Innowacyjne meble szkolne

Na targach Warsaw Home & Contract 2022 w Nadarzynie odbyła się wystawa UWOLNIJ SWOJĄ/twoją SZKOŁĘ, wieńcząca 21. edycję programu PE-P. Zaprezentowano na niej ciekawe meble szkolne: Steppi, Mobitekę i Uso wraz z czterema wzorami cyfrowymi na ich powierzchnie. Wszystkie projekty zostały stworzone przez studentów będących uczestnikami tego programu.

PE-P to inicjatywa realizowana przez Pracownię Programów Edukacyjnych i Współpracy z Przemysłem z Uniwersytetu Artystycznego im. Magdaleny Abakanowicz w Poznaniu. Tegoroczna edycja zaowocowała stworzeniem projektów alternatywnego wyposażenia dla szkół przeznaczonych zarówno dla sal lekcyjnych, jak i przestrzeni na przerwę i odpoczynek. Meble te odmieniają znacząco warunki nauki dla uczniów i pracy dla nauczycieli w stosunku do klasycznych, sztywnych rozwiązań. Są one ukierunkowane na mobilność, wielokierunkowość oraz multifunkcjonalność. Dają możliwość tworzenia zróżnicowanych układów aranżacyjnych, na przykład kolistych, liniowych, rozproszonych i innych zindywidualizowanych, a co za tym idzie nauki w lepszych, inspirujących warunkach.

Profesor dr hab. Katarzyna Laskowska, kierownik Pracowni Programów Edukacyjnych i Współpracy z Przemysłem mówi: „Projekt, w szerokim założeniu, może poszerzać naszą świadomość o potrzebach w obszarze przestrzeni szkolnej – o tym, co najistotniejsze, gdzie należy kumulować energię, która z czasem przełoży się na wartości dla dużej grupy dzieci, młodzieży, dydaktyków szkół, jak również przedszkoli czy uczelni. Zapewne ideałem byłoby zaspokajanie nie tylko podstawowych potrzeb na podobnym poziomie, jak realizowane jest to w przestrzeniach biurowych, gdzie następuje cykliczna wymiana infrastruktury, mebli, istotnych elementów wyposażenia wnętrz w celu podwyższenia jakości pracy, dobrego samopoczucia i rozwoju pracowników. Każdy człowiek, na wszystkich etapach swojego życia i aktywności, jest ważny, każdemu powinno się umożliwiać warunki do rozwoju z poszanowaniem odmienności, indywidualnych potrzeb, w tym potrzeb edukacyjnych”.

Tegoroczną edycję wsparli sprawdzeni partnerzy biznesowi, firmy: Schatdecor, Defrans, Egger, Ridex, Meliński-Minuth. Poza tym w projekcie pomagały: Społeczna Szkoła Podstawowa im. Astrid Lindgren w Miliczu oraz Szkoła Podstawowa Specjalna nr 107 im. A. Fiedlera w Poznaniu.

Steppi

Projekt: Zofia Soszyńska, Weronika Zegzuła

Są to meble mające zastąpić tradycyjne ławki szkolne z krzesłami. Ich główną ideą jest ruch i zmienianie pozycji przez uczniów w czasie zajęć. Cztery wysokości tych mebli, wielokątne kształty oraz poduszki pozwalają na tworzenie różnych układów do siedzenia czy pracy przy blacie. Najwyższa bryła (100 cm) jest przeznaczona dla nauczyciela do pracy na stojąco, ale została tak zaprojektowana, by nie tworzyć bariery z uczniami. Dwie pośrednie (70 cm i 40 cm) tworzą przestrzeń do pracy w pozycji siedzącej. Najniższa bryła (30 cm) może służyć jako podnóżek lub wspierać aktywność na podłodze.

Uso

Projekt: Aleksandra Podwalska, Tomasz Agaciński

Wolnostojące panele o dwóch rozmiarach, które pozwalają kreować przestrzeń, wydzielać ją lub integrować. Mogą służyć także jako mała tablica czy ekspozytory. Posiadają one dodatkową funkcjonalność w postaci wieszaka, na którym można umieścić ubranie, torby czy pomoce dydaktyczne. Ich organiczne kształty, a także wykończenie pobudzają pracę twórczą i zachęcają do działań zespołowych.

Mobiteka

Projekt: Agnieszka Hetmann, Monika Kaźmierska

Ta mobilna biblioteczka umożliwia współdzielenie książek czy innych potrzebnych do nauki materiałów między uczniami. Jest to mebel dwustronny. Z jego jednej strony mamy siedzisko dla dwóch osób oraz przestrzeń na plecaki. Z drugiej znajdują się półki oraz blat do pracy w pozycji stojącej. Mebel zachęca do czytania książek. Jego forma sprawia, że wychodzi z nimi do przestrzeni użytkowej i sprawia, że są łatwo dostępne. Ze względu na mobilność może być postawiony praktycznie w każdym miejscu. Może służyć zarówno jako miejsce spotkań uczniów na przerwach lub pomoc naukowa w czasie zajęć.

Program objął także stworzenie przez uczestników programu dedykowanych wzorów cyfrowych na powierzchnie płytowe tych mebli. Powstały 4 projekty: Gridi, Materials, Tremble oraz 404.

Gridi

Materials

Tremble

404

(jz)

Fot. Pracownia Programów Edukacyjnych i Współpracy z Przemysłem

Zakres odległości Promień: Km

0
Kategorie
ładowanie…

Dojazd

Wskazówki dojazdu

Pokaż dystans w

Użyj mojej lokalizacji, aby znaleźć najbliższego dostawcę usług