Firma PolishStyl powstała w 2008 roku jako mała firma rodzinna ukierunkowana na produkcję i sprzedaż materiałów szlifierskich głównie na rynek drzewny. Przyjęta filozofia działania oparta na partnerstwie w relacjach z klientem i otwartość na potrzeby rynku umożliwiły firmie dynamiczny rozwój i ekspansję nie tylko na rynkach europejskich, ale również na innych kontynentach oraz rozszerzenie zakresu obsługiwanych klientów o przemysł tworzyw sztucznych, szkło, metal i przemysł samochodowy.
Technologia szczotkowania
Od początku działalności jednym z podstawowych produktów w ofercie PolishStyl jest technologia szlifowania listkami ściernymi – zwana potocznie technologią szczotkowania. Podstawową cechą i jednocześnie zaletą tej technologii jest zastosowanie narzędzi elastycznych – szczotek, które dostosowują się do kształtu elementu. Dzięki temu jednym narzędziem można obrabiać elementy o różnym kształcie. W zależności od potrzeb produkcyjnych i efektu, jaki chcemy uzyskać, do produkcji szczotek można zastosować płótno ścierne, włókninę ścierną, skórę naturalną, Tynex, drut metalowy, włókno roślinne, włosie końskie lub plastikowe. Odpowiedni dobór tych materiałów, jak i ich granulacji, nacięć oraz sposobu podparcia zapewnia uzyskanie optymalnego efektu podczas wykonywania założonej operacji.
W przemyśle drzewnym szczotkowanie z użyciem szczotek ściernych najczęściej używa się do powtarzalnego zaokrąglania ostrych krawędzi, szlifowania wąskich krawędzi elementów ułożonych w sztaplu zarówno przed, jak i po lakierowaniu podkładowym, a także do rozcierania oleju i wosku. Odpowiednie przygotowanie powierzchni do lakierowania wpływa bezpośrednio na koszt wytworzenia wyrobu, jego czas produkcji oraz uzyskany efekt estetyczny.
Szczotkarka dwuręczna 2HSM 0,55/1300
Technologia szczotkowania może być stosowana zarówno na dużych szczotkarkach przelotowych z napędem elektrycznym, obrabiarkach CNC, jak i na małych urządzeniach pneumatycznych. Przykładem takiej maszynki może być skonstruowana przez PolishStyl dwuręczna szczotkarka2 HSM 0,55/1300. Genezą jej powstania było zapotrzebowanie na krajowy produkt, który będzie dostępny od ręki, tańszy od zagranicznych odpowiedników i o lepszych parametrach produkcyjnych.
Dzięki licznym testom produkcyjnym oraz konsultacjom z użytkownikami PolishStyl stworzył maszynkę o poprawionej ergonomii, obniżonej wadze, zwiększonej mocy i przede wszystkim tańszą w serwisowaniu dzięki wymiennemu silnikowi (w maszynkach zagranicznych silnik jest zintegrowany z korpusem).Wszystkie te zalety sprawiły, że od momentu wprowadzenia na rynek w 2010 r., nabywcę na rynku krajowym i za granicą znalazło już ponad 400 sztuk szczotkarki.
Najlepszym przykładem zastosowania szczotkarki dwuręcznej PolishStyl jest szlifowanie wąskich krawędzi w sztaplu. Doskonałe dopasowanie się szczotek do kształtu krawędzi można uzyskać zarówno przy szlifowaniu drewna litego, MDF, jak i przy szlifowaniu lakieru. Odpowiedni dobór szczotek pozwala na uzyskanie dużo gładszej powierzchni, co w sposób bezpośredni przekłada się na oszczędności w zużyciu lakieru na poziomie do 15%.
Kolejną ważną przesłanką przemawiającą za zastosowaniem szczotkarki z PolishStyl podczas procesu lakierowania krawędzi jest bardzo duża wydajność szlifowania i możliwość lakierowania oraz szlifowania elementów bez konieczności rozkładania sztapla. Pozwala to na zaoszczędzenie kosztów pracy, i obniża ilość uszkodzeń mechanicznych elementów. Innym przeznaczeniem maszynki jest rozcieranie bejcy oraz wycieranie patyny na elementach płaskich oraz np. na frontach łukowych.
Maszynka PolishStyl doskonale sprawdza się również w procesie lekkiej strukturyzacji i podczas wykończania powierzchni gatunków liściastych w technologii z otwartymi porami. Zastosowanie odpowiednich głowic z drutem metalowym pozwala na usunięcie luźnych włókiem z naczyń np. dębu lub jesionu, dzięki czemu po lakierowaniu rysunek drewna i jego naturalna struktura jest doskonale widoczna.
Małe gabaryty, poręczność i uniwersalność zastosowania sprawiają, że ręczna szczotkarka PolishStyl jest nieodzownym narzędziem – począwszy od małego warsztatu stolarskiego, aż po duże zakłady meblowe.
Jedynym ograniczeniem dla jej zastosowania jest wyobraźnia użytkownika i czas na dorobienie kolejnego narzędzia – dedykowanego do nowych zastosowań.
Fot. PolishStyl