Indie – kraj wielkich możliwości dla polskiej branży meblarskiej

Indie są jedną z najszybciej rozwijających się gospodarek świata pomimo znaczących wyzwań w otoczeniu globalnym, takich jak ponowne zakłócenia w łańcuchach dostaw, wzrost napięć geopolitycznych czy presja inflacyjna. Szacuje się, że PKB Indii w 2023 roku wyniosło 3,54 bln USD – dla porównania PKB Polski to 0,68 bln USD. Pod względem populacji Indie są aż 36 razy większe od Polski, ale PKB tylko o 4,6 razy. Nie bez znaczenia są także dane na temat struktury wieku ludności, która wskazuje, że Indie mają relatywnie młodą populację. Według wstępnych szacunków w 2024 roku 65 lat i więcej ma mieć zaledwie 6,8% społeczeństwa, a 24,5% nie skończy 15 lat. Dla porównania w Polsce to odpowiednio 19,8% i 14,2%. Nie da się zaprzeczyć, że w Indiach mamy do czynienia z ożywieniem gospodarczym, a głównym beneficjentem tego są dynamicznie rozwijające się obszary miejskie. To oznacza rosnący popyt na meble i szansę dla przemysłu meblarskiego.

 

W obliczu tych zjawisk B+R Studio Tomasz Wiktorski opracowało raport „Rynek meblarski w Indiach”, który pomoże lepiej zrozumieć potencjał tego perspektywicznego kraju. Wśród danych poddanych analizie znajdują się te dotyczące eksportu mebli z krajów unijnych do Indii. Na ich podstawie stwierdza się, że łączna ich wartość wzrosła z 99 mln euro w 2020 roku do ponad 162 mln euro w 2023 roku. Najwyższą dynamikę wzrostu rok do roku odnotowano w 2022 roku, która wyniosła 1,31 (152,5 mln euro w 2022 r. wobec 116,7 mln euro w 2021 r.). W przypadku wolumenu, w latach 2021-2022 utrzymywał się dodatni trend wzrostu, osiągając wynik na poziomie 13,7 tys. ton. Natomiast w 2023 roku odnotowano wartość wolumenu równą 10,3 tys. ton, co oznacza 15-procentowy spadek w porównaniu do roku poprzedniego.

Wśród największych dostawców mebli z krajów unijnych do Indii są Niemcy. Według danych Eurostatu wartość eksportu z tego kraju w 2023 roku równa była 41,6 mln euro wobec 43,5 mln euro w 2022 roku (dynamika 0,96). Blisko połowę eksportu z tego kraju stanowiły elementy meblowe (udział 46,3%). Drugim rodzajem mebli pod względem udziału w eksporcie są meble kuchenne i ich udział wyniósł ponad 13%.

Duży potencjał gospodarczy

Podsumowując, wysokie PKB Indii i prognozowany jego wzrost w kolejnych latach w zestawieniu z populacją kraju i urbanizacją, pokazuje ogromny potencjał gospodarczy, szczególnie w dynamicznie rozwijających się obszarach miejskich. Młoda struktura demograficzna Indii dodatkowo sprzyja rozwojowi i wzrostowi popytu na różnorodne produkty, w tym meble. Z uwagi na ograniczony popyt na meble w Europie, eksporterzy powinni szukać nowych rynków zbytu poza Europą. Trend wzrostowy wartości eksportowanych mebli z krajów UE do Indii powinien w kolejnych latach utrzymać się. Polscy producenci mebli, rozważający rozwój działalności poza Europą, powinni zatem przyjrzeć się bliżej indyjskim perspektywom eksportowym.

Szczegółowe dane na temat rynku meblarskiego w Indiach dostarczy opracowany przez B+R Studio Tomasz Wiktorski raport. Pomoże on lepiej zrozumieć ten dynamicznie rozwijający się rynek i ocenić, czy eksport mebli do Indii jest strategicznie korzystnym kierunkiem dla firmy.

 

Photo by Kirti Kalla on Unsplash

Zakres odległości Promień: Km

0
Kategorie
ładowanie…

Dojazd

Wskazówki dojazdu

Pokaż dystans w

Użyj mojej lokalizacji, aby znaleźć najbliższego dostawcę usług