Site icon 4woodi

Bez pustych przejazdów, bez strat materiału

Wśród flagowych urządzeń firmy Walter – jednego z największych polskich producentów obrabiarek do drewna – znajduje się m.in. trak tarczowy pionowo-poziomy TTPP 450-550 oraz oflisiarka OP-500 KBA. Obie maszyny powstały w różnej mierze na bazie własnych doświadczeń i pomysłów, co i w oparciu o sugestie klientów. Co istotne – wszystkie wyroby firmy posiadają wymagane atesty i certyfikaty – znak bezpieczeństwa B i certyfikat Instytutu Obróbki Skrawaniem.

 

Oferta firmy Walter poszerza się z roku na rok i obejmuje obecnie traki tarczowe, wielopiły, formatówki do drewna, oflisarki, pilarki tarczowe, klockarki, ostrzałki i rozwieraki do pił, piły tarczowe, trakowe i taśmowe, odciągi trocin, a także kompletne linie do przerobu drewna.

 

Inwestycja, która szybko się amortyzuje

Nowoczesna konstrukcja oflisiarek OP-500 KBA pozwala na wyrzynanie desek z oflisów (opołów) po obróbce na traku tarczowym. Urządzenie może pracować w linii wraz z innymi maszynami (trak tarczowy z podajnikiem, wielopiła, przy czym pryzma i oflisy rozdzielane są za trakiem). Maszyna sprawdzi się szczególnie w zakładach tartacznych średniej wielkości, pozwalając na efektywne zagospodarowanie surowca drzewnego i ograniczenie jego strat do minimum. Konstrukcja oflisiarki i zasady jej działania gwarantują szybki zwrot kosztów zakupu oraz niezawodną i bezpieczną pracę dla operatora.

Firma Walter w sprawdzonej i przetestowanej przez wielu klientów linii oflisiarek OP-500 wprowadziła także pewne ulepszenia i modernizacje. Nowa seria OP-500 KBA ma inny rodzaj konstrukcji, która w całości wycinana jest laserowo z grubej (15 mm blachy) na centrach sterowanych numerycznie. Ta technologia pozwala na seryjną produkcję, w której każdy kolejny egzemplarz jest identyczny. Laserowo wycinane są także wszystkie otwory technologiczne, po czym poszczególne elementy są spawane, co zapewnia solidność i wytrzymałość konstrukcji.

Seryjna produkcja maszyn precyzyjnie dopracowanych technologicznie nie wyklucza możliwości dopasowania oflisarki OP-500 KBA do indywidualnych potrzeb klienta. Piły pracujące w pozycji poziomej na dwóch wrzecionach umożliwiają cięcie materiału o szerokości od 120 mm do maksymalnie 350 mm, a długość ciętego oflisa wynosi od 1200 do 2800 mm. Możliwe jest wyposażenie wrzecion w 1, 2 lub 3 piły o średnicy 500 mm. Dzięki zastosowaniu takiego rozwiązania otrzymujemy półprodukt w postaci nieoberżniętych desek z oflisów. W późniejszej fazie obróbki na obrzynarce można uzyskać dowolną szerokość poszczególnych elementów.

Do wyboru są trzy moce silnika wrzeciona prawego (18, 22, 30 kW) oraz wrzeciona lewego (15, 18, 22 kW), a moc silnika posuwu wynosi 2,2 kW. W zależności od wybranych przez klienta rozwiązań, maszyna pozwala na uzyskanie wydajności rzędu 17, 20 lub 22 m³ na zmianę roboczą.

 

Zamiast tradycyjnej taśmówki i obrzynarki

Oferta firmy Walter obejmuje urządzenia, które pozwalają na znaczne usprawnienie pracy w tartakach, skutecznie zastępując pracę innych urządzeń. I tak np. trak TTPP 450-550 sprawdzi się w mniejszych zakładach przerobu drewna, które we własnym zakresie produkują drewniane elementy budowlane, ponieważ z powodzeniem może zastąpić pracę dwóch innych maszyn: tradycyjnej taśmówki i obrzynarki. Trak może też wchodzić w skład linii produkcyjnej do przerobu drewna w zestawie z innymi produkowanymi przez firmę Walter urządzeniami. Opcjonalnie można doposażyć maszynę w hydrauliczne mocowanie, poziomowanie i zaciskanie kłody.

Jako pierwszy producent w Polsce firma Walter wprowadziła do traka dwie jednocześnie pracujące piły: jedną w pionie, drugą w poziomie, które tną w obie strony do przodu i tyłu, co pozwala uniknąć tzw. „pustych przejazdów”.

Długość obrabianej kłody (długość cięcia) w traku wynosi standardowo 6 m, zaś jej maksymalna średnica to 1 m. W wersji podstawowej maszyna wyposażona jest w silniki główne o mocy 2x11kW, jednak opcjonalnie dostępne są również 2×15 kW lub 2×18 kW. Istnieje możliwość zaadoptowania traka tak, aby uzyskać wymiar 24 x 20 mm. Opcjonalnie maszyna może ciąć elementy do 12mb.

Przy piłach o średnicy 450 mm otrzymujemy elementy o wymiarach 15×15 mm, a w standardowej wersji (przy piłach o średnicy 550 mm) elementy o wymiarach 20 x 20 mm. W zależności od wybranego wariantu wyposażenia, podczas jednej ośmiogodzinnej zmiany na traku TTPP 450-550 można obrobić 10, 12, 15 lub 17m³ surowca.

http://www.walter24.pl

Fot. Walter

.
Exit mobile version