Site icon 4woodi

Kobiety w biznesie to większa efektywność organizacyjna i rozwój

Rozmawiamy z Elizą Pawlik-Rykaczewską, Raw Material Manager, Europe & Africa z  IKEA Purchasing Services Poland, prelegentką nadchodzącego Spotkania Kobiet Związanych z Branżą Meblarską.

 

Jeszcze kilkanaście lat temu biznes meblarski wydawał się być domeną mężczyzn. Jak ocenia Pani obecną sytuację kobiet w branży meblarskiej?

E.P.R.: Chociaż wydaje się, że kobiety odgrywają coraz ważniejszą rolę w branży meblarskiej, środowisko to nadal zdominowane jest przez mężczyzn. Na szczęście wiele firm na całym świecie angażuje się w działania mające na celu zapewnienie równości płci w miejscu pracy. Dla przykładu, my jako IKEA dążymy do równowagi płci 50/50 na wszystkich poziomach i na wszystkich stanowiskach, w tym w zespołach zarządzających i zarządach. Zmierzamy również do włączenia innych tożsamości płciowych, aby przyspieszyć równość płci we wszystkich obszarach działalności IKEA. Jako firma skupiamy się nie tylko na zatrudnianiu większej ilości kobiet, ale również podejmujemy działania pomagające im wykorzystać i rozwijać swoje silne strony, co jest istotne dla rozwoju ich kariery zawodowej. Wierzymy, że wsparcie w środowisku pracy jest bardzo istotne by wprowadzać zmiany na lepsze, a naszą ideą jest „tworzenie lepszych warunków codziennego życia dla wielu ludzi”.

Dlaczego warto promować kobiety w biznesie?

E.P.R.: Kiedy więcej kobiet pracuje, gospodarka rośnie. Wzmocnienie pozycji ekonomicznej kobiet zwiększa produktywność, zwiększa dywersyfikację gospodarczą i równość dochodów, a także ma inne pozytywne skutki rozwojowe.

Równość ekonomiczna kobiet jest korzystna dla biznesu. Przedsiębiorstwa czerpią korzyści z rosnących możliwości zatrudnienia i przywództwa dla kobiet, co, jak wykazano, zwiększa efektywność organizacyjną i rozwój. Szacuje się, że firmy, w których co najmniej trzy kobiety zajmują wyższe stanowiska kierownicze, osiągają wyższe wyniki we wszystkich wymiarach wydajności organizacyjnej.

Dlatego przyspieszenie równowagi płci jest strategicznym priorytetem w globalnym programie IKEA: ED&I (Równość, Różnorodność i Integracja).

Ogólnopolska Izba Gospodarcza Producentów Mebli stara się wspierać panie, organizując kolejne edycje Spotkań Kobiet Związanych z Branżą Meblarską. Tegoroczną edycję otworzy Pani wykład. Czy może Pani uchylić rąbka tajemnicy i zdradzić nam, o czym będzie ta prelekcja?

E.P.R.: Z ogromna przyjemnością wezmę udział w spotkaniu zaplanowanym na 12 września 2024 , podczas którego będę mówić o „Równości płci w środowisku pracy”. Wydarzenie to jest doskonałą okazją do wymiany doświadczeń i budowania nowych relacji. Z niecierpliwością czekam na osobiste spotkanie z uczestniczkami.

Spotkanie Kobiet Związanych z Branżą Meblarską organizuje OIGPM we współpracy z Targami DREMA i Międzynarodowymi Targami Poznańskimi. Odbędzie się ono 12 września 2024 roku podczas Międzynarodowych Targach Poznańskich. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny. Mogą do niego dołączyć wszystkie panie związane z tym sektorem. Warunkiem udziału jest akceptacja Organizatora. Zgłoszenia można przesyłać do 9 września na poniższe adresy mailowe:
– Joanna Gruszczyńska, joanna.gruszczynska@oigpm.org.pl,
– Alesia Kępczyńska, alesia.kepczynska@oigpm.org.pl.

Exit mobile version