Cięcie, szlifowanie i wiercenie w stylu Graphite

Profesjonalna obróbka drewna wymaga wykorzystania specjalistycznych narzędzi, które powinny zawsze być odpowiednio dobrane do obrabianego materiału i stojącego przed nami zadania. Na przestrzeni wieków urządzenia te były wciąż modyfikowane tak, aby praca z drewnem była dziś możliwie najbardziej efektywna i dokładna. Dostępne obecnie na rynku maszyny sprawiają, że nasze prace przebiegają bez przeszkód, a końcowy efekt zadowala nawet najbardziej wymagających.

Podstawową czynnością przy obróbce drewna jest docięcie materiału do odpowiednich wymiarów. Dlatego najczęściej spotykaną maszyną w warsztatach stolarskich są pilarki. Pilarki to urządzenia bardzo wszechstronne. Wprowadzone do użytku już ponad 200 lat temu zrewolucjonizowały pracę tartaków, warsztatów stolarskich i na zawsze wpłynęły na sposób, w jaki myślimy o obróbce drewna. We współczesnych warsztatach najczęściej spotykamy pilarki stołowe, umożliwiające cięcia podłużne oraz pilarki ukosowe, dzięki którym fachowiec dokona najbardziej skomplikowanych cięć. Na rynku znajdziemy również urządzenia umożliwiające wykonanie obu typów cięć. Przykładem może tu być pilarka uniwersalna Graphite 59G824, która pozwoli wykonać nawet te najbardziej skomplikowane cięcia, zajmując jednocześnie niewiele miejsca w warsztacie. Istotnym parametrem w przypadku pilarek jest to, jakiej grubości materiał są w stanie przeciąć. Graphite 59G824 w trybie pilarki stołowej przetnie materiał o grubości do 55 mm (pod kątem 90°). Kiedy urządzenie pracuje jako pilarka ukosowa, maksymalne wymiary przecinanego materiału to 60 × 125 mm (pod kątem 90° × 90°).

Równie ważna jest możliwość łatwego transportu maszyn. Pilarki to zazwyczaj urządzenia stacjonarne, dlatego rozwiązania zwiększające ich mobilność są zdecydowanym atutem. Pilarka Graphite została wyposażona w uchwyty na kabel zasilający, składane nogi i kółka. Dzięki temu transport elektronarzędzia nie stanowi większego problemu (waży zaledwie 25 kg).

Przy pracy z maszynami należy również pamiętać o bezpieczeństwie. W przypadku pilarki Graphite bezpieczeństwu służą m.in.: wyłącznik elektromagnetyczny oraz zintegrowany system odsysania pyłu, który nie tylko ułatwia pracę, lecz także chroni zdrowie użytkownika.
Kolejną istotną rzeczą przy obróbce drewna jest przygotowanie powierzchni pod konserwację. Drewno pokryte warstwą lakieru czy bejcy będzie lepiej chronione, bardziej wytrzymałe, oprze się niesprzyjającym warunkom pogodowym i szkodnikom. Przygotowanie materiału ma więc kluczowe znaczenie i znacznie wpływa na żywotność drewna. Szlifowanie podłoża wymaga precyzji, dokładności i czas, jaki włożymy w ten proces, znacznie zwiększą wytrzymałość naszych mebli ogrodowych, drewnianych schodów czy kuchennego blatu. Dzięki dokładnemu szlifowaniu drewno jest bardziej porowate, a lakier czy inny preparat lepiej przywierają do jego powierzchni. Szlifowanie ręczne, zwłaszcza dużych powierzchni (drzwi, blat), jest zadaniem bardzo czasochłonnym, dlatego warto wyposażyć się w odpowiednią szlifierkę. Na sklepowych półkach znajdziemy wiele rodzajów urządzeń tego typu. Różnią się one zastosowanymi rozwiązaniami, które wpływają na dokładność i prędkość szlifowania. Najbardziej wydajnymi urządzeniami w tej grupie są szlifierki taśmowe. Producenci narzędzi coraz częściej proponują użytkownikom możliwość regulowania zakresu prędkości, co umożliwia efektywną pracę z najróżniejszymi rodzajami materiałów. Wspomniana, renomowana marka narzędziowa Graphite posiada w swojej ofercie szlifierkę, której zakres prędkości można zdefiniować w przedziale od 160 do 260 m/min. Stabilną moc zapewnia wydajny silnik elektryczny o mocy 800 W. Poza parametrami użytkowymi w narzędziach istotna jest również innowacyjna konstrukcja, umożliwiająca pracę nawet w trudno dostępnych miejscach. Szlifierka taśmowa Graphite 59G394 wyposażona została w system DSS, odchylaną osłonę paska oraz niewielką średnicę przedniej rolki prowadzącej. Dzięki nim możliwe jest dwustronne szlifowanie nawet w wąskich, trudno dostępnych miejscach.

Cięcie i konserwacja drewna nie są jedynymi zadaniami, jakim będziemy musieli stawić czoła, chcąc np. zbudować stylową szafkę. Równie istotne jest wiercenie, o czym najlepiej świadczy fakt, że pierwsze urządzenia przeznaczone do robienia otworów w różnego typu materiałach pojawiły się ok. 5000 lat temu. W dzisiejszych czasach producenci elektronarzędzi oferują bardzo szeroką paletę wiertarek przeznaczonych do różnego rodzaju prac. W przypadku pracy w drewnie najlepiej sprawdzają się wiertarki bezudarowe, o stabilnym i wydajnym silniku, generującym wysoki moment obrotowy. Przykładem może być wiertarka bezudarowa Graphite 58G602, zasilana silnikiem elektrycznym o mocy 400 W. Konstruktorzy postawili na moment obrotowy, który zapewnia dwustopniowa przekładnia. Uzyskana w ten sposób elastyczność pozwala na pracę w szerokim zakresie obciążeń i sprawia, że elektronarzędzie nadaje się idealnie do wiercenia świdrami, koronkami czy frezami. Sprawdzi się więc przy pracach z drewnem lub innymi materiałami drewnopochodnymi, niezależnie od poziomu ich twardości. Równie istotna w przypadku wiercenia w drewnie jest precyzja wiercenia i powtarzalność rozmiaru otworów. Dlatego we wspomnianym urządzeniu marki Graphite wyeliminowano luzy na wrzecionie, co znacznie przekłada się na dokładność wiercenia i wpływa na estetykę końcowego efektu prac.

.

Zakres odległości Promień: Km

0
Kategorie
ładowanie…

Dojazd

Wskazówki dojazdu

Pokaż dystans w

Użyj mojej lokalizacji, aby znaleźć najbliższego dostawcę usług