Firma Columbus Industries opracowała doskonale działający i wszechstronny w zastosowaniu system oczyszczania powietrza z cząstek materiałów lakierniczych. Stosuje się go we wszystkich technologiach nakładania powłok metodą rozpylania. Co istotne jest to rozwiązanie, które oferuje korzystny stosunek jakości do ceny.
O unikalnym charakterze i efektywnym działaniu filtrów Columbus decyduje ich wielowarstwowa budowa. Mają one dużą ilość warstw, a to sprawia, że charakteryzują się większą głębokością, pojemnością i stałym optymalnym przepływem powietrza.
Zasada działania
Filtry Columbus wykorzystują zasadę działania filtra zderzeniowego. Są one zbudowane z wielu warstw niepalnego papieru Kraft, które odpowiednio nacięto i rozciągnięto. Poszczególne warstwy są tak ułożone, aby przepływ powietrza przez nie był jak najbardziej turbulentny. Dzięki temu rośnie kontakt cząstek stałych z przegrodami filtra, co sprawia, że filtracja jest bardzo efektywna. Dodatkowo warstwy filtracyjne nałożone są na siebie tak, aby otwory, przez które przechodzi powietrze, były coraz mniejsze. Powoduje to stopniowy wzrost gęstości i równomierne osadzanie się cząsteczek w całej objętości filtra. Dodatkowo poszczególne warstwy papieru Kraft są nacięte pod różnymi kątami, co także to zwiększa powierzchnię ich kontaktu z zanieczyszczeniami i jednocześnie pozwala na swobodne odparowywanie rozpuszczalników.
Eurosupra
Dużą różnorodność stosowanych na rynku materiałów lakierniczych sprawiła, że firma Columbus Industries opracował jeszcze filtr Eurosupra. Stanowi on połączenie działania opisanego powyżej filtra zderzeniowego z dodatkową warstwą filtracyjną z włókna syntetycznego. Pozwoliło to uzyskać równomierne rozłożenie zatrzymywanych cząstek w całym przekroju produktu. W efekcie filtry Eurosupra charakteryzują się dużo wyższą żywotnością, a ich stosowanie pozwala jeszcze bardziej obniżyć koszty eksploatacyjne.
Duża pojemność – rzadsza wymiana
Filtry posiadają dużą chłonność, jeśli wyłapywane zanieczyszczenia mogą przenikać w głąb ich struktury. Zatrzymują one wtedy pyły całą swoją objętością, a nie tylko zewnętrzną powierzchnią. Filtry Columbus mają wiele warstw filtrujących i doskonałą chłonność. Ich duża pojemność jest uzyskiwana dzięki optymalnemu rozłożeniu obciążenia na całej głębokości. Zapewnia to efektywne wykorzystanie wszystkich warstw filtrujących. W efekcie filtry te pracują dłużej i wymienia się je stosunkowo rzadziej niż inne.
Wysoka skuteczność
Skuteczność filtra, czyli ilość zatrzymanych na tkaninie filtracyjnej zanieczyszczeń, określa się w procentach. Filtry Columbus mogą pochwalić się skutecznością zatrzymywania rzędu 96-98%. Wersje filtrów wyposażone w syntetyczną warstwę tylną (Eurosupra) mają zaś wydajność sięgającą 99,9%. Tak wysokie parametry oznaczają, że praktycznie wszystkie cząstki farb i lakierów są wychwytywane. Ma to duże znaczenie dla obniżenia kosztów eksploatacji instalacji lakierniczych, gdyż zanieczyszczenia nie osadzają się w kanałach wentylacyjnych i na wentylatorach. Zmniejsza to też ryzyko zapłonu i eksplozji, a także redukuje negatywne oddziaływanie na środowisko.
Łatwy przepływ powietrza
Wielkość oporu jaki filtr stawia przepływającemu powietrzu wyraża się w mm HO lub Pascalach (Pa). Unikalna konstrukcja warstw filtrów Columbus sprawia, że mają one prawie przez cały okres eksploatacji bardzo niski opór. Zapewnia to łatwy przepływ powietrza i gwarantuje utrzymanie w idealnym stanie miejsc, w których dokonuje się natryskiwania materiałów lakierniczych. Na wzrost oporu filtra ma wpływ prędkość przepływu powietrza oraz stopień jego zabrudzenia. Po przekroczeniu górnej granicy oporu każdy filtr ulega uszkodzeniu. Granica ta jest ściśle związana z pojemnością filtra. Niski opór filtrów Columbus to także mniejsze zużycie energii, a w konsekwencji mniejsza emisja CO2.
Ekologiczne i bezpieczne
Do produkcji filtrów Columbus wykorzystuje się papier makulaturowy o możliwie najwyższej jakości. Ma to na celu dostarczenie trwałego produktu, którego używanie ogranicza do do minimum skutki środowiskowe. Popiół powstały po spalaniu odpadów filtrów stanowi zaledwie 2% ich objętości.
Filtry Columbus spełniają wymagania przepisów w zakresie ochrony przeciwpożarowej i bezpieczeństwa – posiadają certyfikat F1. Jest to też jedyny tego typu produkt, który spełnia wymogi ustawowe określone w dokumencie AI-19.
Opisywane rozwiązanie to doskonały zamiennik filtrów kartonowych oraz włókniny Paint-Stop. Do najchętniej nabywanych filtrów Columbus zaliczają się filtry: 6-warstwowe, 8-warstwowe oraz 5-warstwowe z warstwą włókniny. Wszystkie rodzaje filtrów Columbus są dostępne ze stanu magazynowego w firmie Technolog- WOKU. W ofercie dostawcy znajdują się również filtry PC Pleat i PC Pack.
(jz)