Za niecałe dwa tygodnie w Poznaniu rozpocznie się największe w Polsce i jedno z trzech największych w Europie wydarzeń dla przemysłu drzewnego i meblarskiego – Międzynarodowe Targi Maszyn i Narzędzi dla Przemysłu Drzewnego i Meblarskiego DREMA popierane przez Europejską Federację Producentów Maszyn do Obróbki Drewna EUMABOIS. Udział w nim oraz towarzyszącym mu targom dla branży meblarskiej zapowiedziało blisko 600 firm z Austrii, Belgii, Czech, Danii, Francji, Hiszpanii, Holandii, Indii, Portugalii, Szwajcarii, Szwecji, Ukrainy, Włoch i Polski. W dniach 6-9 października w stolicy Wielkopolski zaprezentowane zostaną produkty, technologie i usługi dla branż związanych z wyrobami z drewna, leśnictwem, biomasą oraz dla producentów i dystrybutorów chemii do drewna i dla przemysłu meblarskiego.
Program targów tradycyjnie obfitował będzie w wydarzenia. Nowością tegorocznej edycji będzie Pawilon Zielony, w którym znajdować się będzie ekspozycja firm, stowarzyszeń i wydawnictw związanych z tym surowcem, przestrzeń wystawowo-edukacyjna oraz B2B Wood Meetings współorganizowane przez Polską Izbę Gospodarczą Przemysłu Drzewnego.
W Pawilonie Zielonym znajdzie się między innymi Strefa Parkietu organizowana przez Stowarzyszenie Parkieciarzy Polskich. W ramach strefy odbywać się będą warsztaty parkieciarskie, podczas których prezentowane będą najnowsze produkty i technologie stosowane w parkieciarstwie oraz praktyczne pokazy mistrzów zawodu. To właśnie tu przeprowadzone zostaną szkolenia i egzaminy potwierdzające uprawnienia czeladnika i mistrza parkieciarstwa. Warsztaty uatrakcyjni Gala „15 lat dla Branży Parkietów” zorganizowana z okazji XV-lecia istnienia Stowarzyszenia Parkieciarzy Polskich.
Kolejną przestrzenią w ramach pawilonu promocji drewna będzie interaktywna Wystawa Lasów Państwowych – Learning from Forest. Jej tematyką krążyć będzie wokół lasu, odbieranego poprzez pryzmat podstawowych funkcji, które poznajemy, uruchamiając różne zmysły: obraz, dotyk, dźwięk. Celem wystawy jest przedstawienie różnych aspektów funkcjonowania polskich lasów oraz pokazanie znaczenia zrównoważonej polityki leśnej. Zwiedzający będą mieli okazję między innymi poznać chronione w Polsce gatunki drzew, dowiedzieć się, jak działa gospodarka leśna oraz w jaki sposób lasy udostępniane są społeczeństwu.
Nowością najbliższej edycji targów Drema będzie Strefa Nauki, Doradztwa i Dotacji, która również znajdować się będzie w Pawilonie Zielonym. Będzie to zorganizowana przez portal Drewno.pl przestrzeń specjalna, w ramach której będzie można poszerzyć wiedzę na temat różnych rodzajów dotacji, nie tylko z UE, ale także z ZUS, skutecznej promocji firmy i produktów w Internecie, a także znakowania drewna konstrukcyjnego znakiem CE.
Na Drema 2015 tradycyjnie nie zabraknie dwóch fabryk, w których przez cztery targowe dni produkowane będą meble. Pierwsza z nich to Polska Fabryka Mebli – projekt mający na celu spełnianie dziecięcych marzeń , a organizowany przez Stowarzyszenie Producentów Maszyn Urządzeń do Obróbki Drewna DROMA, Międzynarodowe Targi Poznańskie, miesięcznik „BIZNES meble.pl” oraz magazyn Kurier Drzewny. Goście targów będą mogli obserwować poszczególne etapy produkcji mebla wybranego podczas inicjatywy „MEBEL MARZEŃ 2015” organizowanej przez miesięcznik „BIZNES meble.pl”. Zorganizowana zostanie też Fabryka Mebli na Żywo, której podczas tegorocznej edycji towarzyszyć będzie przestrzeń edukacyjna pozwalająca gościom targów na zapoznanie się z technologiczną stroną procesu produkcji mebli. W ramach Fabryki Mebli na Żwo wyprodukowany zostanie jeden z projektów wyłonionych w konkursie „Wykreuj Fabrykę Mebli na Żywo” organizowanym przez Katedrę Meblarstwa Wydziału Technologii Drewna Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.
Spośród stałych punktów programu nie zabraknie także Mistrzostw Polski we Wbijaniu Gwoździ i Konkursu Wyczarowane z Drewna, których organizatorem jest Wydawnictwo Inwestor. Zadaniem osób biorących udział w Mistrzostwach będzie wbicie w drewniane kantówki pięciu 3,5-calowych gwoździ pięcioma uderzeniami młotka. Każdego dnia zostanie wyłoniony zwycięzca, który z kolei przejdzie do wielkiego finału przeprowadzonego w ostatnim dniu targów. Tymczasem uczestnicy konkursu Wyczarowane z Drewna mieli za zadanie zaprojektować i wykonać z drewna przedmiot, który standardowo produkowany jest z innego surowca. Podczas targów zaprezentowane zostaną prace zgłoszone do konkursu.
Goście targów będą mogli również wypróbować w praktyce urządzenia przedstawione w przestrzeni specjalnej Poligonu Umiejętności organizowanego przez redakcję „Lakiernictwa Przemysłowego”. Program tegorocznego wydarzenia będzie obejmował takie zagadnienia, jak przygotowanie powierzchni, starzenie drewna, okleinowanie krawędzi płyt, szczotkowanie, naprawianie uszkodzeń lakierowanych elementów frontów i podłóg, lakierowanie, bejcowanie i patynowanie drewna oraz uzyskiwanie efektów specjalnych na frontach mebli.
Ofertę targów Drema uzupełnią Międzynarodowe Targi Komponentów do Produkcji Mebli FURNICA i Międzynarodowe Targi Materiałów Obiciowych i Komponentów do Produkcji Mebli Tapicerowanych SOFAB, podczas których zaprezentowane zostaną najnowsze akcesoria, komponenty, materiały meblowe oraz innowacyjne rozwiązania w produkcji mebli.
Źródło: MTP
.