Początek 2020 roku już na zawsze zapisze się w kartach historii jako przykład odzwierciedlający ideę „czarnego łabędzia”, czyli zjawiska cechującego się na tyle niskim prawdopodobieństwem zaistnienia, że rzadko kto bierze je pod uwagę w swoich planach biznesowych. Bardzo wiele firm polskich i światowych obudziło się z dnia na dzień w nowej rzeczywistości z minimalną ilością czasu na przystosowanie. Sytuacja była i nadal jest bardzo dynamiczna. Bardzo wiele polskich firm drzewnych wykorzystuje rozregulowany rynek jako szansę na pozyskanie nowych klientów, przetarcie nowych szlaków handlowych, a nawet otwarcie się na nowe produkty. Po czasowym lockdown’ie obserwujemy aktualnie gwałtowny wzrost zamówień w branży. Taki brak stabilności w produkcji jest wyzwaniem dla rodzimych firm i ich parku maszynowego, stąd duże inwestycje w nowe obrabiarki CNC, w tym rodzimego producenta – Fanum.
Dlaczego Fanum?
Podkarpacki producent od blisko 14 lat buduje swoją markę niezmiennie na tych samych zasadach: jakość, wydajność i jak najlepsza obsługa posprzedażowa. Dzięki tym prostym regułom Fanum systematycznie zwiększa pulę stałych, zadowolonych klientów na rynku polskim, ale także poza granicami. Producent chwali się, że ponad 50% jego maszyn CNC, wyprodukowanych w 2019 roku na Podkarpaciu, zostało zakupione przez dotychczasowych, zadowolonych klientów. Niezależnie od typu obrabiarki, konstruktorzy Fanum stosują te same, najwyższej jakości komponenty, gwarantujące najlepsze parametry techniczne maszyn. W parze z obrabiarką idzie oprogramowanie: standardowym elementem każdej obrabiarki do branży drzewnej i pokrewnych jest autorski program VisioCNC. To wyjątkowe narzędzie do sprawdzania, symulacji i optymalizacji programów roboczych tworzonych za pomocą wszystkich systemów CAD/CAM dostępnych na rynku. Program VisioCNC w pełni odzwierciedla wszystkie funkcje sterownika numerycznego, co oznacza 100-procentową kompatybilność oprogramowania z maszyną.
Jakość serwisu nigdy nie była tak ważna jak teraz!
Utrzymanie ruchu podczas zamkniętych granic może stanowić prawdziwe wyzwanie dla przedsiębiorcy, który polega na zagranicznym parku maszynowym. Możliwość szybkiej interwencji serwisu, wznowienie produkcji i dotrzymanie terminu dostawy to niekiedy „być albo nie być” dla zakładu lub firmy.
Szybki i sprawny serwis jest kluczowy dla utrzymania ruchu i ciągłości produkcji. Fanum zapewnia, że każda ingerencja serwisanta poprzedzona jest pełną diagnostyką maszyny poprzez łącze internetowe. W praktyce eliminuje to tzw. „puste przejazdy” techników tylko po to, by przekonać się, jaki komponent uległ awarii. Co więcej, statystycznie ponad 90% problemów udaje się rozwiązać zdalnie. Zaawansowany moduł diagnostyczny pozwala na bardzo szybkie wykrycie symptomów awarii kluczowych komponentów, takich jak wrzeciono frezujące czy elementy przeniesienia napędu. Moduł pozwala też zaplanować serwis odpowiednio wcześniej, bez zaburzania planu produkcyjnego.
Klienci Fanum cieszą się natychmiastowym dostępem do części zamiennych (własny magazyn części) i średnim czasem naprawy serwisowej (liczony od momentu przyjęcia zgłoszenia) wynoszącym mniej niż 24h! Nie muszą obawiać się też, że czekając na naprawę urządzenia, nie dotrzymają terminu dostawy lub zaskoczą ich koszty naprawy serwisowej.
Uniwersalna konfiguracja, przygotowana pod różne aplikacje
Obrabiarka Sigma, pięcioosiowe, uniwersalne centrum oferowane przez Fanum, uchodzi za najbardziej wszechstronną konstrukcję. Te masywne centra CNC spełniają wszystkie współczesne wymagania dokładności, funkcjonalności, jakości i ceny. Popularność tej serii maszyn jest tak duża przede wszystkim ze względu na jej konstrukcję. W zależności od modelu, obrabiarka może mieć różną wielkość. Zakresy obróbcze w osiach X, Y, Z są imponujące: w osi X od 1900 do 6300 mm, w osi Y od 1550 do 4000 mm, w osi Z od 750 do 1500 mm.
Specjalna konstrukcja suportu osi Z stwarza wielkie możliwości w małych warsztatach. Przy zakresie pracy ponad 1m, maszyna mieści się w pomieszczeniu o wysokości do 3.4m, dlatego jest świetna również dla małych warsztatów stolarskich. Cechy charakterystyczne serii Sigma:
- zwarta, masywna konstrukcja bramowa gwarantuje sztywność i pozwala na uzyskanie większych prędkości posuwu w osiach liniowych.
- możliwość frezowania naprzemiennego, na dwóch stołach, a po złączeniu blatów możliwość obróbki detali wielkogabarytowych
- zastosowanie wielowrzecionowej głowicy z wrzecionami o dużej mocy, umożliwia frezowanie różnymi narzędziami, bez konieczności wymiany
- zastosowanie dwóch lub więcej głowic obróbczych w zależności od modelu
- wyposażenie obrabiarki w system automatycznego załadunku/rozładunku pozwala na seryjną obróbkę elementów.
Zastosowanie powyższych rozwiązań w optymalnej konfiguracji, pozwala na kompleksową obróbkę na jednej maszynie, znacznie skracając czas i zwiększając wydajność produkcji. Odpowiednia konfiguracja i wyposażenie sprawia, że praca na obrabiarkach serii SIGMA jest niezwykle efektywna. Umożliwiają niezwykle wydajną a jednocześnie elastyczną produkcję mebli tapicerowanych, stolarki otworowej, schodów, oraz galanterii drewnianej.
Oprócz maszyn stricte meblarskich w ofercie FANUM znajdziemy maszyny ciesielskie. Ciesielskie centra obróbcze, określane również mianem „robotów ciesielskich”, powstały do prac typowo ciesielskich, z myślą o producentach domów z drewna (domów prefabrykowanych) niezależnie od tego, czy mowa o wykonywaniu elementów ścian, dachów (więźby dachowej) czy innych wielkogabarytowych elementach konstrukcyjnych. Maszyny ciesielskie służą do szybkiego i precyzyjnego docinania oraz obróbki (m.in. frezowania, wiercenia, znakowania, czopowania) elementów drewnianych, wiązarów oraz budynków szkieletowych do więźby dachowej, konstrukcji drewnianych, do produkcji gotowych elementów domów prefabrykowanych. Przykładem takiej maszyny jest ATLAS. Zamysłem przy konstruowaniu Atlasa było uzyskanie jak największej uniwersalności: maszyna może obrabiać panele LVL lub CLT o maksymalnych dostępnych wymiarach. Poradzi sobie także z wszelkiego rodzaju wielkogabarytowymi łukami z klejonki, a także stolarką otworową, schodami, krzywulcami a nawet z modelowaniem przestrzennym. Wszystko to dzięki zaawansowanej technicznie głowicy obróbczej o wysokiej mocy i momencie obrotowym napędów w osiach obrotowych A i C. Nie mniej istotne są dodatkowe hamulce hydrauliczne, dzięki którym można zablokować osie obrotowe pod dowolnym kątem. Ta opcja przydaje się szczególnie przy pracy ciężkimi narzędziami, jak piła czy głowice specjalistyczne. Kompaktowa konstrukcja głowicy jednostronnie podpartej gwarantuje optymalne dojście do elementów obrabianych i możliwość obróbki nawet skomplikowanych brył wklęsłych, takich jak bardzo modne ostatnio wanny drewniane.
Specjaliści FANUM zawsze służą fachowym doradztwem w kwestii doboru najlepszego wariantu maszyny, zawsze w oparciu o konkretne potrzeby produkcyjne kupującego. Elastyczne podejście do konstrukcji, wsparcie technologiczne dla użytkowników swoich maszyn, pełen pakiet szkoleń pozwalających w pełni wykorzystać ich potencjał. Ponadto szybki i sprawny serwis, a przede wszystkim wysoka jakość i wydajność obrabiarek tego rodzimego producenta z pewnością zasługują na uwagę.
Fot. Fanum