Szlifierki czterostronne wielogłowicowe SP4 firmy Prochera pozwalają na realizację nawet najbardziej specyficznych zadań produkcyjnych. Urządzenia tego typu są przeznaczone do czterostronnego szlifowania i polerowania elementów drewnianych i drewnopochodnych o powierzchni płaskiej, o złożonym kształcie w elementach płycinowych, profili, listew, ościeżnic itp., przy czym istnieje możliwość dopasowania ilości i rodzajów agregatów oraz głowic szlifierskich i czyszczących do potrzeb zamawiającego.
Szlifierki SP4
Szlifierka SP4 przeznaczona jest do prac szlifiersko-wykończeniowych powierzchni, po obróbce mechanicznej (od szlifowania do polerowania), pomiędzy i po lakierowaniu, wodowaniu, olejowaniu, patynowaniu, ługowaniu oraz przy zastosowaniu innych technologii.
Maszyny te mogą być wyposażone w agregaty talerzowe, głowice szlifierskie wałowe pionowe oraz poziome z układem rowka prostego lub spiralnym, ściernice, włókniny itp. Po przejściu elementu przez wszystkie zespoły robocze otrzymujemy elementy oszlifowane, ale niepozbawione pyłu, dlatego też na końcu maszyny można zamontować dodatkowo wały szczotkowe, które odkurzą ostatecznie element. Szlifierki czterostronne składają się z solidnego, spawanego korpusu profilowego, na którym instalowane są zespoły napędowe. Ilość głowic szlifujących i czyszczących każdorazowo dostosowywana jest indywidualnie do żądanych potrzeb klienta.
Wały szlifierki można wyposażyć we wkłady z bogatego asortymentu materiałów ściernych i szczotek czyszczących, pozwalających na wykonywanie wszelkich prac wykończeniowych: od szlifowania po czyszczenie pod określone zadania produkcyjne, a ich konstrukcja umożliwia szybką wymianę i nie sprawia najmniejszego kłopotu.
Wrzeciona szlifierki posiadają płynną regulację obrotów, a ponadto każde z nich ma obroty współbieżne i przeciwbieżne w stosunku do kierunku ruchu obrabianego elementu. Przy zastosowaniu szczotek z płótnem obustronnym o różnych granulacjach, maszyna posiada możliwość obróbki dwóch procesów technologicznych bez wymiany płótna ściernego.
Regulacji wysokości poziomu roboczego narzędzi szlifujących i czyszczących dokonujemy indywidualnie dla każdego zespołu obróbczego za pomocą kół ręcznych wyposażonych w liczniki położenia. Każdy zespół obróbczy posiada regulacje w pionie i poziomie, a także możliwość pochyłu kątowego do 10° głowic, możliwość obrotu głowic i agregatów dyskowych wokół osi płyty mocowania silników do +/-45°.
Szlifowany element transportowany jest za pomocą przenośnika taśmowego, który posiada płynną regulację obrotów posuwu taśmy. Szlifierka wyposażona jest również w regulowane dociski rolkowe boczne, dociski rolkowe lub paskowe górne. Regulacji wysokości poziomu docisków bocznych i górnych dokonujemy za pomocą dwóch skonfigurowanych kół ręcznych wyposażonych w liczniki położenia.
Poprzez specjalne ssawy usuwany jest powstający w trakcie obróbki pył, który trafia do odciągu indywidualnego lub do zakładowej sieci odciągowej.
Na uwagę zasługuje też prostota obsługi – sterowanie urządzeniem odbywa się bezproblemowo z dotykowego pulpitu sterowniczego, który ma możliwość zachowania kilkunastu programów zapisanych przez pracownika w pamięci maszyny.
Prosta budowa urządzenia zapewnia łatwą jego obsługę i niezawodne działanie.
Dane techniczno – eksploatacyjne
– układ pracy poziomy, pionowy,
– obrót głowic wokół osi płyty mocowania silników do +/-45°,
– kąt pochylenia głowic do 10º,
– ilość powierzchni roboczych – 4,
– szerokość szlifowania 200 mm,
– min. długość obrabianych szlifowanych elementów puszczanych – 290 mm,
– głowica (Ø250 mm) nad transporterem maks. grubość elementu 100 mm,
– rolki lub pasy dociskowe,
– płynna regulacja obrotów wrzeciona 150 do 1000 obr/min,
– kierunek obrotów wrzeciona współbieżny / przeciwbieżny,
– płynna praca transportera w zakresie 2-12 m/min lub 5-30 m/min,
– sterowanie przy pomocy panelu dotykowego,
– napięcie zasilające 3×400 V- 50 Hz,
– zgodność z normami bezpieczeństwa CE.
Fot. Prochera