Lasy od najdawniejszych czasów nazywane były naturalnym bogactwem. Jest w tym stwierdzeniu bardzo dużo słuszności, ponieważ lasy tworzą ekologiczną funkcję kraju, zabezpieczają dostęp do surowca drzewnego jak również są miejscem wypoczynku i rekreacji. Warto, więc przyjrzeć się dokładnie, w którym miejscu w Europie znajduje się nasz kraj pod względem posiadania lasów, czyli lesistości. Jakie kraje w Europie mają więcej lasu niż Polska , a które maja go jeszcze mniej?.
W Europie widać wyraźny kontrast pomiędzy zalesioną Skandynawią (59%) i Półwyspem Pierenejskim (50%), a północno-zachodnią częścią kontynentu o niskiej lesistości (11%).
Polska należy do krajów europejskich o przeciętnej lesistości (ok. 29% przy średniej europejskiej 33%). Daleko nam w tej dziedzinie do takich „potentatów” jak Finlandia czy Szwecja. Na jednego mieszkańca Finlandii przypada ponad 4 ha lasu, na Szweda ponad 3 ha. Statystyczny Polak ma „do dyspozycji” zaledwie 0.23 ha lasu, a statystyczny Europejczyk – 0.3 ha. To i tak dużo większe cyfry niż analogiczne wielkości w Wielkiej Brytanii, Belgii i Danii (poniżej 0.1 ha na 1 mieszkańca).
W ciągu ostatnich 10 lat powierzchnia leśna w Europie zwiększyła się o blisko 5 mln ha. Jednocześnie jednak ubyło środowisk o wysokim stopniu naturalności. Wpływ gospodarki ludzkiej zaznaczył się także w rosnącym rozdrobnieniu kompleksów leśnych.
Tereny leśne w Europie.
Za lasy naturalne (czyli nie będące pod wpływem człowieka) uznano 4% wszystkich lasów Europy. Większość z nich rośnie w miejscach trudno dostępnych i niesprzyjających powstawaniu centrów mieszkalnych lub przemysłowych – na północy Skandynawii, północnych obszarach europejskiej części Rosji, w Alpach i regionie bałkańskim. W sumie 12 krajów europejskich (na 38 ujętych w badaniu) wykazało ponad 1-procentowy udział lasów naturalnych w całkowitej powierzchni leśnej. Najwięcej takich lasów, bo aż 16.1% ma Szwecja. Wśród wspomnianej „dwunastki” znalazła się także Polska (1.6%).
Nasz kraj znajduje się za to daleko „w tyle”, jeśli chodzi o zakładanie plantacji drzew szybko rosnących. Przodują w tej dziedzinie Hiszpania, Turcja, Wielka Brytania i Irlandia, Francja i Portugalia. Plantacji leśnych nie mają w ogóle Finlandia, Niemcy i Austria. Plantacje drzew szybkorosnących takich jak np. topola były kiedyś zakładane w polskich lasach. Pamiętają o tym starsi leśnicy i drzewiarze, że topola była drzewem „politycznym”. Nadleśniczy, który nie chciał zakładać plantacji topolowych na swoim terenie musiał się liczyć z poważnymi konsekwencjami od swoich przełożonych. Jeszcze w latach 70 ubiegłego stulecia nacisk na zakładanie plantacji topolowych był bardzo duży.
Źródło: CEI-Bois: European Confederation of Woodworking Industries,
Znaczny wzrost powierzchni leśnej w Europie to w zdecydowanym stopniu efekt odnowień i zalesień. Najwięcej upraw leśnych powstaje co roku w Szwecji (206 tys. ha), Francji (192 tys. ha) i Finlandii (188 tys. ha). Polska, odnawiając i zalesiając rocznie 69 tys. ha znajduje się w tej dziedzinie w ścisłej czołówce europejskiej. Nowe lasy powstają głównie przez sadzenie lub siew (w 16 krajach europejskich wyłącznie metodami sztucznymi). W południowej i południowo wschodniej części kontynentu większą rolę odgrywa odnowienie naturalne – w tym wegetatywne, z odrośli.
Źródło: CEI-Bois: European Confederation of Woodworking Industries,
Skład gatunkowy lasów i ich rozmieszczenie jest uzależniony od położenia geograficznego kraju, w którym rosną. W pewnym stopniu jest to również związane ze stosowaną strategią zagospodarowania hodowlanego. W ciągu ostatnich dwustu lat leśnictwo europejskie wyraźnie faworyzowało jednogatunkowe drzewostany iglaste, co spowodowało znaczne zmniejszenie naturalnego zasięgu występowania lasów mieszanych. Obecnie ich powierzchnia stale wzrasta. W całej Europie zajmują one ok. 15 mln ha (14% powierzchni leśnej), przy przyjęciu założenia, że w składzie gatunkowym lasu mieszanego udział drzew iglastych lub liściastych nie może przekraczać 75%. Stosunkowo najwięcej tego typu drzewostanów mają w Europie: Malta (60%), Czechy (56%), Łotwa i Estonia (powyżej 40%). W Polsce lasy mieszane zajmują ok. 18% powierzchni leśnej.
Jednogatunkowe lasy iglaste dominują z przyczyn naturalnych przede wszystkim w krajach położonych na północy Europy oraz w krajach górzystych – Austria, Niemcy, Szwajcaria. Bory sosnowe są również najważniejszym ekosystemem leśnym w naszych warunkach klimatyczno-siedliskowych. Z inną sytuacją mamy do czynienia w Wielkiej Brytanii, gdzie duży udział gatunków iglastych to efekt wieloletniej polityki leśnej popierającej uprawę introdukowanego świerka sitkajskiego.
Największy udział gatunków liściastych w drzewostanach mają państwa położone na południowych krańcach kontynentu: Jugosławia (87%), Chorwacja (82%), Węgry (78%) i Włochy (72%).
Źródło: CEI-Bois: European Confederation of Woodworking Industries,
Zasobność drzewostanów w Europie jest bardzo zróżnicowana. W Polsce wynosi ona 213 m3/ha. Niewiele krajów może pochwalić się podobnymi wynikami, gdyż w większości z nich zasobność jest mniejsza lub dużo mniejsza od 200 m3/ha, a w Islandii, Irlandii, Grecji i Hiszpanii wynosi ona grubo poniżej 100 m3/ha. Średnia unijna to 140 m3/ha. W kompleksy mogą wpędzić jedynie dane z Austrii (309 m3/ha), Słowenii i Niemiec – ok. 280 m3/ha oraz z Czech i Słowacji (po ok. 260 m3/ha). Roczny przyrost miąższości drzewostanów jest największy w Europie Zachodniej i Centralnej (ponad 5 m3/ha). Głównymi czynnikami ograniczającymi wzrost są: długość okresu wegetacyjnego na północy Europy i susze na południu kontynentu.
Około 21 mln ha zajmują w Europie lasy odroślowe, nie przekraczające na ogół 30 roku życia. Są one zlokalizowane głównie w południowej części Europy – w Francji (7 mln ha), Włoszech (3.5 mln ha) i w Grecji (ponad 2 mln ha).
Najliczniej reprezentowane klasy wiekowe tzw. wysokopiennych lasów Europy mieszczą się w przedziale od 20 do 80 lat. Jest to wynik prowadzonych na dużą skalę zalesień po II wojnie światowej, które miały miejsce głównie w centralnej części kontynentu. Na naszym kontynencie rośnie blisko 13 milionów ha lasów w wieku powyżej 100 lat. Równomierny rozkład klas wieku (żadna z klas wieku nie zajmuje więcej niż 1/5 powierzchni leśnej) występuje w Szwajcarii, Luksemburgu, Czechach, Finlandii i Norwegii. Wśród krajów, u których dominuje określona klasa wieku drzewostanów, wyróżnia się Irlandia, gdzie ponad 20% powierzchni leśnej zajmują uprawy i młodniki w wieku poniżej 10 lat. Jest to efekt zalesień wspomaganych z funduszy Unii Europejskiej. W podobnej sytuacji znajdują się Portugalia, Austria i Dania.
W Niemczech z kolei udział najmłodszych klas wieku jest bliski 0%, ale można to wytłumaczyć zmianami w postępowaniu hodowlanym i preferowaniu odnawiania pod okapem starszego drzewostanu (tzw. idea ciągłej pokrywy leśnej).
Różnice w przeciętnym wieku drzewostanów Europy wynikają również z zróżnicowania przyjętego wieku rębności dla poszczególnych gatunków drzew. Na przykład wiek rębności sosny wynosi od 110 do 180 lat w krajach skandynawskich, 80 do 120 lat w Centralnej Europie, 60 – 70 lat na Węgrzech, a w krajach leżących nad Atlantykiem nawet 50 lat.
Źródło: CEI-Bois: European Confederation of Woodworking Industries,
W Europie istnieje ok. 90 różnych form ochrony terenów leśnych, od parków narodowych począwszy, a na lasach o walorach estetycznych skończywszy. Te same formy ochrony mają różną – w zależności od kraju – rangę. Przykładem jest park narodowy, który w Polsce jest najwyższą kategorią ochrony przyrody, podczas gdy w kategoryzacji IUCN ustępuje ważnością rezerwatom.
Dodatkowo ochrona przyrody jest „wspomagana” – tak jak ma to miejsce w Polsce – kategoriami lasów ochronnych (np. glebochronnych, wodochronnych, itp.).
Gdyby rozpatrywać tylko lasy objęte ścisłą ochroną (łatwiejszą do zdefiniowania), okazałoby się, że w krajach Unii Europejskiej jest ich znacznie mniej (zwykle poniżej 1.8%) niż w krajach nie należących do tego obszaru. Polska ze swoimi 2% plasuje się mniej więcej pośrodku listy, na której czele stoją Lichtenstein (24% wszystkich lasów jest pod ścisłą ochroną), Słowacja (18%) i Portugalia (16%).
Położenie geograficzne wpływa również zdecydowanie na bogactwo fauny i flory w lasach. W większości lasów europejskich występuje mniej niż 150 gatunków drzew, chociaż widoczny jest tutaj kontrast pomiędzy państwami z południa i północy Europy na korzyść lasów ze strefy śródziemnomorskiej. W zależności od położenia kraju w lasach rośnie od 200 do ponad 2000 (w Jugosławii) gatunków roślin naczyniowych. Większe ich liczby stwierdzono w krajach południowo i wschodnioeuropejskich (w polskich lasach doliczono się ok. 550), a najmniejsze na północy Europy.
Źródło: CEI-Bois: European Confederation of Woodworking Industries,
Stan zdrowotny lasów Polski nie przedstawia się korzystnie na tle innych państw europejskich. Mamy wprawdzie zdrowsze lasy niż mają Czesi, Ukraińcy i Włosi, ale też dużo bardziej zniszczone niż lasy Rumunii, Austrii i Finlandii, w których stopień defoliacji drzew (ubytek aparatu asymilacyjnego) jest niewielki – ok. 60% drzew w tych lasach wykazuje defoliację mniejszą od 10%.
Przytoczone liczby pokazują, że polskie lasy są właściwie zarządzane, zasobne i dobrze chronione. Dzięki temu są w stanie spełniać zarówno funkcje produkcyjne, ochronne, jak i społeczne. Leśnictwo jest zapewne jedną z dziedzin, która znakomicie odnajduje się w Europie, a wielu przypadkach (nowoczesna polityka leśna, zagospodarowanie hodowlane) może służyć przykładem innym krajom.
Źródło: CEI-Bois: European Confederation of Woodworking Industries,
Ludność Polski stanowi ponad 10% ludności wszystkich państw Unii Europejskiej, a powierzchnia kraju – 9,6%. Powierzchnia polskich lasów, wynosząca 8,8 mln ha, to 6,5% całkowitej powierzchni leśnej państw Unii. W porównaniu z krajami członkowskimi UE, pod względem wielkości obszarów leśnych Polska znajduje się na siódmej pozycji. W rankingu ogólnoeuropejskim jest to miejsce 9 (po uwzględnieniu dodatkowo Norwegii i Ukrainy).
Obecnie na jednego mieszkańca Polski przypada 0,23 ha lasów. W porównaniu ze średnią europejską (i równocześnie – ze średnią Unii Europejskiej oraz bloku państw nie stowarzyszonych), wskaźnik określający powierzchnię lasów przypadającą na jednego mieszkańca Polski jest niższy o 36%.
Jest charakterystyczne, że w Unii Europejskiej większość, bo 65% powierzchni leśnej znajduje się pod zarządem właścicieli prywatnych. Odsetek lasów prywatnych jest w poszczególnych krajach bardzo zróżnicowany i zawiera się w granicach od 17% (w Grecji) do ponad 90% (w Portugalii). W Polsce jest to 17%. W strukturze własnościowej lasów pozostałych państw nowoprzyjętych, tj. Węgier, Czech, Słowenii, Estonii i Cypru przeważa własność publiczna (średnio ponad 85%). Jedynie w Słowenii większość zasobów leśnych znajduje się w rękach właścicieli prywatnych.
Sektor leśno-drzewny państw Unii Europejskiej ma znaczący potencjał produkcyjny. W tej organizacji skoncentrowane jest 70% europejskiej produkcji drewna i celulozy oraz około 80% produkcji materiałów tartych, płyt drewnopochodnych, mebli i papieru. Duża liczba zatrudnionych pracowników w sektorze drzewnym w Europie powoduje, że jest to branża o dużym znaczeniu strategicznym w gospodarce. W dziesiątce państw, które zostały przyjęte do U.E wraz z Polską liczba ta wynosi 680 tyś. osób a w dawnej Unii Europejskiej przed akcesją liczba ta jest dużo większa i wynosi 1.900 tyś. osób. W europejskim przemyśle drzewnym najbardziej rozwinięta jest produkcja mebli, jest to wartościowo największa podgrupa tego sektora stanowiąca ponad 50% całości branży. Następnym, co do wielkości jest sektor produkcji elementów budowlanych z drewna, który zajmuję około 17% ilości obrotów. Kolejną z większych podgrup przemysłu drzewnego w Europie jest strefa przerobu mechanicznego drewna, gdzie prym wiodą tartaki. Na kolejnych miejscach znajduje się produkcja płyt wiórowych i pilśniowych a następnie produkcja opakowań. Jeśli chodzi o produkcje płyt to najwięcej produkowanych jest płyt wiórowych, następnie MDF, sklejka płyta pilśniowa i OSB stanowią po około 5% produkcji.
Lasy, leśnictwo i nierozerwalnie związany z nimi przemysł drzewny odgrywają bardzo dużą rolę w gospodarce Unii Europejskiej. Polska znajduje sie w środku stawki pod względem wielkości powierzchni leśnej, lecz od dawna bardzo dobrze wykorzystuje surowiec drzewny i w klasyfikacji przerobu drewna lub produkcji mebli znajduje sie na początku europejskiej stawki.
|
Powierzchnia kraju (x 1000 ha) |
Powierzchnia lasów (x 1000 ha) |
Lesistość % |
Liczba Ludności (x 1000) |
Powierzchnia lasu na głowę mieszkańca (ha) |
Ilość w m³ |
Przyrost w m³/ha |
Produkcja drewna okrągłego (x 1 000 m3) |
Przeciętna ilośc m3/ha |
Austria |
8 273 |
3 886 |
46,97 |
8 177 |
0,48 |
1 110 |
286 |
10 416 |
2,7 |
Belgia/Luxemburg |
3 282 |
728 |
22,18 |
10 579 |
0,07 |
159 |
218 |
4 202 |
5,8 |
Czechy |
7 728 |
2 632 |
34,06 |
10 262 |
0,26 |
684 |
260 |
13 501 |
5,1 |
Dania |
4 243 |
455 |
10,72 |
5 282 |
0,09 |
56 |
123 |
2 768 |
6,1 |
Estonia |
4 227 |
2 060 |
48,73 |
1 412 |
1,46 |
321 |
156 |
7 270 |
3,5 |
Finlandia |
30 459 |
21 935 |
72,01 |
5 1 945 |
4,25 |
1 945 |
89 |
50 147 |
2,3 |
Francja |
55 010 |
15 341 |
27,89 |
58 886 |
0,26 |
2 927 |
191 |
43 440 |
2,8 |
Niemcy |
34 927 |
10 740 |
30,75 |
82 178 |
0,13 |
2 880 |
268 |
51 088 |
4,8 |
Grecja |
12 890 |
3 599 |
27,92 |
10 626 |
0,34 |
163 |
45 |
796 |
0,2 |
Węgry |
9 234 |
1 840 |
19,93 |
10 076 |
0,18 |
320 |
174 |
3 305 |
1,8 |
Irlandia |
6 889 |
659 |
9,57 |
3 705 |
0,18 |
49 |
74 |
2 600 |
3,9 |
Włochy |
29 406 |
10 003 |
34,02 |
57 343 |
0,17 |
1 450 |
145 |
3 649 |
0,4 |
Łotwa |
6 205 |
2 923 |
47,1 1 |
2 389 |
1,22 |
509 |
174 |
12 624 |
4,3 |
Litwa |
6 258 |
1 994 |
31,86 |
3 682 |
0,54 |
366 |
184 |
4 050 |
2,0 |
Malta |
32 |
0,32 |
1,00 |
386 |
0,00 |
0 |
0 |
0 |
00 |
Holandia |
3 392 |
375 |
11,06 |
15 735 |
0,02 |
60 |
160 |
879 |
2,3 |
Norwegia |
30 683 |
8 868 |
28,90 |
4 442 |
2,00 |
785 |
89 |
7 478 |
0,8 |
Polska |
30 442 |
9 047 |
29,72 |
38 740 |
0,23 |
1 930 |
213 |
24 489 |
2,7 |
Portugalia |
9 150 |
3 666 |
40,07 |
9 873 |
0,37 |
299 |
82 |
10 231 |
2,8 |
Slowacja |
4 808 |
2 177 |
45,28 |
5 382 |
0,40 |
552 |
254 |
5 046 |
2,3 |
Slowenia |
2 112 |
1 107 |
52,41 |
1 989 |
0,56 |
313 |
283 |
1 721 |
1,6 |
Hiszpania |
49 945 |
14 370 |
28,77 |
39 634 |
7739 6 |
632 |
44 |
13 160 |
0,9 |
Szwecja |
41 162 |
27 134 |
65,92 |
8 892 |
3,05 |
2 914 |
107 |
8 923,0 |
2,2 |
Szwajcaria |
3 955 |
1 199 |
30,32 |
7 344 |
0,16 |
404 |
337 |
7 612 |
6,3 |
Wielka Brytania |
24 160 |
2 794 |
11,56 |
58 974 |
0,05 |
359 |
128 |
7 051 |
2,5 |
Razem
|
418 872 |
149 532 |
35,70 |
461 153 |
0,32 |
21 197 |
142 |
346 443 |
2,3 |
Źródło: CEI-Bois: European Confederation of Woodworking Industries,
.