Site icon 4woodi

FANUM – coraz szersza oferta centrów obróbczych CNC do drewna

DREMA jest stałym i jednym z najważniejszych wydarzeń wystawienniczych w programie promowania wyrobów FANUM – polskiego producenta profesjonalnych centrów obróbczych CNC. W tym roku również nie zabrakło w Poznaniu tej rodzinnej, podkarpackiej firmy. Oferta produkcyjna FANUM systematycznie się powiększa o kolejne typy obrabiarek. W okresie ostatniego roku pojawiły się nowości, o których m.in. piszemy poniżej.

SIGMA – stały  punkt oferty

Na stoisku FANUM, podczas DREMY 2015, goście mogli zobaczyć centrum obróbcze SIGMA, które od początków działalności firmy jest stałym punktem w programie produkcyjnym. Maszyna ta, ze względu na swą konstrukcję, ma szerokie zastosowanie. Nadaje się nie tylko do obróbki elementów krzeseł i stołów, ale może być z powodzeniem używana do produkcji schodów, drzwi i okien łukowych. Przy odpowiednim dobraniu wymiarów stołów roboczych istnieje również możliwość rozkroju płyt meblowych w systemie nestingu. Duże wymiary pola obróbczego oraz ponadnormatywna wartość skoku w osi pionowej (1000 mm) sprawiają, że SIGMA to obrabiarka, którą można skonfigurować pod potrzeby wielu użytkowników. Jedna z wersji wyposażeniowych oznaczona SIGMA ZM otrzymała laur w postaci Złotego Medalu MTP DREMA 2014.

Zalety konstrukcji

Konstrukcja maszyny SIGMA jest oparta na ciężkiej, stabilnej, spawanej bramie, która została wyposażona w szereg wzmocnień. Cała konstrukcja jest poddawana procesowi odprężania w celu zrelaksowania naprężeń powstałych w procesie jej wytwarzania. Dzięki dbałości o wszystkie szczegóły maszyny FANUM dają gwarancję wysokiej niezawodności i precyzji pracy przez długie lata ich użytkowania.

Uzupełnieniem bramy są dwa ruchome stoły robocze, poruszające się po odrębnych łożach. Powierzchnia robocza stołów może mieć różną konstrukcję w zależności od przeznaczenia danego egzemplarza maszyny. Są to najczęściej belki z rowkami „T” oraz gwintowanymi otworami służącymi do przytwierdzania specjalnych uchwytów mocujących. Na specjalne życzenie maszyna SIGMA może zostać wyposażona w rastrowe stoły podciśnieniowe, przydatne przy obróbce elementów płytowych. Dwa naprzemiennie pracujące stoły są pożądanym rozwiązaniem przy produkcji seryjnej. Podczas wykonywania obróbki na jednym stole drugi jest wysuwany poza obudowę zabezpieczającą, pozwalając operatorowi w sposób bezpieczny wymieniać elementy obrabiane.

Wysoka wydajność

Maszyny serii SIGMA są wyposażone standardowo w rewolwerowe głowice robocze, zawierające po 4 elektrowrzeciona o mocy 7,5 lub 10 kW każde. Takie rozwiązanie daje użytkownikowi do dyspozycji jednocześnie co najmniej 4 narzędzia gotowe do obróbki. Czas pomiędzy końcem pracy jednego narzędzia a rozpoczęciem obróbki przez następne liczy się w tym przypadku w pojedynczych sekundach. Zalety opisanego układu mają szczególne znaczenie, gdy zachodzi konieczność wykonywania wielu operacji przy użyciu różnych narzędzi.

LAMBDA – idealna maszyna do ciężkiej i perfekcyjnej pracy

Drugie miejsce w rankingu sprzedaży FANUM zajmuje model LAMBDA GT. To zawansowane technologicznie centrum jest stosowane głównie do obróbki różnego rodzaju brył o skomplikowanych kształtach i dużych wymaganiach jakościowych. LAMBDA GT powstała z myślą o zakładach produkujących modele, formy i inne wyroby, gdzie potrzebna jest bardzo duża dokładność wykonania przy jednoczesnym dużym stopniu skomplikowania kształtów. Obrabiarka nie „boi się” twardych materiałów, jak mosiądze czy też stopy aluminium. Maszyny tego typu mogą być oczywiście wykorzystywane również do produkcji stolarskiej. Wszędzie tam, gdzie występuje konieczność wykonywania ciężkiej obróbki, np. twardych gatunków drewna litego, LAMBDA GT z całą pewnością nie zawiedzie. Użyteczność tej maszyny może mieć szczególne wykorzystanie przy produkcji elementów schodów, drzwi i okien.

Stabilność i elastyczność w jednym

Koncepcja budowy maszyn serii LAMBDA GT polega na połączeniu ciężkiej, ramowej podstawy i ruchomego portalu o niezwykle sztywnej konstrukcji. Wszystkie elementy składowe są wykonane z profili stalowych o dużym przekroju, wewnętrznie wzmacnianych, spawanych i odprężanych. Portal maszyny jest strukturą przestrzenną, która składa się z dwóch poziomych belek podpierających suport głowicy roboczej. Tak powstałe dwustronne łoże jest oparte na czterech kolumnach zespolonych poziomymi belkami łączącymi je w części dolnej i górnej, po obu stronach maszyny. Uzyskany w ten sposób stopień sztywności konstrukcji umożliwił powiększenie zakresu skoku w pionowej osi „Z” do wartości nawet 1300 mm bez utraty dokładności pracy.

Stół roboczy LAMBDY GT jest wykonany, w wersji standardowej, z litej płyty aluminiowej, w której jest wykonana sieć równoległych rowków o przekroju „T” – dla umożliwienia zastosowania dowolnego oprzyrządowania obróbkowego, w tym zacisków śrubowych, koniecznych w szczególnych przypadkach ciężkiej obróbki. Producent przewiduje także możliwość zastosowania podciśnieniowego blatu rastrowego lub stołu hybrydowego, który doskonale łączy zalety rastru i rowków „T”.

Wyposażenie maszyny

Standardowym wyposażeniem maszyn LAMBDA GT są głowice robocze zawierające podparte z dwóch stron elektrowrzeciono o dużej mocy. Dla zapewnienia właściwych warunków pracy, nawet przy bardzo dużym obciążeniu, stosowane są elektrowrzeciona z indywidualnym układem chłodzącym cieczą. Miejsce obróbki, jeśli wymaga tego technologia i pozwala rodzaj obrabianego materiału, może być wyposażone w system chłodzenia narzędzi podczas pracy za pomocą sprężonego powietrza, mgły olejowej lub cieczy chłodząco-smarującej.

Niezwykła dokładność

Opisane cechy maszyny LAMBDA GT nie pozostały tylko w sferze tabel z rekordami, ale znalazły liczne zastosowanie w praktyce. Szczególne uznanie maszyna ta zyskała w zakładach produkujących modele odlewnicze i podobne przestrzenne formy. Zwłaszcza w przypadku tych pierwszych, gdy klientamimodelarni są wielkie odlewnie żeliwa, stawiające coraz trudniejsze wymagania jakościowe i terminowe. Maszyny LAMBDA GT pracują już w kilku wiodących na polskim rynku modelarniach odlewniczych. Są wśród nich też takie, gdzie pracuje więcej niż jedna maszyna spod znaku FANUM.

Nowości w FANUM

W ciągu ostatniego roku firma FANUM wprowadziła kilka nowości technicznych, na które składają się m.in. specjalne podzespoły „szyte na miarę”, stanowiące wyposażenie już wcześniej produkowanych obrabiarek.
Jedną z nowatorskich modernizacji jest zastosowanie specjalnych enkoderów na serwonapędach osi interpolowanych. Efektem tej modernizacji jest wyeliminowanie konieczności wykonywania tzw. „zerowania” maszyny po każdym jej wyłączeniu lub zaniku napięcia zasilającego. Daje to oszczędności w postaci zredukowania czasów pomocniczych w procesie produkcyjnym.

Poza opisanymi zmianami pojawiły się też w FANUM nowe konstrukcje maszyn.

Propozycja dla producentów pędzli drewnianych

Jedną z najważniejszych nowości jest maszyna z 4 osiami interpolowanymi, skonstruowana specjalnie na zamówienie producenta rękojeści pędzli i szczotek malarskich. Obrabiarka ta posiada suport typu wysięgnikowego i dwa pola obróbcze, na których znajduje się po kilka specjalnych uchwytów obróbkowych. Elektrowrzeciono jest zamocowane na obrotnicy, która jest czwartą osią interpolowaną i posiada uchwyty narzędziowe na obydwu końcach. Maszyna jest całkowicie obudowana ścianami zabezpieczającymi, co czyni jej pracę niezwykle bezpieczną.

Oferta dla różnych gałęzi przemysłu

Poza maszynami, których przeznaczeniem jest obróbka materiałów drzewnych i ich pochodnych, FANUM poszerza ofertę dla branży innych niż drzewna i meblarska. Wśród użytkowników maszyn z Podkarpacia są zakłady zajmujące się produkcją wyrobów z tworzyw sztucznych (kompozyty polimerowe, laminaty poliestrowe itp.) np. stocznie jachtowe, producenci akcesoriów dla motoryzacji oraz przemysłu energetycznego.

Niezawodna współpraca i serwis

Właściciele firmy FANUM od początku jej istnienia położyli szczególny nacisk na zapewnienie jak najlepszej obsługi i wsparcia technicznego dla użytkowników powstających w ich zakładzie maszyn. Priorytetem jest zapewnienie potrzebnej obsługi wszystkim użytkownikom w jak najkrótszym czasie od zaistniałego zdarzenia, zarówno w okresie gwarancyjnym, jak i w przypadku maszyn pracujących od wielu lat. Znakomitą opinię o działaniu serwisu FANUM potwierdza ciągle powiększająca się liczba użytkowników maszyn instalowanych nie tylko w Polsce.

 

.
Exit mobile version