Drewno klejone – linie do łączenia na mikrowczepy

Wykorzystanie drewna klejonego staje się normą. Wynika to z faktu, że wyrobom z drewna stawia się coraz większe wymagania pod względem jakości i wytrzymałości. Jednocześnie coraz chętniej sięgają po nie producenci branży drzewno – meblarskiej. Sklejanie drewna, a szczególnie sklejanie go na długość wymaga odpowiedniej technologii.

Do produkcji bezkońcowych elementów klejonych wykorzystywane są linie do wzdłużnego łączenia na mikrowczepy. Takie rozwiązania posiada w swojej ofercie firma GOMA. Można powiedzieć, że ten gorzowski producent maszyn był jednym z prekursorów tej technologii w Polsce.
– Dziś dysponujemy dostępem do dwóch rodzin maszyn: „low cost” i maszyn przemysłowych – mówi Henryk Leśniak z firmy GOMA – Te pierwsze mają uproszczone sterowanie, a czynności transportowe przejmuje częściowo człowiek. Jednak pod naciskiem rynku są one doskonalone i zbliżają się parametrami do grupy zaawansowanych – dodaje.
Jednym z przykładów maszyn „low cost”, kierowanych głównie do mniejszych i średnich zakładów jest czopiarka do pakietów o szerokości roboczej 500 mm. Wykonuje ona podskok stołem, transportuje materiał na taśmie wbudowanej w stół, porządkuje go wibratorem, nakłada klej itd. Podobnie, dość wydajne okazują się ręcznie ładowane prasy o pneumatycznym albo hydraulicznym systemie docisku Swoją wydajność zawdzięczają one nałożeniu kleju już w procesie czopowania.

Rozwiązania dla większych
Klasa przemysłowa linii do łączenia drewna firmy GOMA charakteryzuje się wysokim stopniem automatyzacji, ma silne napędy i rozwinięte urządzenia manipulacyjne. Przeznaczona jest dla zaawansowanych producentów półwyrobów klejonych lub wytwórców kompletnej stolarki budowlanej.
– W zakresie maszyn przemysłowych oferujemy linie do wzdłużnego łączenia drewna dwu – czopiarkową ( w zestawie dwie współpracujące czopiarki) oraz jedno-czoparkowe. Naturalnym uzupełnieniem naszej oferty jest piła do wycinania wad i prasa do klejenia na grubość – mówi Henryk Leśniak.
Na czym polega efektywne produkcja drewna łączonego na długość? Pierwszym krokiem jest przygotowanie lamel do łączenia poprzez wycięcie wad. Proces ten polega na zaznaczeniu kredą miejsc cięcia, resztę czynności samoczynnie wykonuje wycinarka wad (piła poprzeczna). Elektromechaniczny napęd ruchu tnącego pozwala płynnie regulować jego prędkość w zależności od oporów cięcia.
W kolejnym kroku należy wyfrezować mikrowczepy, nałożyć klej i lamele ze sobą skleić. Zestawy do łączenia desek wzdłuż bazują na czopiarce FC-10KZ6 i prasie FC-10PZ6. W zależności od wymaganej wydajności w linii konfigurowane są zestawy bazujące na jednej lub dwóch czopiarkach i odpowiednich urządzeniach transportowo – manipulacyjnych oraz prasie.
Odpowiednio do warunków lokalowych klienta można kompletować linie z systemem ładowania (czopiarki) i rozładowywania (prasy) na prawą lub lewą stronę głównej osi linii. Pozwala to dogodnie umieścić maszynę w ograniczonej przestrzeni.
W razie potrzeby linia otrzymuje dodatkowe pulpity i wbudowany system autodiagnostyki.

Elastyczne podejście, szeroka oferta
Miarą elastycznego podejścia firmy GOMA do potrzeb klienta jest możliwość wdrożenia linii „skomponowanej” pod indywidualne zamówienie, np. obrabiającej listwy o przekroju 12×40, czy też o przekroju 160×19 mm. Z kolei największy obrabiany na ostro materiał ma wysokość 70 mm. Na życzenie długość robocza prasy często przekracza 6-metrowy standard.
– Nie są to tylko teoretyczne rozważania. Mamy w swoim portfolio masę różnych nietypowych rozwiązań, które spełniły swoje zadanie i mają wydajność zbliżoną do dobrych, zachodnioeuropejskich konkurentów.
Firma GOMA produkuje również prasy hydrauliczne do klejenia drewna na grubość. Obok urządzeń zbudowanych z segmentów metalowych, łączonych rurami gorzowski producent proponuje korpusy monolityczne z profili zamkniętych o szerokości półki 200 mm. Obie konstrukcje charakteryzują się stabilnością i siłą; dodatkowo korpus monolityczny tworzy nieruchomą, idealnie płaską powierzchnię bazową niezbędną do sklejania grubych płyt poddawanych następnie szlifowaniu.

Z szeroką oferta firmy GOMA mozna zapoznać się na stronie: www.goma.pl

.

Zakres odległości Promień: Km

0
Kategorie
ładowanie…

Dojazd

Wskazówki dojazdu

Pokaż dystans w

Użyj mojej lokalizacji, aby znaleźć najbliższego dostawcę usług