Zarówno w branży metalowej, jak i drzewnej klienci coraz większy nacisk kładą na idealną powierzchnię lakierowanego elementu. Uzyskanie najwyższej jakości powłoki lakierniczej jest niemalże niemożliwe bez zapewnienia odpowiednich warunków w pomieszczeniu lakierni.
Nawara Serwis z Trzebienia koło Bolesławca projektuje, produkuje i montuje systemy wentylacji i filtracji dla lakierni i szlifierni. Firma oferuje zarówno rozwiązania kompleksowe, obejmujące wszystkie wydziały w dużych zakładach, jak i rozwiązania nietypowe, uwzględniające indywidualne potrzeby konkretnego inwestora.
Kompleksowe podejście do zagadnienia
Stworzenie optymalnych warunków w lakierni i szlifierni wymaga indywidualnego podejścia, uwzględniającego wiele aspektów. Punktem wyjścia do przygotowania projektu lakierni gwarantującej optymalne warunki jest zawsze wywiad z klientem, z technikiem danego producenta lakierów i wizyta w obiekcie. Wybierając konkretne rozwiązanie, zawsze dąży się do optymalizacji całego procesu lakierowania, co gwarantuje poprawę jakości powierzchni lakierowanych i zminimalizowanie kosztów związanych z pracą lakierni.
Odciąg pyłu i filtracja powietrza to niezwykle ważne zagadnienia dotyczące wydziałów szlifierni i lakierni. Praktycznie we wszystkich zakładach wydziały te sąsiadują ze sobą. Wynika to z przebiegu procesu technologicznego. W związku z tym istnieje duże ryzyko, że pył powstający podczas szlifowania przedostanie się, nawet przy niewielkich ruchach powietrza, do strefy lakierowania. Nieodpowiednio zaprojektowane instalacje odciągowo-filtrujące mogą zatem odbić się negatywnie na efekcie końcowym tego etapu produkcji, czyli wykończeniu powierzchni. Fakt ten jest głównym powodem generowania dodatkowych kosztów poprzez wydłużenie procesu lakierowania. Projekty przygotowane przez Nawara Serwis, poprzez kompleksowe podejście do zagadnienia, nieomal w 100% pozwalają wyeliminować to zjawisko. W zależności od wielkości zakładu, a także wymiarów szlifowanych elementów do dyspozycji potencjalnego klienta są różnej wielkości profesjonalne stoły szlifierskie. Wyposażone są one w zintegrowany system równomiernego odsysania powietrza na całej powierzchni roboczej. Firma, poza standardowymi rozwiązaniami, proponuje stoły szlifierskie projektowane indywidualnie do specyfiki produktowej konkretnego przedsiębiorstwa.
Opal
Standardowe stoły typu Opal produkowane są w trzech wariantach wymiarowych: 1000/2000/3000 x 1000 mm, ale posiadają bardzo istotną cechę z punktu widzenia ergonomii pracy. Jest to możliwość regulacji wysokości w zakresie od 500 do 1000 mm. Stanowiska te nie posiadają wbudowanego wentylatora, gdyż są podłączane bezpośrednio do centralnej instalacji odciągowej lub do odpylaczy mobilnych. Produkowane stoły są często konfigurowane bezpośrednio do danego profilu produkcyjnego. Wprowadza się na przykład specjalne wzmocnienia konstrukcji umożliwiające przenoszenie bardzo dużych obciążeń, dodatkowe przysłony umożliwiające przebudowę stołów do półotwartej kabiny szlifierskiej. Wymiary stołów są również dopasowywane do elementów szlifowanych. Takie podejście pozwala stworzyć stanowisko o najwyższej ergonomii i skuteczności.
Szlifierskie odciągi podłogowe
Bardzo ciekawym rozwiązaniem oferowanym przez Nawara Serwis są szlifierskie odciągi podłogowe. Odciąg zbudowany jest z modułów o wymiarach 1 x 1 m łączonych w system modułów dopasowany do konkretnych potrzeb. Poszczególne moduły odciągowe montowane są na ramie osadzonej w posadzce. Modułowa budowa podłogowego odciągu szlifierskiego zapewnia najwyższą jego sprawność i równomierny odciąg na całej powierzchni roboczej oraz możliwość podzielenia powierzchni na sekcje robocze obsługiwane z niezależnych wentylatorów. Odciągi podłogowe są idealnym rozwiązaniem przy szlifowaniu elementów o dużych gabarytach, również o dużej masie.
Mieszanina pyłu i powietrza odsysana z odciągu przez wentylator „przechodzi” przez filtry, w których zanieczyszczenia są wytrącane. Filtry obsługujące szlifiernię są każdorazowo dobierane do wymaganego natężenia przepływu powietrza i zawsze spełniają normę ATEX. Oczyszczone powietrze wraca specjalnymi kanałami do hali, gdzie nad stanowiskiem roboczym jest rozprężane i dodatkowo filtrowane. Zapewnia to optymalny przepływ i bilans powietrza w strefie pracy. Proces nadzorowany jest przez automatyczne układy sterowania. Następstwem źle dobranych lub złej jakości urządzeń filtrujących może być obniżona wydajność maszyn i urządzeń, zbyt duże zużycie energii elektrycznej, przyspieszone zużycie filtrów, a nawet szkodliwe dla zdrowia powietrze wtórne.
Lakierniczy odciąg podłogowy
W procesie lakierowania metodą natrysku mamy z kolei do czynienia z tak zwanym zjawiskiem oversprayingu. Część materiału lakierniczego unosi się po prostu w powietrzu, osiada na wykańczanych elementach, obniżając jakość wymalowania. Nie bez znaczenia jest także szkodliwy wpływ tego rodzaju pyłów na zdrowie pracowników. Dlatego właśnie w ofercie Nawara Serwis znaleźć można różnych rozmiarów i o różnych parametrach pracy ściany lakiernicze suche i wodne, dające możliwość rozbudowy i zmiany konfiguracji wraz z rozwojem przedsiębiorstwa.
Szczególne miejsce wśród instalacji odsysania mgiełki farby zajmuje lakierniczy odciąg podłogowy również tego producenta. Pionowy transport powietrza oraz związana z tym niewielka ilość zawirowań tego strumienia w strefie lakierowania gwarantuje równomierne odsysanie nadmiaru materiału lakierniczego. Ma to duże znaczenie przy lakierowaniu dużych elementów, gdzie wszelkie manewry są mocno utrudnione. Na specjalnej ramie lakierniczego odciągu podłogowego umieszczane są regulatory ciągu zapewniające równomierne rozprowadzenie powietrza na całej powierzchni roboczej odciągu. Lakiernicze odciągi podłogowe są standardowo wyposażone w potrójny system filtracji. W zależności od rodzaju wykorzystywanych lakierów jako filtr wstępny stosuje się filtry kartonowe lub metalowe filtry lamelowe, idealne przy lakierach wodnych, kolejne stopnie filtracji to włóknina Paint Stop i włóknina klasy EU5. Często na życzenie klienta system filtracji rozbudowujemy o czwarty stopień, który stanowi filtr węglowy.
Odpowiedni bilans nadmuchu i wyciągu
Uzupełnieniem wszelkiego rodzaju instalacji odciągowych w lakierniach są systemy nawiewne. Składają się one z centrali wentylacyjnej oraz systemu kanałów. Centrale wyposażone są najczęściej w nagrzewnice wodne, gwarantujące najniższy koszt eksploatacji. Ze względu na różnorodność urządzeń, które pojawiają się w lakierniach, wydajność centrali dobierana jest indywidualnie w taki sposób, aby wyeliminować zjawisko podciśnienia. Wydajność nadmuchu powietrza w lakierni powinna być zatem o kilka procent wyższa od wydajności urządzeń wyciągowych. Nawara Serwis w swojej ofercie posiada profesjonalne centrale wentylacyjne, począwszy od najprostszych typów, po rozbudowane centrale z wymiennikami krzyżowymi i obrotowymi, pozwalającymi obniżyć zapotrzebowanie na moc cieplną nawet o 70%. Za utrzymanie optymalnych parametrów w lakierni odpowiada nowoczesna automatyka, zabezpieczająca cały system nawiewno-wywiewny i kontrolująca jego pracę.