Bezawaryjne przecieranie drewna

W ofercie firmy Rem-Tech znajduje się sześć modeli pilarek Pilous FORESTOR: CTR 520, CTR 710M, CTR 800, CTR 950H, CTR 1000H, CTR 1300H oraz CTR 1000H40. W zależności od profilu produkcji można wybierać maszyny standardowe do przecierania małych ilości drewna, jak i rozbudowane, o bogatym wyposażeniu.

Przetestowane w małych i średnich zakładach
W przypadku cięcia małych ilości dłużyc drewnianych sprawdzi się pilarka taśmowa do kłód CTR 520, w której zastosowano taśmę bimetalową, której nie szkodzą odłamki stalowe, a po zainstalowaniu imadła można uciąć nawet kształtownik stalowy. Prowadnice taśmy tnącej wyposażono w płytki z węglików spiekanych, zapewniające wyjątkową prostoliniowość cięcia. Dzięki temu rozwiązaniu uzyskano proste serwisowanie maszyny, możliwość stosowania jednej taśmy do wszystkich gatunków drewna, precyzję cięcia oraz brak konieczności długotrwałego i skomplikowanego ostrzenia i ustawiania zębów taśmy.
Wariant najtańszy to pilarka taśmowa do kłód CTR 710M. W kategorii pilarek ręcznych taśmowych maszynę wyróżnia możliwość ustawiania wysokości ramienia z centralnego panelu sterowniczego. Ustawianie odbywa się z jedną prędkością. Istnieje możliwość zainstalowania elektronicznego układu pomiarowego LG 100, który wyraźnie przyspiesza i ułatwia ustawianie ramienia pilarki w nowej pozycji.
Pilarka taśmowa do kłód CTR 800S ma centralny panel sterujący zamocowany do nieruchomej, podstawowej sekcji przejezdnej. Maszyna wyposażona jest w system szybkiego dojazdu na pozycję pracy i powrotu do pozycji początkowej. Układ dwustopniowego, automatycznego hamowania w pozycjach skrajnych zwiększa bezpieczeństwo i wydłuża czas bezawaryjnej pracy.

Długość cięcia 7,1 m w standardzie

Piła taśmowa do kłód CTR 950 Hydraulik to z kolei szczególnie masywna konstrukcja maszyny, która w podstawowej wersji ma długość cięcia 7,1 m. Dwustronne prowadzenie mostu przejazdowego oraz masywna konstrukcja pozwalają na zamontowanie wydajnego wyposażenia hydraulicznego w celu łatwego manewrowania nawet wielkimi, grubymi kłodami. Obustronne prowadzenie mostu na sekcji przejazdowej w kombinacji z silnikiem o dużej mocy umożliwia płynne ściąganie nawet ciężkich kłód za pomocą podajnika uciętego materiału. Maszyna jest wyposażona w szybki posuw mostu z automatycznym zwalnianiem w położeniach krańcowych. Wersja podstawowa ma możliwość piłowania kłody o długości 7,7 m i jest wyposażona w następujące urządzenia hydrauliczne: wysuwną obrotnicę kłód, dwa zaciski do kłód, pięć kątowo i wysokościowo regulowanych ograniczników, wyrówniarkę końca kłody oraz wyrówniarkę końca kłody z posuwem poziomym. Prowadzenie taśmy piły odbywa się pomiędzy płytkami z węglików spiekanych. Przedłużacze sekcji o długości cięcia 3 m umożliwiają zainstalowanie wyposażenia hydraulicznego według wymagań klienta. Podstawowa sekcja przejazdowa i sekcje przedłużające są wyposażone w otwory/gniazda do mocowania zespołów wyposażenia hydraulicznego. Użytkownik otrzymuje możliwość łatwej zmiany układu agregatów i rozmieszczenia ich w wygodnych dla siebie pozycjach. W wersji podstawowej CTR 950 Hydraulik wyposażony jest w silnik o mocy 15 kW, opcjonalnie można zamontować silnik 18 kW.

Doposaż swój trak
Klienci decydujący się na zakup traków Pilous FORESTOR mają też do wyboru szeroki pakiet wyposażenia dodatkowego:
– LG Automat służy do szybkiego i dokładnego, automatycznego ustawiania grubości cięcia. Po ustawieniu wartości na wyświetlaczu, ramię piły taśmowej automatycznie przemieści się w wybrane położenie. Zapobiega to błędom ludzkim przy ustawianiu ręcznym, oszczędza czas i poprawia dokładność cięcia.
– Umieszczony na ruchomym ramieniu agregat korowarki umożliwia oczyszczenie z piachu i kory miejsca wprowadzenia taśmy tnącej w kłodę. Zastosowanie frezowania wstępnego w miejscu wejścia piły w materiał zapobiega stępieniu taśmy, ogranicza częstotliwość wymiany pił taśmowych, podnosi ich żywotność, a także poprawia wydajność całej maszyny.
– Hydrauliczny naciąg piły taśmowej służy do napinania taśmowej taśmy tnącej za pomocą ręcznej pompy hydraulicznej. Odczyt stopnia naciągnięcia taśmy wskazuje umieszczony w pobliżu manometr. Zawór ciśnieniowy zabezpiecza przed zbytnim naprężeniem taśmy.
– Na skali amperomierza można odczytać wartość natężenia prądu, wskazującą na stopień obciążenia silnika pilarki podczas pracy. Wskazania amperomierza są pomocne w doborze prędkości posuwu cięcia i określają stopień stępienia taśmy, której terminowa wymiana wydłuża żywotność i poprawia jakość cięcia.
– Elektrycznie przestawna listwa z rolką napinającą taśmę tnącą poprzez łatwą i płynną regulację położenia rolki ogranicza długość pracującego fragmentu taśmy. Przyciski umieszczone na panelu sterującym umożliwiają płynny wybór pozycji rolki naciągu taśmy tnącej.
– Podajnik uciętego materiału – przy ruchu powrotnym ramienia piły taśmowej po zakończeniu cięcia materiał za pomocą zderzaków przesuwany jest w kierunku panelu sterującego i umożliwia bardzo wygodny odbiór materiału lub jego dalsze przesunięcie na związane przenośniki taśmowe bądź rolkowe.
– Ześlizg materiału za pomocą hydrauliki ustawiany jest na wysokość, zgodnie z wysokością odcinanego materiału. Służy do ześlizgnięcia się końca przesuwanego materiału na związane przenośniki taśmowe albo rolkowe.
– Regulacja chłodzenia piły taśmowej wyraźnie ogranicza zużycie medium chłodzącego/smarującego, ponieważ w systemie chłodzenia dodatkowo znajduje się elektromagnetyczny zawór przepływowy, który automatycznie otwiera się po włączeniu piły taśmowej, a zamyka po jej wyłączeniu.
– Ciśnieniowy, dwustronny system chłodzenia taśmy tnącej składa się z pompy ciśnieniowej umieszczonej w zbiorniku z medium chłodzącym, elektromagnetycznego zaworu przepływowego, dwóch dysz. Za pośrednictwem dysz środek chłodzący natryskiwany jest na górną i dolną powierzchnię taśmy. Dwustronne chłodzenie zapobiega niepożądanym naprężeniom i osadzaniu się nalotów żywicznych, co skutkuje spokojniejszą pracą taśmy tnącej, wydłuża żywotność narzędzia i podnosi dokładność cięcia.

Wyposażenie hydrauliczne CTR 950 HYDRAULIK

Wyposażenie hydrauliczne w istotny sposób skraca czasy operowania ciętym materiałem i zmniejsza liczbę zaangażowanych pracowników, bo do manipulacji bardzo ciężkimi kłodami wystarczy tylko jedna osoba. Zastosowanie nowoczesnych systemów manipulacji zwiększa wydajność, obniża nakłady produkcyjne, pozwala na szybki zwrot kosztów poniesionych na inwestycję oraz eliminuje wypadki przy pracy w stosunku do manipulacji prowadzonych ręcznie.
Wszystkie maszyny w wersji Hydraulik wyposażone są w dwie profesjonalne pompy, które zapewniają wysokie prędkości i siły w układzie. Elementy wyposażenia hydraulicznego to sprawdzone i niezawodne konstrukcje, a dostawca zapewnia pomoc w doborze urządzeń i agregatów o parametrach stosownych do planowanych zadań.
Dwuramienna, hydrauliczna ładowarka kłód umożliwia bezpieczne i szybkie unoszenie okrąglaków i przenoszenie ich na łoże maszyny. Każdy segment ramy wyposażony jest w gniazda przeznaczone do mocowania urządzeń załadowczych. Użytkownik może umieścić hydrauliczny zespół ładowarki w wybranej przez siebie pozycji. Sterowanie siłownikami ładowarki jest niezależne, a załadunek nawet długich pni jest bardzo łatwy.
Najważniejszym, wielofunkcyjnym zespołem wyposażenia hydraulicznego jest obrotnica wysuwna. Porusza się w kierunkach: pionowo i poziomo z wykorzystaniem utwardzonych, chromowanych prowadnic za pomocą niezależnie sterowanej pary siłowników hydraulicznych. Służy do mocowania, obracania i przysuwania ciętego materiału do kątowników uchylnych. Z kolei dwuramienna obrotnica łańcuchowa wyposażona jest w dwa wychylne, niezależnie sterowane ramiona. Są na nich osadzone łańcuchy synchronicznie napędzane silnikiem hydraulicznym, za pomocą którego odbywa się obracanie materiału. Przy cięciu długich kłód i ich częstym obracaniu zalecane jest wyposażenie maszyny w dwie takie obrotnice, które wyraźnie skrócą czasy manipulacji i poprawią wydajność maszyny.
Pakiet wyposażenia hydraulicznego obejmuje również rolkę bierną unoszoną do poziomowania i manewrowania kłodą, rolkę unoszoną z napędem hydraulicznym do poziomowania i przesuwania kłody, jak również hydrauliczne zaciski do kłód.

CTR 1000H i CTR 1000H40

W wersji podstawowej maszyna CTR 1000H wyposażona jest w silnik o mocy 22 kW oraz możliwość cięcia kłód o długości 7,7 metra. Wyjątkowo masywna konstrukcja umożliwia cięcie bardzo ciężkich kłód o średnicy do 1 metra.
W najnowszej pilarce CTR 1000H40 zastosowano zmiany techniczne: przeniesiono sterownik wraz z wyświetlaczem z bramy maszyny i zamontowano obok panelu operatora, zastosowano też nowy sterownik niemieckiej firmy ELGO Electrik GmbH. Urządzenie umożliwia odmierzanie grubości ciętego materiału od góry oraz od dołu.

Piły bimetaliczne na lato i zimę
W ofercie firmy Rem-Tech znajduje się interesująca gama taśm tnących i pił.
Piły bimetaliczne do drewna cechują się wysoką twardością wierzchołka zęba ze stali szybkotnącej M2 (twardość 66-67 HRC). Część nośna taśmy wykonana jest ze stali stopowej sprężynowej –D6A o twardości 44-46 HRC i wysokiej odporności na zmienne obciążenie. Piły są hartowane w całości. Wysoką i stabilną wydajność cięcia zapewnia materiał, technologia produkcji i pełna kontrola jakości. Piły taśmowe bimetaliczne bardzo dobrze sprawdzają się przy cięciu różnych rodzajów drewna (miękkim, twardym, egzotycznym) zarówno zimą, jak i latem. W porównaniu do taśm monolitycznych (ze stali węglowej) taśmy bimetaliczne cechuje większa dokładność cięcia, lepsze odprowadzanie wiórów, większy posuw (od 8 m/min.) i prędkość cięcia (od 28 m/s), ciągła praca taśmy, aż do przecięcia minimum 45-50 kubików drewna oraz mniejsze koszty serwisowania taśmy (ostrzenie, rozwiedzanie). Taśmy bimetaliczne są gotowe do użycia od razu po dostarczeniu, a piły są naostrzone i rozwiedzone.

Fot. Rem-Tech

.

Zakres odległości Promień: Km

0
Kategorie
ładowanie…

Dojazd

Wskazówki dojazdu

Pokaż dystans w

Użyj mojej lokalizacji, aby znaleźć najbliższego dostawcę usług