Skandynawski design należy do najbardziej rozpoznawalnych na świecie. Wykorzystuje naturalne materiały i jasne barwy. Poza lekkimi wnętrzami charakterystyczne dla niego są również dekoracje, które znajdziemy w skandynawskim wnętrzu. Za ikony stylu uważa się te stworzone przez Kay’a Bojesena.
Piękno i funkcjonalność
Skandynawskie wnętrze bez trudu odróżnimy od innych stylów w designie – jest jasne, funkcjonalne i bogate w naturalne materiały, przede wszystkim w drewno. Prostotę i funkcjonalność widzimy na każdym kroku, wystarczy spojrzeć na meble, które posiadają nieskomplikowaną formę, ale są przy tym estetyczne i – co najważniejsze w przypadku skandynawskiego stylu – bardzo użyteczne. Naturalne tworzywa znajdziemy na ścianach, podłogach i sufitach, ale również na obiciach mebli czy w elementach dekoracyjnych.
Niedobór naturalnego światła skłonił Skandynawów do wypracowania rozwiązań, które wprowadzą do wnętrza jasność i harmonię. I tak w skandynawskich domach nie znajdziemy ciężkich i sztucznych materiałów. W zamian za to w oknach ujrzymy delikatne i zwiewne tkaniny, które ułatwiają dostęp promieniom słonecznym, a na komodach, szafkach, a także na ścianach i sufitach dużą liczbę lamp i świec, które w optymalny sposób doświetlą pomieszczenie. Jednym słowem: im jaśniej, tym lepiej.
Biel jest synonimem skandynawskiego stylu – to dominującą barwa we wnętrzu. Nie oznacza to jednak, że Skandynawowie stronią od kolorów i wzorów – stosują je w elementach dekoracyjnych. Poduszki, koce, dywany, pledy – kolorowe lub w paski dodają wnętrzu ciepła, przytulności i charakteru. A jeżeli mowa o kolorach: poza bielą spotkamy między innymi niebieski, zielony czy fioletowy. Wszystko po to, aby jeszcze lepiej podkreślić tak ważną we wnętrzu harmonię. Oczywiście, także w elementach dekoracyjnych stawia się na naturalne materiały, na przykład na wełnę lub len.
Skandynawia to nie tylko białe wnętrza…
…ale też to, co się w nich znajduje. A w ponad 300 tys. domów znajdziemy piękną, drewnianą zabawkę, która uznawana jest za ikonę duńskiego, a tym samym skandynawskiego projektowania: Małpkę stworzoną przez Kay’a Bojesena. Dekoracja ujrzała światło dzienne w 1951 roku, czyli ponad 60 lat temu. Od tego czasu na całym świecie uważana jest za klasykę designu. Sam Kay Bojesen, nazywany tym, który wprowadził uśmiech do duńskiego projektowania, stworzył tę niezwykłą drewnianą zabawkę dla swojego dziecka. Małpka wykonana jest z drewna tekowego i składa się z połączonych ze sobą, ruchomych elementów. Dzięki odpowiednio zakończonym kończynom bez obaw można ją zaczepić na przykład na domowej półce.
Małpka idealnie potwierdza słowa o uśmiechu w designie – wystarczy spojrzeć na pyszczek tej drewnianej akrobatki, przyjacielskie spojrzenie i lekką formę, dzięki którym zabawka jest ciepła i miła w odbiorze. Sam projektant mówił: „Linie powinny się uśmiechać. W tym, co wysyłasz w świat powinno być życie, krew, serce. Rzeczy powinny być ludzkie, ciepłe i żywe”. To połączenie wyszło mu doskonale: jego dekoracje i zabawki już od pierwszego kontaktu zapraszają do zabawy i – wydawać by się mogło – ożywają w rękach. Zarówno Małpka, jak i pozostałe projekty Bojesena nie odzwierciedlają rzeczywistości, są raczej jej lekką i często ujętą z humorem interpretacją. Projektant osiągnął to między innymi dzięki zastosowaniu płynnej linii zabawek i postawieniu na minimalizm formy. Ważnym nawiązaniem do skandynawskiego designu jest materiał, z którego wykonano zwierzaka, czyli naturalne drewno. Poprzez użycie takiego tworzywa dekoracja nie tylko wprowadza przytulność do domowego wnętrza, ale również jest ekologiczna i powoduje wrażenie bliskości z naturą.
Drewniana akrobatka cieszy się niesłabnącą popularnością i jest symbolem, który w rodzinach przekazuje się z pokolenia na pokolenie. Małpka jest stałym elementem aranżacji wnętrz pojawiających się w duńskiej i skandynawskiej prasie wnętrzarskiej, katalogach oraz licznych projektach. Jest też jedną z kultowych nagród wręczanych w duńskich teleturniejach. Jako przedmiot doskonale sprawdza się w roli zabawki i elementu wystroju domowego lub biurowego wnętrza. Na koniec warto dodać, że jako doskonale zaprojektowany przedmiot została wystawiona w Muzeum Wiktorii i Alberta w Londynie, a także w nowojorskim Muzeum Sztuki Nowoczesnej.
Zwierzyniec Bojesena
Kay Bojesen znany jest nie tylko dzięki Małpce, ale całej serii drewnianych zwierząt, które zaprojektował w latach 1934-1955. W jego kolekcji znajdziemy drewnianego hipopotama, słonia, królika, ptaki i niedźwiedzia. Projektant nie bał się eksperymentować z kolorami dlatego wśród jego prac znajdziemy też te bardziej kolorowe, między innymi drewnianego Puffina, niezwykle kolorowe ptaki (każdy z nich ma swoje imię), a także ubranych w czerwono-niebieskie mundury Wartowników. Wszystko wykonane przy zastosowaniu naturalnych materiałów, przede wszystkim drewna. Bojesen tworzył przedmioty o okrągłych liniach, kolorowe i delikatne w dotyku. W bardzo umiejętny sposób połączył klasykę z nowoczesnością: drewno z wyjątkowymi i ciepłymi barwami. płynne kształty
z minimalistyczną formą.
Klasyka i nowoczesność
Bojesen w swoich pracach postawił na drewno – wyjątkowo ciepłe i ekologiczne, które dodaje przytulności każdemu wnętrzu. Nie dziwi więc fakt, że w zimnej i wietrznej Skandynawii to właśnie ten materiał najczęściej wykorzystuje się podczas urządzania domów. Drewno, które w swojej pierwotnej formie stanowi klasykę tworzyw, w rękach duńskiego projektanta otrzymało nowe życie. Bojesen w wyjątkowy dla siebie sposób stworzył przedmioty pełne charakteru: dekoracje oryginalne i ekologiczne. Ciekawe, a przecież proste kształty, brak zbędnych elementów i ponadczasowa funkcjonalność – to wszystko osiągnął znany nie tylko w Europie, ale i na świecie duński designer. Wyjątkowe przedmioty wykonane przez Bojesena są dostępne również w Polsce, między innymi w sklepie Wood World:
Podróżując po Europie szukaliśmy przedmiotów, które zainspirują nas do stworzenia czegoś wyjątkowego. Nie szukaliśmy dekoracji, które postawione na domowej komodzie nie wniosą nic do wnętrza. Szukaliśmy rzeczy, które będą miały wyjątkową wartość estetyczną, które poruszą wyobraźnię i wniosą do domu lub biura nie tylko klasę, ale i humor. Dania okazała się idealnym miejscem na poszukiwanie i odkrycie takich inspiracji, które – z powodzeniem – przenosimy na grunt polski – mówi Kamila Iwaszko, założycielka Wood World.
Projekty wykonane przez Kay’a Bojesena to dzieła sztuki, które pełnią również funkcję użytkową – w końcu taki był cel projektanta. Za pracami podpisanymi jego nazwiskiem przemawia jeszcze jeden fakt: w każdym z nich dostrzeżemy indywidualny wkład Bojesena, a poprzez trwałe i solidne wykonanie dekoracje pozostaną w naszych domach na lata.
***
Wood World – sklep internetowy założony przez Kamilę Iwaszko w 2014 roku. Wood World zajmuje się sprzedażą wysokiej klasy zabawek i dekoracji wykonanych z drewna. Przedmioty dostępne w Wood World zostały zaprojektowane przez znanych europejskich i światowych designerów i stanowią połączenie piękna, estetyki i wyjątkowej łączności
z naturą, którą założycielka sklepu chce dostarczać swoim Klientom.
Źródło: Brandberries PR Agency