Profil zamówień dzisiejszych klientów firm meblarskich sprawia, że coraz trudniej o powtarzalność produkowanych modeli. Ogromna rotacja wzorów modeli oraz używanych do ich produkcji materiałów wymaga zastosowania w krojowni superszybkich i precyzyjnych maszyn do cięcia. To niezbędny warunek produkcji niepowtarzalnych mebli tapicerowanych. Innowacyjność każdego wdrażanego systemu przez firmę KSM polega przede wszystkim na maksymalnym ograniczeniu zaangażowania operatorów w skomplikowane procedury jego obsługi. Istota systemu sprowadza się do tego, żeby skomplikowane operacje obróbcze wykonywały się same „w tle”, natomiast sam interfejs ma wymuszać na pracowniku szybkie tempo pracy.
Rozbudowany system firmy KSM, gdzie obsługa na stanowisku rozkroju skór jest dwuosobowa, powoduje, że jeden cykl rozkroju błamu nie powinien trwać dłużej niż 4-6 minut, w zależności od skomplikowania wzoru.
Zapewnia to wydajność rzędu 12-15 błamów na godzinę, która już jest akceptowalna przez producentów i w pełni uzasadnia inwestycję. Właściciele firm tapicerskich dokładnie przeliczają sobie koszty inwestycji i realizacji analogicznych zadań w tradycyjnym systemie, dochodząc do przekonania, że inwestycja, obejmująca ploter, oprogramowanie i automatyczny podajnik, czyli system, który może dokonywać rozkroju materiałów z rolek i skóry, opłaca się firmie, gdyż koszt może zwrócić się w ciągu 5 lat.
Cuttery i systemy informatyczne
Prace nad rozwiązaniami dla meblarstwa firma KSM prowadziła przez kilka lat, zanim doszła do obecnego poziomu znajomości branży i niezawodności oferowanego przez siebie systemu. Przedsiębiorstwo dostarcza klientom nowoczesne cuttery obsługiwane przez innowacyjne systemy informatyczne oraz oferuje szybki serwis gwarancyjny i pogwarancyjny. Rozwiązania dotyczące zarządzania krojownią oparte są na systemach firmy Zund.
KSM działa już od 20 lat. Początkowo firma była związana wyłącznie z branżą obuwniczą, skupiając fachowców pracujących kiedyś dla zakładów obuwniczych Podhale w Nowym Targu. Ma ona na swoim koncie dziesiątki wdrożeń systemów rozkroju i systemowych rozwiązań softwarowych z automatycznym skanowaniem skóry i nestingiem, dlatego od kilku lat swoje doświadczenia i urządzenia partnerów o światowej renomie wykorzystuje także u producentów mebli tapicerowanych, gdzie rozkrój skóry i tkanin obiciowych ma niebagatelne znaczenie.
Trzy moduły w systemie
Nowe plotery Zund, które są częścią innowacyjnego systemu, posiadają modułową konstrukcję. Trzy oddzielne moduły można dowolnie włączać, wyłączać i umieszczać w nich dowolne narzędzia. W związku z tym bez żadnego przezbrajania można odjechać z podajnikiem tkanin, odłożyć go i podjechać do stacji dokującej z podajnikiem skóry, żeby dokonywać jej rozkroju. Dzięki temu rozwiązaniu dwie osoby są w stanie rozkroić około 450 m2 skór w ciągu ośmiu godzin. Przy rozkroju ręcznym taką ilość w ciągu jednej zmiany musi wykonywać kilka osób. Oszczędza się więc na zatrudnieniu, ale także na wielkości hali, żeby ustawić stoły pozwalające na efektywną pracę tylu krojczych. Dlatego inwestowanie w automatyczne systemy produkcyjne już jest, a w niedalekiej przyszłości będzie jeszcze bardziej, uzasadnione.
Oprócz jednowarstwowego szybkiego cuttera KSM Zund L1600 najnowszy system wyposażony jest w podajnik materiałów z roli z czujnikiem brzegu, który dba o to, by materiał był idealnie rozłożony na powierzchni roboczej urządzenia. Do najważniejszych zalet systemu należy zaliczyć pole robocze odpowiednie dla wszystkich typowych rolek materiału oraz do zbierania wyciętych elementów bez zatrzymywania pracy cuttera. Pas transmisyjny pozwala wycinać elementy dłuższe od długości pola roboczego, a podajnik do materiałów z roli z czujnikiem brzegu, w pełni zsynchronizowany z pracą cuttera, dba o to, by materiał był idealnie rozłożony na powierzchni roboczej. Narzędziem rotacyjnym jest nóż w kształcie dziesięciokąta z własnym napędem, co powoduje, że nie ma problemów z docinaniem, a prędkość cięcia na liniach prostych wynosi do 1,4 m/s.
Do automatycznego układania elementów na materiałach z roli służy wyjątkowy, wysoko wydajny algorytm pozwalający osiągać efektywność wykorzystania materiału przekraczającą 90%. Jest też innowacyjny system projekcji wyciętych elementów wyposażony w pełni konfigurowalny system wyświetlania elementów do zbierania we właściwej kolejności czy moduł statystyczny, który w czasie rzeczywistym tworzy statystyki dotyczące pracy urządzenia i wydajności pracowników.
Skanowanie zwiększa efektywność
KSM oferuje rozwiązanie z jednym z najszybszych i najdokładniejszych systemów skanowania błamów skór wraz z automatyczną detekcją wad i stref jakości, niewrażliwym na warunki oświetlenia oraz wysoko wydajnym algorytmem do automatycznego układania elementów na skórach, pozwalającym osiągać efektywność na skórze rzędu do 80% w ciągu około 3 minut. System z takim oprogramowaniem pozwala na skanowanie i automatyczne układanie elementów w czasie, kiedy cutter wycina wcześniejszy układ, dzięki czemu nie ma przerw, przez co wydajność systemu znacząco wzrasta.
Nawet elektroniczne zaznaczanie błędów
Obecnie w firmach tapicerskich istnieje tendencja do cięcia jednowarstwowego tkanin obiciowych i skór ze względu na różnorodność modeli i krótkotrwałość wzorów. Cięcie ręczne lub z wykorzystaniem przestarzałych technologii prowadzi do słabej kontroli jakości, błędów, wydłużonego procesu produkcyjnego i nadmiernych wydatków. Wykorzystując plotery szwajcarskiej firmy Zund, firma KSM wdraża u producentów mebli tapicerowanych optymalne systemy do rozkroju materiałów tekstylnych i skór. Obecnie dostawca pracuje nad elektronicznym zaznaczaniem błędów na skórze, żeby odejść od sposobu ich zaznaczania specjalnymi pisakami.
KSM oferuje też dodatkowe moduły oprogramowania tworzące cały system ERP dotyczący zarządzania krojownią, począwszy od projektowania, poprzez rejestrację zamówień, zaopatrzenie w surowiec, aż do szwalni. Jest to już w tej chwili system funkcjonujący i przygotowany do wdrożenia w dużych, jak i w średnich firmach. Oczekuje on od pracownika praktycznie naciśnięcia jednego przycisku, który uruchamia ciąg zdarzeń ograniczający zadanie pracownika do zbierania i układania wykrojonych elementów. Nie powinien on angażować się w obsługę programu w komputerze, a jego jedynym zadaniem jest ułożenie błamu skóry na stole i pozbieranie wyciętych elementów. Sama zaś obsługa cyfrowych systemów nie wymaga wysokich kwalifikacji. Jest dostępna dla pracownika z podstawową umiejętnością obsługi komputera po krótkim przeszkoleniu.
Przykładem prostego systemu do rozkroju skór meblowych może być system Zund G3 2XL3200 z najnowszym oprogramowaniem CutNest. Wykorzystuje on ploter firmy Zund, który posiada trzy pola robocze o powierzchni 2,7 x 3,2 m. System wyposażony jest w aparat Canon 600D do automatycznego skanowania i rozpoznawania zaznaczonych błędów oraz program do automatycznego układania elementów na skórze. Ploter Zund wyposażony jest w uniwersalne moduły i różnego rodzaju narzędzia tnące w zależności od materiału przeznaczonego do rozkroju. Cięcie odbywa się w systemie „in line”, więc skóra jest kolejno skanowana, wycinana oraz zbierana. Wydajność systemu ocenia się na 400-450 m2 w przeciągu 8 godzin.
www.zund.pl