Problemem, z jakim często borykają się zakłady drzewne, jest z jednej strony wysoki stopień zapylenia, z drugiej – nadmierne wychładzanie pomieszczeń, zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym. Jedno i drugie ściśle się ze sobą wiąże, bo straty ciepła często powodowane są przez funkcjonowanie urządzeń wentylacyjnych (w lakierniach) i odciągowych (w halach produkcyjnych), czyli tych instalacji, które mają za zadanie… zapewnić czyste powietrze. Skuteczne rozwiązania wspomagające gospodarowanie energią cieplną oraz pozwalające na obniżenie poziomu zapylenia w strefie szlifowania oferuje firma Penny Gondek z Oleśnicy pod Wrocławiem, która jest wyłącznym przedstawicielem austriacko-czeskiej spółki ELBH- CZ s r.o. na rynku polskim.
Energia cieplna w zakładzie drzewnym pod kontrolą
Ogrzewanie pomieszczeń, w których pracują ściany wyciągowe podczas nakładania powłok lakierniczych i malarskich, stanowi niemałe wyzwanie dla większości zakładów zajmujących się finalną obróbką drewna.
– Oferowane przez nas urządzenie nawiewne typu ZLG – ELBH pozwala rozwiązać ten problem, uzupełniając odessane przez ściany lakiernicze powietrze. Nagrzewnica dostarcza powietrze z lekkim nadmiarem, co powoduje powstanie minimalnego nadciśnienia w lakierni, dzięki czemu wyeliminowane jest zjawisko zasysania zanieczyszczeń pylistych do wnętrza lakierni. Co istotne, przed wprowadzeniem do pomieszczenia dostarczane powietrze jest filtrowane – mówi Piotr Balicki z firmy Penny Gondek.
Urządzenie nawiewne podłącza się do istniejącego obiegu centralnego ogrzewania z wymaganym spadkiem temperatury 70°/50°C. Nagrzewnica jest urządzeniem jednostopniowym, z wbudowanymi żaluzjami wewnętrznymi i wentylatorem. Połączona jest z wielkopowierzchniowym filtrem wydmuchowym wyposażonym w tkaninę filtracyjną. Konstrukcja filtra zapewnia wylot powietrza z prędkością 0,5 m/s, co zapobiega powstawaniu zawirowań w strefie lakierowania. Filtr wielkopowierzchniowy jest podwieszony pod stropem nad stanowiskiem lakierniczym.
Zastosowanie urządzenia ZLG – ELBH ma jednak wpływ nie tylko na lepsze gospodarowanie energią cieplną w zakładzie, ale również na jakość lakierowanych elementów.
– Po pierwsze, dzięki wprowadzeniu do hali odpowiedniej ilości powietrza i zrównaniu ciśnień panujących wokół lakierowanych detali, wszelkie pyły leżące na podłodze nie są niepotrzebnie unoszone w powietrze po uruchomieniu pistoletu lakierniczego. Tym samym zapobiegamy zjawisku osadzania się pyłów na spodniej części lakierowanych od góry dużych, płaskich powierzchni. Dzięki dogrzewaniu napływającego powietrza eliminuje się też negatywne oddziaływanie zimnego, wilgotnego powietrza na świeżo lakierowaną powierzchnię, co ma szczególnie duże znaczenie w okresie jesienno-zimowym – wyjaśnia Piotr Balicki
Po drugie, korzyści ze stosowania urządzenia ZLG – ELBH czerpią też pracownicy. Zainstalowany w nim specjalny wymiennik ciepła zapewnia bardzo sprawne dogrzewanie napływającego powietrza, dzięki czemu eliminowany jest dyskomfort termiczny pracowników znajdujących się w obrębie stanowiska lakierniczego. Opisane rozwiązanie zapewnia więc komfortowe, a zarazem bezpieczne dla zdrowia warunki pracy na stanowiskach lakierniczych.
Firma Penny Gondek oferuje projekt dostosowany do potrzeb klienta, a także dostarczenie pełnego systemu oczyszczania powietrza w zestawie: kompletne urządzenie nawiewne wraz ze ścianą odciągową oraz profesjonalne i terminowe wykonawstwo.
Szlifowanie bez pyłu
Ręczne szlifowanie drobnych elementów drewnianych przed lakierowaniem oraz szlifowanie międzyoperacyjne powoduje powstawanie dużych ilości szkodliwego dla zdrowia pyłu. Rozwiązaniem, które pozwala obniżyć poziom zapylenia w strefie szlifowania poniżej 0,5 mg/m³ powietrza jest dostępny w ofercie firmy Penny Gondek stół szlifierski OBS II produkcji ELBH.
Jest to niezależna, prosta w eksploatacji i konserwacji jednostka, którą bardzo łatwo się instaluje. Stół nie wymaga też żadnych dodatkowych urządzeń w postaci wentylatora czy orurowania. Sam w sobie stanowi samowystarczalne, a w razie potrzeby również łatwe do przemieszczenia, urządzenie.
– Szlifowane elementy układa się na stole tworzonym przez drewniany oklejony filcem ruszt szlifierski. W standardzie oferowane są stoły o wymiarach 2,5 x 1 m, na życzenie klienta można jednak zmienić te wymiary i jego wykonanie – mówi Piotr Balicki.
Filc i drewniana konstrukcja mają ochraniać obrabiane elementy przed ewentulnymi uszkodzeniami mechanicznymi. Pod rusztem umieszczone są specjalne filtry kieszeniowe, których zadaniem jest zatrzymywanie napływających wraz z zasysanym powietrzem zanieczyszczeń pylistych.
Sercem stołu szlifierskiego jest wentylator przeciwwybuchowy o mocy 1,1 kW i wydajności powietrza ok. 5000 m³/h, który przetłacza odsysane spod rusztu, zanieczyszczone powietrze najpierw przez filtry kieszeniowe, a następnie kanałem transportowym do nadmuchowego filtra wielkopowierzchniowego umieszczonego nad rusztem szlifierskim.
Stół szlifierski OBS II to urządzenie, które zapewnia profesjonalne i terminowe wykonawstwo, a także bezpiecznie i komfortowe warunki pracy – również dzięki temu, że zamknięty cykl obiegu powietrza nie powoduje strat cieplnych w strefie szlifowania.
Fot. Penny Gondek
.