Cyfryzacja motorem wzrostu przemysłu tekstylnego

Jak cyfryzacja wpływa na branżę tekstylną pod względem innowacyjności? W jaki sposób można wykorzystać cyfryzację, aby sprostać wyzwaniom stojącym obecnie przed branżą? Jakie są najnowsze osiągnięcia? Jak wygląda cyfrowa przyszłość przemysłu tekstylnego? W dyskusji panelowej poprzedzającej tegoroczne edycje targów Techtextil i Texprocess eksperci zastanawiali się nad tymi i innymi kwestiami.

 

Jak się okazuje, cyfryzacja nie jest realizowana w procesach wytwórczych bardzo wielu firm. Z badania przeprowadzonego przez Niemiecki Instytut Ekonomiczny w 2022 roku wynika, że na przykład zaledwie 31 proc. firm w Niemczech potrafi efektywnie wykorzystywać uzyskiwane dane. Poprawa infrastruktury cyfrowej dla przedsiębiorstw jest nieodzowna, gdyż odpowiedni poziom cyfryzacji wymuszają regulacje prawne, takie jak strategia UE na rzecz tekstyliów zrównoważonych, wytwarzanych w obiegu zamkniętym oraz cyfrowe paszporty produktów.

Jednocześnie cyfryzacja pomaga spełnić wymagania klientów i partnerów w zakresie zrównoważonego rozwoju. Na przykład poprzez wpłynięcie na przejrzystość łańcucha dostaw lub kalkulację zasobów. Tym samym firmy chcące zachować konkurencyjność oraz produkować wydajnie i elastycznie, nie mogą już unikać technologii cyfrowych. Cyfryzacja zapewnia też rozwiązania na wiele wyzwań, które stoją obecnie przed branżą.

Targi Techtextil i Texprocess wspierają przedsiębiorstwa w ich cyfrowym rozwoju. Na tych wiodących międzynarodowych targach ponad 1600 wystawców z około 50 krajów pokaże swoje najnowsze osiągnięcia i innowacje. Odwiedzający będą mogli tu znaleźć partnerów biznesowych i rozwiązania cyfrowe odpowiadające ich indywidualnym potrzebom. Bogaty program imprezy stwarza idealne tło do rozmów z przedstawicielami branży i ekspertami.

„Te sektory produkcyjne mają ogromny potencjał innowacyjny, zwłaszcza w zakresie cyfryzacji. Możemy to zrealizować jedynie poprzez wspólną międzynarodową wymianę informacji. Światowy przemysł spotyka się na Techtextil i Texprocess. Dialog, transfer wiedzy, unikalne innowacje i wieloaspektowe rozwiązania wzmacniają firmy w ich podróży w przyszłość” – powiedział Olaf Schmidt, wiceprezes ds. tekstyliów i technologii tekstylnych w Messe Frankfurt.

Olaf Schmidt

W dyskusji panelowej wzięli udział: prof. Thomas Gries, dyrektor Institute of Textile Technology (ITA) na Uniwersytecie RWTH w Aachen, Elgar Straub, dyrektor zarządzający VDMA Textile Care, Fabric & Leather Technologies oraz Olaf Schmidt, wiceprezes ds. tekstyliów i technologii tekstylnych Messe Frankfurt. Przedstawili oni spojrzenie na cyfryzację w przemyśle tekstylnym z różnych perspektyw. Dyskusję prowadził Zackes Brustik.

Sposób na sprostanie wyzwaniom

Cyfryzacja pomaga firmom sprostać wyzwaniom stojącym obecnie przed ich branżami i zachować konkurencyjność. Przedsiębiorstwa mogą wykorzystać rozwój cyfrowy, aby przeciwdziałać niedoborom surowców i siły roboczej, kosztom energii lub zwiększonym wymaganiom w zakresie zrównoważonego rozwoju. Pozwala też ona produkować wydajniej, szybciej, elastyczniej, przejrzyściej i taniej.

„Ciągle zmieniające się wymagania konsumenckie i legislacyjne, a także niedobory siły roboczej i trudniejsze warunki handlowe na skutek zmian geopolitycznych stawiają stale nowe wyzwania przed producentami odzieży i przetwórcami tekstyliów technicznych. Producenci maszyn, systemów i procesów do przetwarzania materiałów tekstylnych oferują niezbędne rozwiązania. Dzięki cyfryzacji i automatyzacji w celu zwiększenia elastyczności, zrównoważonego rozwoju, jakości i zwiększonego potencjału produktów my pomagamy naszym klientom w ich produkcji, a jednocześnie zapewniamy impuls innowacyjności” – powiedział Elgar Straub.

Elgar Straub

Badania i przemysł promują innowacyjność

Chociaż wiele firm dokonało już digitalizacji poszczególnych etapów swoich łańcuchów procesów, to konieczna jest cyfryzacja całego tekstylnego łańcucha wartości i zamknięcie wszystkich luk. To sprawi, że przemysł będzie mógł w pełni wykorzystać swój potencjał.

„Elastyczne i zrównoważone wartości łańcuchów mają kluczowe znaczenie dla rentowności przemysłu tekstylnego w przyszłości. Podstawą tego jest cyfryzacja wszystkich etapów procesu. Aby to osiągnąć, badacze i przemysł muszą ściśle współpracować. Nowe formy współpracy, takie jak Open Innovation, gwarantują szybkość i efektywność” – powiedział prof. Thomas Gries.

Thomas Gries

Nowe drogi

Cyfryzacja oferuje wiele nowych możliwości dla technologii i produktów tekstylnych. Te najnowsze osiągnięcia będzie można zobaczyć na targach Techtextil i Texprocess 2024. Prezentowane na nich będzie szerokie spektrum rozwiązań: od technologii produkcyjnych, poprzez maszyny do przetwarzania tekstyliów, włókna, przędze i włókniny, po funkcjonalne i inteligentne tekstylia. Produkty te są wykorzystywane w bardzo wielu różnorodnych branżach w szerokim zakresie zastosowań.

Należy podkreślić, że cyfryzacja nie tylko znacząco przyczynia się do postępu w przemyśle tekstylnym poprzez zwiększenie wydajność procesów produkcyjnych. Pozwala ona także stworzyć wartość dodaną w produktach wykorzystujących inteligentne rozwiązania.

Bieżące informacje

Bogaty program targów Techtextil i Texprocess 2024 da odwiedzającym możliwość aktualizacji wiedzy o cyfryzacji. Na wykładach na Forum Techtextil i Texprocess aspekty cyfryzacji i technologii produkcji, a także inteligentnych tekstyliów, cyfrowego druku tekstyliów i łańcuchów dostaw będą pozostawać w centrum uwagi.

O niezwykłym stopniu innowacyjności w tym zakresie świadczą także nagrody Techtextil i Texprocess Innovation Awards. Kategorie Nowe technologie i cyfryzacja oraz Cyfryzacja i sztuczna inteligencja skupiają się szczególnie na najnowszych osiągnięciach w dziedzinie cyfryzacji.

Techtextil i Texprocess odbędą się we Frankfucie nad Menem w dniach 23-26 kwietnia 2024 r.

(jz)

Fot: Messe Frankfurt

Zakres odległości Promień: Km

0
Kategorie
ładowanie…

Dojazd

Wskazówki dojazdu

Pokaż dystans w

Użyj mojej lokalizacji, aby znaleźć najbliższego dostawcę usług