Site icon 4woodi

Amberwood – dekor z gdańskiego spichlerza

Dekor Amberwood z kolekcji Schattdecor jest swoistym hołdem i nawiązaniem do historycznego miejsca, jakim jest Wyspa Spichrzów w Gdańsku. Powstał on we współpracy firmy Schattdecor z gdańską marką Divadlo. Jego bazą był materiał pochodzący z pali fundamentowych dawnych spichlerzy, odzyskany w ramach rozbiórek starych zabudowań w latach 2013-2015.

 

Odzyskany materiał używano kilkaset lat temu – między XIII a XVI wiekiem. Wytworzono z niego pale, na których oparty był cały ciężar infrastruktury portowo-przemysłowej. Oprócz dużego obciążenia konstrukcja narażona była na bardzo zmienne warunki atmosferyczne i przez lata zanurzona była w wodzie. Czas i specyficzne warunki spowodowały w drewnie nieodwracalne zmiany – gęste usłojenie drewna nabrało niepowtarzalnej wręcz barwy.

Materiałem tym zainteresował się i uchronił od zniszczenia Adam Stadnik. Jest on założycielem marki DIVADLO, od lat związanej z wyszukanymi formami obróbki drewna. Divadlo to firma stolarska łącząca doświadczonych i zaangażowanych w swój zawód stolarzy, artystów oraz architektów. Drewno to pasja tych ludzi pracujących z naturalnym materiałem w oparciu o nowe technologie oraz sprawdzone, tradycyjne metody obróbki i konserwacji.

Adam Stadnik

Adam Stadnik o Amberwood mówi: „Około 2013 roku trafiłem na wyjątkowe drewno z rozbiórek z Wyspy Spichrzów. Wyjątkowe z wielu przyczyn: pochodzi z pali fundamentowych, które były zanurzone w wodzie przez setki lat. (…) I udało nam się niewielką część tych pali fundamentowych uzyskać. Pojawiła się pasja do tego drewna , bo było szczególne, raz ze względu na wiek, a dwa koloryt – kolorystykę. Jest ona przebogata, niepowtarzalna. To są główne cechy, które powodują, że mamy do czynienia z materiałem absolutnie wyjątkowym. Przy współpracy z Schattdecor pojawia się możliwość zachowania tego materiału, rozpropagowania go na szerszą skalę. To, z czym my nie mogliśmy sobie poradzić, czyli zachowanie tego materiału na dłużej, przy współpracy z Schattdecor stało się możliwe”.

Małgorzata Sarnicka

„Rosnąca różnorodność stylów oraz wzrastająca prędkość naszego życia, duża ilość bodźców, z jakimi mamy na co dzień do czynienia, sprawia, że tęsknota za autentycznymi i naturalnymi materiałami jest coraz większa. Dlatego z wielkim zainteresowaniem sięgnęliśmy po wyjątkowe w wyrazie, wielowiekowe drewno z pali fundamentów gdańskich spichlerzy” – mówi Małgorzata Sarnicka, menedżer klienta w Schattdecor Sp. z o.o., zaangażowana w projekt Amberwood. I dodaje: „Jest to wielka satysfakcja i zaszczyt dla nas, że mogliśmy użyć naszej dzisiejszej technologii po to, by zachować kawałek historycznego materiału z Gdańska sprzed wieków. Wyselekcjonowanego dawno temu surowca do budowy spichlerzy, który pokonał tak długą drogę życia i jest dostępny i dziś”.

Claudia Kuechen

„Dzięki naszej nowej propozycji wzorniczej, jaką jest Amberwood, udało nam się zachować historyczny materiał i zinterpretować go na nowo. Jest to wynik współpracy naszych projektantów z działu design i rozwoju wzornictwa. Tak powstał wyjątkowy wzór, który znajdzie zastosowanie w nowoczesnych wnętrzach” – dodaje Claudia Kuechen, członek zarządu (design/marketing) Schattdecor.

Dekor Amberwood prezentowano już na zeszłorocznych targach Sicam. Zwrócił on uwagę odbiorców ze względu na linearne, nieregularne rysy oraz charakterystyczną kolorystykę.

(dp)

Kontrasty pomiędzy bardzo bogatymi szarościami, nuty żółci i zieleni tworzą harmonijną i niepowtarzalną powierzchnię.
Adam Stadnik

Exit mobile version