Site icon 4woodi

Jak realizować oświetlenie meblowe?

Atrakcyjne, nowoczesne, energooszczędne. Światło w meblach ułatwia sięganie po potrzebne przedmioty, zwiększa komfort korzystania z szaf i szuflad oraz podnosi estetykę wnętrz. Jaki system wybrać, by w pełni wykorzystać zalety meblowego oświetlenia?

Rozwój technologii LED wyznaczył nowe standardy w realizacji oświetlenia meblowego. Świecące diody długo pozostają sprawne, potrzebują minimalnych ilości energii i niemal wcale nie generują ciepła. Z perspektywy mebli drewnianych, takie cechy oświetlenia  to wyłącznie szereg zalet. Naturalny materiał jest bowiem wrażliwy na zmiany temperatur, a częsta wymiana źródeł mogłaby naruszyć niektóre elementy.

– Diody LED pozwalają oświetlać meble w efektywny i stylowy sposób. Mnogość opraw i rozwiązań sprawia, że nawet zwykły segment może szybko stać się prawdziwą ozdobą salonu – mówi Marcin Małecki, specjalista ds. okuć meblowych w firmie Häfele.

Najlepsze rozwiązanie

Prawidłowa realizacja oświetlenia w meblu, wymaga wyboru odpowiedniego systemu. Powinien on spełniać trzy podstawowe wymagania: łatwości montażu, możliwości aranżacyjnych oraz jakości wykonania.

– Takim rozwiązaniem jest bez wątpienia system Loox. Posiada liczne międzynarodowe certyfikaty, a jego niezwykłość kryje się w modułowej konstrukcji, montażu opartym o technologię Plug and Play oraz dowolności doboru opraw i dodatkowych akcesoriów  – mówi Marcin Małecki.

Automatyka dla komfortu

Oprawy diodowe sprawdzają się doskonale w doświetlaniu półek oraz innych elementów wnętrza mebla. Mogą być wpuszczone w jego korpus lub instalowane nawierzchniowo – na pierścieniu lub prostokątnym adapterze aluminiowym. Zwiększają tym samym komfort użytkowania, ale też walory estetyczne mebli.

– Źródła diodowe dostarczają zdrowe i przyjazne światło w obszarze pracy. Dlatego polecane są między innymi jako oświetlenie do stosowania nad blatami kuchennymi lub biurkami – tłumaczy Marcin Małecki.

Dodatkowe rozwiązania z zakresu automatyki oświetleniowej, jak np. sterownik przełączników, pozwalają na jeszcze efektywniejsze i energooszczędne korzystanie z diodowego oświetlenia meblowego. Dzięki nim oprawy zaczną świecić tylko w aktualnie wykorzystywanym obszarze mebla, tworząc strefy oświetleniowe, a to wszystko
można osiągnąć z użyciem wyłącznie jednego zasilacza.

Realizując oświetlenie w meblach warto też skorzystać z taśm LED. Oferują one na przykład możliwość płynnej zmiany barwy światła z ciepłej na zimną oraz jej natężenia. W ten sposób możliwe staje się wykonanie dowolnych aranżacji świetlnych w pomieszczeniach mieszkalnych.

Źródło: PR EXPERT
Fot. HAFELE

.
Exit mobile version