Automatyczna prasa przeznaczona jest do produkcji z wielkogabarytowego surowca drzewnego płyt o wymiarze 1300 × 5000 mm i 1300 × 2500 mm. W zależności od rodzaju surowca drzewnego i jego grubości można regulować ciśnienie boczne i ciśnienie pokrywy. Elementy składowe maszyny: podnośnik listew, nakładarka kleju, zrzutnik, stół kumulacyjno-przesuwny i wózek załadowczy zapewniają szybkie i łatwe dostarczenie materiału drzewnego do przestrzeni klejenia. Stół odbierający z kolei zapewnia sprawny odbiór płyt i ich dalsze przemieszczanie na linii produkcyjnej. Cały proces jest w pełni zautomatyzowany, wymaga jedynie podania listew na podajnik nakładarki kleju. Sterowanie procesem technologicznym zapewnione jest przez oprogramowanie PLC, ustawienie parametrów technologicznych odbywa się za pomocą panelu dotykowego.
Prasa wysokiej częstotliwości – jak to działa?
Nagrzewanie o wysokiej częstotliwości (radiowej częstotliwości) działa na zasadzie ogrzewania dielektrycznego. Podczas ogrzewania dielektrycznego ciepło powstaje w samym ogrzewanym materiale (kleju), w ten sposób można szybko osiągnąć w całym przekroju równomierne ogrzanie. W wyniku równomiernego i szybkiego ogrzewania następuje przyspieszenie procesu wiązania kleju, a sklejenie materiału odbywa się pod wymaganym ciśnieniem.
Wiele niemetali w trakcie procesów dielektrycznych ulega równomiernemu nagrzaniu. Cały przekrój poprzeczny materiału można ogrzać, umieszczając go między elektrodami w polu elektromagnetycznym wysokiej częstotliwości. W przemyśle drzewnym wykorzystuje się zakres częstotliwości 3-13,56 MHz. W miarę jak zmienia się kierunek pola, szybko odwraca się polaryzacja poszczególnych cząsteczek, co powoduje tarcie i w ten sposób wydzielanie się ciepła.
Przedstawiciel w Polsce: SL Spółka z o.o., Zarzecze 26, 36-041 Boguchwała, Wojciech Słowik, +48 501 398 073, www.sl.rze.pl
ZALETY PRAS WYSOKIEJ CZĘSTOTLIWOŚCI DO KLEJENIA DREWNA:
• Znakomita jakość produktu końcowego, nawet w przypadku zastosowania surowca drzewnego gorszej jakości.
• Spoina klejowa (skleina) jest bardziej stabilna niż sam materiał drzewny.
• Bardzo krótki czas klejenia: od zaledwie kilku sekund do kilku minut, w porównaniu do tradycyjnych metod klejenia oszczędność czasowa o ok. 2/3.
• Oszczędność miejsca: za pomocą jednego urządzenia wykonywane jest klejenie oraz transport materiału do kolejnego etapu procesu produkcyjnego.
• Bardzo krótki okres zwrotu zainwestowanych pieniędzy (ok. 0,5-1 roku), niskie koszty serwisowe urządzenia.
.