Site icon 4woodi

„Design Senza Limiti. Projektowanie bez granic”



Przybyli do Poznania architekci spotkali się 24 października w Concordia Design, by wysłuchać wykładów dotyczących roli kolorów we współczesnym projektowaniu. Goście mieli także okazję przyjrzeć się z bliska realizacjom mediolańskiego studia projektowego Matteo Nunziati, powstającym w wielu krajach Europy, Ameryki i Azji.

Na zaproszenie trzech wiodących firm z branży wykończenia wnętrz: Mardom Sp. z o.o., OIKOS oraz Drzwi i podłogi VOX, architekci i projektanci wnętrz wzięli udział w konferencji dotyczącej zagadnień roli koloru we współczesnym projektowaniu, przedstawionych z punktu widzenia jednego z najbardziej rozpoznawalnych włoskich biur projektowych na świecie.

Studio realizujące prestiżowe projekty form architektonicznych i wnętrz luksusowych hoteli, SPA oraz prywatnych willi, reprezentowane było przez Dinah Wille Nunziati, pełniącą funkcję Dyrektora Zarządzającego. Dinah Nunziati godnie zastępowała męża, którego nieobecność wyjaśniła na samym początku konferencji. – Wiem, że spodziewali się Państwo kogoś innego, lecz proszę się nie martwić – jestem nie tylko Dyrektorem Zarządzającym w biurze Matteo Nunziati, ale także jego żoną. Znam wszystkie sekrety – zażartowała.

Kilkanaście miesięcy temu Studio Matteo Nunziati zostało wybrane spośród wielu światowych biur architektonicznych do zaprojektowania nowoczesnych, luksusowych wnętrz Trump Tower Pune w Indiach. Obowiązki związane z tą prestiżową inwestycją należącą do Donalda Trumpa niespodziewanie zatrzymały Matteo Nunziati w Miami.

Kolor, światło, inspiracja – włoskie impresje na temat projektowania
Dinah Nunziati poprowadziła wykład, którego głównym tematem były kolory oraz rola oświetlenia w nowoczesnych wnętrzach. Na konkretnych przykładach realizacji swojego biura, Dinah opowiadała o chwytach, jakie stosują projektanci, by uzyskać zamierzony efekt w przestrzeniach użyteczności publicznej, prywatnych apartamentach, intymnych salonach łazienkowych i innych wnętrzach, z których każde charakteryzuje się właściwą sobie atmosferą.

Zdradzając kulisy swojej pracy, Dinah opowiadała także o Italii, jej inspirujących krajobrazach i niepowtarzalnym klimacie, który stanowi dla projektantów niekończące się źródło nowych bodźców. Opowiadając o projektach powstających w Chinach, Dubaju, Katarze, Kuwejcie i innych miejscach na świecie, projektantka podkreślała znaczenie użycia materiałów, faktur, kolorystyki zaczerpniętych z lokalnych krajobrazów i kultury. – Dobre wnętrze to nie tylko kwestia dobrego projektu. Gdy jedziesz do Chin, nie chcesz się czuć jak we Włoszech, w projekcie zawsze trzeba uwzględnić jego otoczenie – komentowała swoją pracę.

Kolor i struktura w architekturze zrównoważonej
Drugi wykład poprowadziła Vicky Syriopoulou, projektantka kolorów i faktur firmy OIKOS. Filozofia OIKOS, międzynarodowej firmy produkującej farby i tynki strukturalne, z siedzibą we Włoszech, opiera się na założeniach ekologicznych. Opowiadając o projektowaniu kolorów, Vicky Syriopoulou uchyliła architektom kulisy pracy w fabrykach OIKOS, opowiadając o kolejnych etapach produkcji, wynikających każdorazowo z idei poszanowania przyrody. W trakcie wykładu, ekspert firmy OIKOS tworzył próbki kolorów i tekstur, o których opowiadała projektantka. Na zakończenie panelu wykładowego, architekci mieli okazję obejrzeć i dotknąć wszystkich próbek będących jednym z przedmiotów wypowiedzi projektantki.

Po zakończeniu wykładów, Andrzej Biniek, wiceprezes Mardom Sp. z o. o., polskiego producenta produktów OIKOS oraz Marcin Barański, Dyrektor Generalny sieci VOX, wymieniali uwagi z projektantkami podczas bankietu, na którym serwowano włoskie specjały.

– Design to modne słowo, odmieniane dziś przez wszystkie przypadki. Dobre wzornictwo to jednak coś więcej: obok jakości to realna wartość, na którą stawiamy jako producent i dystrybutor materiałów do wykończenia wnętrz. Każdy model współpracy z docenianymi na świecie projektantami jest dla nas okazją do rozwoju w tym temacie – podsumowuje Andrzej Biniek, wiceprezes Mardom Sp. z o.o.

Konferencja „Design Senza Limiti. Projektowanie bez granic.” odbywała się pod patronatem honorowym Prezydenta Miasta Poznania.

Źródło: TOOLBOX
Fot.: TOOLBOX

.

Exit mobile version