W tym roku odbędzie 50. edycja targów LIGNA w Hanowerze. Istnieje pewne podobieństwo między rokiem 1975 a 2025. Wówczas na skutek kryzysu naftowego targi handlowe oddzieliły się od Hannover Messe i zaczęły działać jako niezależna marka. Dziś przemysł drzewny znów mierzy się z dużymi wyzwaniami ekonomicznymi. Targi LIGNA wychodzą naprzód, chcąc zapewnić przyszłościowe rozwiązania, które mogą poprawić sytuację.
Już pod koniec zeszłego roku swój udział w imprezie zgłosiło 1100 wystawców, którzy zarezerwowali 105 tysięcy metrów kwadratowych powierzchni. Dla porównania LIGNA 2023 zgromadziła 1300 wystawców na 114 tysiącach metrów kwadratowych powierzchni. Na spotkanie przybyło 80 tysięcy gości targowych.
„Doskonała liczba rejestracji na LIGNA 2025 jest niezwykle ważnym sygnałem dla całej społeczności stolarzy. Jest daleko od gwarantowania, że firmy zobowiążą się do udziału w swoich wiodących targach, biorąc pod uwagę obecny, często niezwykle trudny klimat gospodarczy” — mówi Stephanie Wagner, dyrektor LIGNA w Deutsche Messe. I dodaje: „Udział w targach to znacząca inwestycja. Wystawcy LIGNA potrzebują dużych przestrzeni i skomplikowanych projektów stoisk, aby zaprezentować swoje duże, złożone maszyny i systemy w działaniu na żywo. To, że nasi klienci są skłonni dokonać tej inwestycji pomimo obecnej sytuacji gospodarczej, podkreśla duże znaczenie, jakie ma LIGNA. Jako organizatorzy – VDMA i Deutsche Messe – jesteśmy wdzięczni i dumni, że możemy gościć targi LIGNA w jej 50. rocznicę, obsługując całą branżę”.
Dr Bernhard Dirr, dyrektor zarządzający VDMA Woodworking Machinery, podkreśla kluczową rolę LIGNA w napędzaniu inwestycji i innowacji: „Oczekiwane ożywienie jest nadal opóźnione, ale nasze badania pokazują, że większość przedsiębiorstw spodziewa się wyraźnego ożywienia od drugiego kwartału 2025 r. — idealnie czasowo dla targów LIGNA. Pewność i zaufanie są kluczem do przezwyciężenia obecnych zaległości inwestycyjnych. Równie ważne jest, aby politycy ustanowili jasne ramy po wyborach w celu wspierania innowacji i inwestycji. LIGNA nie mogła być w lepszym momencie – jestem przekonany, że nasza branża nabierze znaczącego rozpędu”.
Tematy przewodnie
Podczas pięciu dni targów wystawcy zaprezentują innowacyjne rozwiązania wokół trzech głównych tematów przewodnich: CONNECTIVITY (łączność), SUSTAINABLE PRODUCTION (zrównoważona produkcja) oraz ENGINEERED WOOD (drewno inżynieryjne). Dzięki silnej obecności międzynarodowej – dwie trzecie wystawców pochodzi z zagranicy, a jedna trzecia z Niemiec – LIGNA oferuje branży kompleksową platformę do eksploracji opcji projektowych dla kluczowych procesów transformacyjnych.
Stephanie Wagner, kierownik projektu LIGNA, wyjaśnia: „Dzięki tematom przewodnim LIGNA zwracamy się zarówno do przedsiębiorstw rzemieślniczych, jak i grup przemysłowych, ponieważ cała branża ma do czynienia z kompletnym cyfrowym networkingiem, tworzeniem gospodarki o obiegu zamkniętym i rozwojem inteligentnych produktów”. Tematy przewodnie łączą międzynarodowych dostawców rozwiązań, aby stawić czoła tym trzem kluczowym wyzwaniom.
LIGNA.CONNECTIVITY zapewnia rozwiązania umożliwiające osiągnięcie integracji pionowej i poziomej poprzez tworzenie interfejsów z istniejącymi systemami, aby umożliwić bezproblemowy cyfrowy networking.
LIGNA.SUSTAINABLE PRODUCTION podkreśla ekonomicznie opłacalne podejścia dla handlu i przemysłu drzewnego, koncentrując się na ochronie środowiska, zachowaniu zasobów dla przyszłych pokoleń i poprawie warunków pracy.
LIGNA.ENGINEERED WOOD zagłębia się w rozwój inteligentnie zaprojektowanych produktów drewnianych, takich jak materiały kompozytowe tworzone przez wiązanie lub mocowanie włókien drewna, cząstek, włókien, fornirów lub paneli do różnych zastosowań. Dzięki tym tematom LIGNA nadal będzie napędzać innowacje i transformacje w sektorach obróbki i przetwórstwa drewna.
Program wystawy
Patrząc na dziesięć hal targów LIGNA i terenów na świeżym powietrzu widzimy znany układ. Hale od 11 do 15 i 27 będą prezentować narzędzia i maszyny do produkcji niestandardowej i masowej, pokazując, w jaki sposób rzemiosło i zastosowania przemysłowe mogą z powodzeniem łączyć się dzięki innowacyjnym technologiom. Hale 25 i 26 będą koncentrować się na technologiach tartacznych, produkcji paneli drewnopochodnych i energii z drewna. Oczywiście teren na świeżym powietrzu i pawilony będą poświęcone maszynom dla leśnictwa, do produkcji drewna okrągłego i tarcicy. Kluczowym punktem wystawy zewnętrznej będzie nowy format LIGNA.TruckStop, który będzie służył jako centralny punkt dla wykwalifikowanych rzemieślników. Samochody ciężarowe, furgonetki i transportery pokazowe pozwolą dostawcom bezpośrednio z nich zaprezentować w sposób angażujący i przystępny swoje produkty.
Dla tych, którzy szukają komponentów maszyn i technologii automatyzacji – takich jak wydajne rozwiązania napędowe, systemy sterowania dla maszyn CNC, energooszczędne systemy transportu i obsługi oraz wysokowydajna robotyka – docelowym miejscem będzie hala 16. Ponadto najnowocześniejsze technologie powierzchni prezentowane będą w halach 16 i 17.
Mapę hali LIGNA, szczegółowo opisującą centralne punkty wystawy, można znaleźć tutaj: https://www.ligna.de/en/expo/hall-plan/index-2
Specjalne formaty
Specjalne formaty na targach LIGNA 2025, dostosowane do obróbki i przetwórstwa drewna, obejmują prezentacje takie jak: LIGNA.FutureSquare (hala 12), LIGNA.Recruiting (hala 12) i LIGNA.Campus (hala 11), wraz z dwoma nowymi dodatkami: LIGNA.Circular (hala 12) i LIGNA.TruckStop (teren na świeżym powietrzu). Ta ostatnia debiutuje na tegorocznej edycji targów LIGNA.
LIGNA.FutureSquare – jest to stworzona przez VDMA Woodworking Machinery Association platforma prezentująca pomysłowe innowacje od dostawców i wschodzących firm w sieci VDMA Startup Machine. LIGNA.Recruiting – ten format służy łączeniu młodych profesjonalistów i doświadczonych specjalistów z pracodawcami. Działania takie jak „szybkie randki” na LIGNA.Stage sprawiają, że jest to interaktywne i angażujące doświadczenie. LIGNA.Campus – to dobrze ugruntowana platforma dla szkół technicznych czy uniwersytetów nauk stosowanych, gdzie mogą one prezentować swoje programy edukacyjne. Uczestnicy niezaznajomieni z przemysłem drzewnym jako obszarem kariery mogą dowiedzieć się tutaj o ścieżkach szkoleniowych, programach studiów i możliwościach dalszego kształcenia. Odwiedzający mogą również wchodzić w interakcje ze studentami i stażystami, aby poznać możliwości kariery w branży. Te formaty sprawiają, że LIGNA 2025 będzie stanowić nie tylko centrum technologii i innowacji, ale także będzie kluczowym miejscem do nawiązywania kontaktów, rekrutacji i edukacji.
Ekologiczna produkcja
“Thinking in Circles” to motto nowego formatu LIGNA.Circular w hali 12. LIGNA.Circular ma stanowić centrum społeczności zajmującej się gospodarką o obiegu zamkniętym w obszarze obróbki drewna i jego przetwórstwa. Ma służyć jako ważny pomost łączący użytkowników, dostawców usług, producentów i rzemieślników. Ten specjalny format ma na celu także wzmocnienie współpracy z odpowiednimi branżami międzysektorowymi i usługowymi, wspierając interdyscyplinarny networking w celu wdrażania praktycznych rozwiązań i promowania transformacji o obiegu zamkniętym. Wyłącznym partnerem medialnym LIGNA.Circular jest międzynarodowe czasopismo branżowe HK Holz- und Kunststoffverarbeitung, wydawane przez DRW-Verlag Weinbrenner.
Inny innowacyjny i nowy format to LIGNA.TruckStop, który kierowany jest specjalnie do rzemiosła. Stolarze znajdą tu wiele ciekawych dla siebie rzeczy, ponieważ w centrum uwagi będą elektronarzędzia, okucia meblowe i technologia ich mocowania. Dostawcy tacy jak: Festool, Hettich i Saw Stop zaprezentują swoje produkty z samochodów ciężarowych, furgonetek i transporterów „roadshow”. Wydarzenie zlokalizowano na południowo-zachodnim otwartym terenie targów LIGNA. Także tu zaplanowano działania networkingowe, będą się one odbywać w części zaprojektowanej jako “wagon castle”(wóz zamkowy), w której będzie także strefa gastronomiczna. Partnerami medialnymi LIGNA.TruckStop są branżowe periodyki: BM i dds, oba należące do wydawnictwa Konradin Media Group.
Tegoroczna, jubileuszowa edycja targów LIGNA odbędzie się w Hanowerze w dniach 26-30 maja.
(opr. jz)