Ewentualnie fornir jest jeszcze szlifowany do wymaganej grubości (obrzeża FALZ lub obrzeża fornirowe na opakowania), a następnie realizowane jest przycinanie na wymaganą szerokość.
Na końcu procesu produkcyjnego wszystkie złącza kontrolowane są ręcznie.
Specyfikacja obrzeży fornirowych Hranipexu jest dostępna według rodzaju drzewa, szerokości, grubości oraz opcji z klejem lub bez niego.
Obrzeża fornirowe znajdują zastosowanie w oklejaniu równym, na wszystkie rodzaje mebli, odpowiednio do wymagań i konstrukcji oraz odpowiednio do wartości użytkowej. Obrzeża o jakości FALZ stosowane są na okładziny odrzwi, profile opakowywane i listwy, półrowki drzwi, natomiast obrzeża fornirowe na opakowania służą do opakowania części mebli.
Równe oklejanie obrzeży fornirowych przy użyciu kleju odbywa się przy pomocy ręcznej maszynki do oklejania z pistoletem na gorące powietrze (np. Virutex) albo przy pomocy suszarki czy żelazka, przy użyciu których obrzeże zostaje naklejone, a następnie przycinane jest w standardowy sposób jak obrzeże lamino przy pomocy okrawarki ręcznej lub dłuta.
Równe oklejanie z flisem obrzeży fornirowych następuje poprzez wprowadzenie obrzeża do urządzenia podajnikowego profesjonalnej maszyny do oklejania (Holzher, Brandt, OTT, Miniprof, SCM) i maszyna ta nakleja obrzeże, a następnie wykonuje obróbkę.
Oklejanie obrzeży fornirowych FALZ z flisem albo z flisem i z klejem wykonywane jest na specjalnych maszynach opakowaniowych profili, okładzin i półrowków.
Obrzeża fornirowe na opakowanie naklejane są na specjalnych maszynach opakowaniowych profilu.
Wszystkie obrzeża fornirowe można następnie wykańczać powierzchniowo, to znaczy: szlifować, bejcować, lakierować lub woskować. Magazynowanie obrzeży powinno mieć miejsce w pomieszczeniach o temperaturze 15-25oC oraz przy wilgotności powietrza 55-65%.
Warstwowe obrzeża fornirowe produkowane są z cienkich obrzeży fornirowych poprzez sklejenie, a następnie sprasowanie dwóch lub więcej warstw, których ilość uzależniona jest od wynikowej grubości (1 mm = 2 warstwy, 2 mm = 4 warstwy itd.).
Następnie obrzeża są szlifowane i przycinane do wymaganej szerokości. Specyfikacja jest dostępna według rodzaju drzewa i rozmiaru.
Obrzeża te znajdują zastosowanie na wszystkich rodzajach mebli, w szczególności na częściach, które narażone są na większy stopień zużycia, np. płyty robocze stołów, drzwi oraz wszystkie obrzeża przednie mebli.
Przetwarzanie takich obrzeży odbywa się poprzez wprowadzenie ich do podajnikowego urządzenia oklejarki profesjonalnej (Holzher, Brandt, OTT, Miniprof, SCM), a maszyna ta następnie nalepia obrzeże i obrabia.
Minimalna ilość odbioru dla dekorów z Expres Kolekcji wynosi 50 m.
Poprzeczne obrzeża fornirowe nie są cięte wzdłużnie, tak jak standardowe obrzeża fornirowe, ale pionowo (poprzecznie). Dostarczane są tylko w grubościach 0,8-0,9 mm (produkowane są z dwóch warstw: warstwy dolnej naciętej wzdłużnie, do której jest przyklejona poprzecznie nacięta warstwa) oraz w szerokości od 8 do 300 mm. Warstwa górna jest delikatnie przeszlifowana, natomiast warstwa dolna jest przeszlifowana zgrubnie, co nadaje chropowatości dla lepszej przyczepności kleju.
Minimalna ilość odbioru wynosi 40 m2, a termin dostawy wynosi ok. 3-4 tygodnie.
.