Projektowanie mebli i wnętrz w KD Max
Na rynku meblarskim i projektowym obserwujemy obecnie pewien paradoks. Z jednej strony wydaje się, że firma dobrze prosperuje, ponieważ zapytań ofertowych jest sporo, dużo się projektuje. Z drugiej jednak strony coraz mniej osób, które odwiedzają salon, decyduje się na zakup. Ilość godzin spędzonych z klientami czy nad projektami nie przekłada się już w tak znacznym stopniu na konkretną sprzedaż i zysk, jak było to kiedyś.
Ciągły wyścig firm o zatrzymanie klienta spowodował, że jakość usług ciągle wzrasta. Klienci przyzwyczaili się już do tego, że standardem są bonusy w postaci bezpłatnych pomiarów i projektów, z którymi mogą oni udać się do firm konkurencyjnych, aby wybrać najlepszą cenę. Właśnie dlatego w salonach pojawia się coraz więcej osób szukających różnych pomysłów na wnętrza oraz dogodnych warunków cenowych, ponieważ dla Polaków w większości przypadków nadal czynnikiem decydującym o zakupie jest cena. Ale do jakiego poziomu można zejść, aby być konkurencyjnym? Czy można bez końca obniżać ceny? Wiele firm, sądząc, że nie ma innego wyjścia, decyduje się na ten krok. Chcąc utrzymać zadowalający poziom zysków, trzeba pracować dłużej i intensywniej. Powoduje to, że ilość godzin pracy przypadających na jedno zamówienie cały czas rośnie! A przecież powinno być odwrotnie – ze względu na ciągły postęp technologiczny, a także doświadczenie firmy.
Co zatem można zrobić? Rozwiązanie może brzmieć równie paradoksalnie jak problem – ponieważ należałoby jeszcze bardziej zwiększyć ilość potencjalnych klientów – osób odwiedzających salon. Warunkiem jest jednak zaopatrzenie się w narzędzia, które skrócą czas pracy przekładający się na faktyczną sprzedaż, tak aby w tym samym czasie móc obsłużyć większą ilość osób. Bardzo ważnym etapem tego procesu jest ocena narzędzia do projektowania.
Wszyscy producenci obiecują szybkość działania ich narzędzi. Jednak obszary, których dotyczy owa szybkość, nie zawsze faktycznie przekładają się na przyspieszenie całego procesu projektowego – od momentu tworzenia reklamy, przez rozmowy z potencjalnym klientem, aż po otrzymanie zamówienia. Często są to jedynie niuanse, które mogą ułatwić życie, ale w ujęciu całego procesu sprzedaży nie mają większego znaczenia.
Właśnie na ujęciu całego procesu sprzedaży opiera się praca nad rozwojem programu KD Max. Najważniejsze cechy programu, które pozwolą zwiększyć ilość projektów wykonanych w tym samym czasie, a tym samym zwiększą szanse sprzedaży, zostały wymienione poniżej.
Parametry komputera do pracy z KD Max
Kupując program oferujący lepszą jakość wizualizacji, trzeba liczyć się z wydłużeniem czasu potrzebnego na ich przeliczenie lub z zakupem lepszego komputera. Jednak nie w przypadku KD Max. Nawet na komputerze nieprzeznaczonym do pracy grafika przeliczanie wizualizacji z najwyższą jakością to sekundy lub minuty – jeśli scena jest bardziej skomplikowana.
Bogata biblioteka mebli skrzyniowych
Mając duży wybór gotowych korpusów, projektant nie traci czasu na budowę własnych wariantów. KD Max oferuje bogatą bazę ponad 800 brył mebli o różnych kształtach, układach frontów, półek itd. Dla każdej z brył dostępna jest też polska rozmiarówka (wysokość, głębokość oraz popularne szerokości), a także różne typy frontów – również do drzwi garderobianych.
Stale rozbudowywana biblioteka mebli i dodatków
Kolekcje mebli i dodatków zmieniają się bardzo szybko, a klienci często pytają o konkretne wyposażenie – stoły, krzesła, lampy, płytki itd. Problemem wielu projektantów jest uboga biblioteka oraz zbyt rzadko pojawiające się nowe modele, co często zmusza projektanta do spędzenia wielu godzin na poszukiwaniu chociażby podobnych elementów. Dlatego producent KD Max postawił na dynamiczny rozwój tej gałęzi. Jako jedyny poszerza swoje bazy bardzo często, bo aż około raz w miesiącu. Co najważniejsze jednak, nie wiąże się to z żadnymi opłatami. Dodatkowo, poza bazą udostępnianą przez producenta programu, każde zdjęcie oraz model 3D w popularnych formatach można po prostu przeciągnąć do sceny wprost z pulpitu. Daje to ogromną swobodę i po raz kolejny przyspiesza pracę, ponieważ projektant nie szuka już zamienników, a wykorzystuje konkretne materiały dowolnego producenta.
Szybkie wdrożenie
Także jako jedyny program KD Max w pakiecie posiada bezpłatne wsparcie techniczne przez cały okres użytkowania. Zamiast pytać o rozwiązanie problemu innych użytkowników, projektanci zwracają się bezpośrednio do dystrybutora. Znacznie zyskują przez to na czasie, ponieważ pomoc techniczna udzielana jest natychmiast. Mają oni również pewność, że sugerowane rozwiązanie jest właściwe.
Nowa forma prezentacji
Ustawianie położenia kamer dla kolejnych widoków jest żmudne, zwłaszcza w przypadku małych pomieszczeń, ponieważ kadr musi być atrakcyjny, ale musi też nieść informacje o projekcie. Często jednak klient i tak prosi o kolejne ujęcia, które pozwolą mu lepiej zrozumieć projekt. Z tego względu w KD Max zmienione zostało podejście do prezentacji i oprócz tradycyjnych zdjęć można korzystać z dodatkowej formy zapisu – panoramy 360o. Dzięki niej obraz zapisuje się tylko raz i bez ustawiania kadru. Efekt końcowy to zdjęcie całego wnętrza otwierane w aplikacji pozwalającej klientowi zajrzeć w każdy zakamarek wnętrza. Obraz przesuwa się kursorem myszy lub palcem – jeśli otwieramy panoramę na urządzeniach mobilnych (tablet, telefon). Panorama posiada także funkcję odczytywania współrzędnych, dzięki czemu będąc w realnym pomieszczeniu, poruszając się wraz z tabletem lub telefonem, na ekranie urządzenia obserwuje się wirtualne, zaaranżowane pomieszczenie.
Technologiczność programu
KD Max to nie tylko najwyższej jakości wizualizacje. Jego funkcjonalność przyspiesza działania projektanta także podczas przygotowywania oferty handlowej oraz dokumentacji produkcyjnej i montażowej. Program sprawdzi występowanie kolizji w zaprojektowanym wnętrzu, wygeneruje listę materiałową, także z wyszczególnieniem konkretnych elementów składowych mebla. Nowością jest moduł do rozkroju, który zoptymalizuje ułożenie formatek na płycie. Program pozwoli także nanieść w pomieszczeniu instalacje, a w przypadku, kiedy mebel musi być przycięty ze względu np. na przewody czy komin, wycięcie w szafce można szybko zdefiniować. Wszystkie te informacje będą odzwierciedlone w dokumentacji. Wbudowany w KD Max system CAD 2D generuje zwymiarowane rzuty i widoki pomieszczenia z meblami, rozrysy blatów z otworami na sprzęty. Ze względu na elastyczność systemu projektant jest nieograniczony w zakresie generowania widoków czy przekrojów, ustalania styli wymiarowania, wydruku itd.
Funkcje zautomatyzowane lub ręczne
KD Max posiada mnóstwo ułatwień i szablonów, np. dla pomieszczeń i sufitów, stylów wykończenia wnętrza, właściwości materiałów (szkło, metal, drewno itd.), moduł do tworzenia skosów, bibliotekę schodów, kreator blatów czy własnych frontów. Na każdym jednak etapie projektant ma pełną swobodę tworzenia i poruszania się. Szablony i zautomatyzowane funkcje wykorzystuje w takim stopniu, w jakim chce. Np. chcąc zmienić rozmiar formatki w meblu, można ją zaznaczyć i podać nowy wymiar ze wskazaniem, która krawędź nie zmieni położenia. Można też po prostu „złapać” formatkę i „naciągnąć” ją lub przemieścić wedle uznania.
(ak)
.