Specjaliści branży drzewnej wymagają, by suszenie drewna było procesem, który pozwoli uzyskiwać surowiec najwyższej jakości przy jednoczesnej redukcji kosztów. Wymagania te spełniają aerodynamiczne, kontenerowe suszarnie Jana i Przemysława Borowskich.
W suszarniach z Alwerni można suszyć:
– drewno: każdego gatunku, o dowolnej wilgotności, o jakimkolwiek wymiarze (także nieoflisowane);
– europalety: ze względu na wymogi fitosanitarne;
– słomiane baloty.
Sposób działania
Aerodynamiczne, kontenerowe suszarnie zasilane są wyłącznie energią elektryczną, nie wymagają zewnętrznego źródła ciepła – ciepłej wody, powietrza lub pary. Nie posiadają grzałek elektrycznych i nagrzewnicy. Źródłem ciepła w tych suszarniach jest uboczny efekt pracy turbiny (wentylatora). Turbina, sprężając i rozprężając cząsteczki powietrza, podgrzewa je do odpowiedniej temperatury, a następnie wymusza ich obieg. Czas nagrzania pustej suszarni od 10oC do 70oC wynosi 1,5-4,5 h.
Natomiast wzrost temperatury w suszarni wypełnionej drewnem wynosi 0,5-2oC na godzinę.
Wewnątrz komory przepływ powietrza dochodzi do 170 km/h (47 m/s), co zapewnia równomierne i szybkie suszenie drewna w każdym jego punkcie oraz zapobiega pękaniu i sinieniu. Osoba do kontroli jest zbędna, ponieważ proces suszenia ustawia się na programatorze dobowym. Czas pracy lub postoju może być wielokrotnością 15 min. Przykładowy cykl to 1 godzina pracy i 2 godziny postoju.
Budowa kontenerowa
Suszarnie produkowane przez Jana i Przemysława Borowskich są w pełni kontenerowe. Oznacza to, że nie mają stałego połączenia z gruntem – są zatem mobilnymi maszynami, a nie budynkami związanymi trwale z gruntem. Producent odradza, aby pod suszarnię wylewać betonową płytę lub asfalt czy choćby układać kostkę brukową. Wymagane są natomiast podkłady wykonane z zaimpregnowanego drewna iglastego o wymiarze co najmniej 10 × 10 × 250 cm, które najlepiej usytuować na podłożu wykonanym z kamienia. Kontener, z którego wykonana jest suszarnia, charakteryzuje się wysokim parametrem izolacji termicznej ~0,25 W/m2. Wolno stojąca, odporna na warunki pogodowe konstrukcja pozwala na postawienie jej w każdym miejscu i natychmiastowe wdrożenie do pracy zaraz po zakupie.
Wyposażenie suszarni
Każda suszarnia może zostać wyposażona w szyny, najazd i komplet wózków. Wyposażenie to zapewnia szybkie i sprawne załadowanie oraz rozładowanie drewna. Usuwanie nadmiaru pary z komory jest realizowane poprzez kominki zamontowane na drzwiach. Kominkiem górnym usuwana jest para, natomiast dolny zasysa powietrze z zewnątrz. Nawilżanie drewna sezonowanego lub parzenie drewna jest możliwe dzięki zraszaczowi (montowanemu w każdym produkcie), który dzięki turbinie od razu zamienia wodę w parę wodną.
Suszarnię warto wyposażyć także w aparaturę pomiarową. Do wyboru jest urządzenie kontrolno-pomiarowe Tanel PPS-60L, dzięki któremu uzyskujemy odczyt wilgotności i temperatury powietrza wewnątrz oraz pomiar wilgotności drewna w trzech wybranych miejscach. Z kolei miernik Tanel PWT-8D umożliwia wydruk odczytu temperatury i wilgotności drewna wraz z datą i godziną. Wydruk taki jest niezbędny przy przeprowadzaniu zabiegu fitosanitarnego (ISPM 15 – potocznie IPPC) przy produkcji np. palet typu EUR.
Oszczędności
Wysoka izolacja termiczna suszarni zapewnia znakomitą sprawność energetyczną, przez co znacznie obniża koszty całego procesu suszenia. Zapotrzebowanie dobowe na energię wynosi 6-12 kW/m3 drewna. Do podłączenia urządzenia wystarczy prąd trójfazowy. Suszarnię można również tak zaprogramować, aby wykorzystywała prąd z tańszej taryfy energetycznej. Zważywszy na spadek cen energii elektrycznej związany z uwolnieniem rynku, koszty suszenia drewna w produkowanych przez Jana i Przemysław Borowskich suszarniach ciągle maleją.
Warto jeszcze dodać, że sam kontener wykonany jest z materiałów ekologicznych, które nie mają negatywnego oddziaływania na środowisko naturalne.
W 2015 roku Aerodynamiczne Kontenerowe Suszarnie Drewna uzyskały certyfikację akredytowanego laboratorium – Instytutu Zaawansowanych Technologii Wytwarzania z Krakowa.
.