Ltronic to najnowsze i w pełni zintegrowane rozwiązanie firmy Holz-Her do przerobu tak zwanych obrzeży laserowych. Rozwiązanie to może być użyte ze wszystkimi popularnymi wyciskanymi i powlekanymi tego typu produktami. Na nowo opracowany moduł NIR (NIR = near infrared radiation) w jednostce Ltronic aktywizuje, sterując elektronicznie, ich warstwę funkcjonalną i pozwala uzyskać nieskazitelne, optycznie niewidoczne spoiny zerowe, które są uzyskiwane przez dostosowanie koloru warstwy funkcjonalnej do danego obrzeża.
Ltronic firmy Holz-Her to, przy zapewnieniu perfekcyjnej jakości, korzystna pod względem kosztów alternatywa dla metody laserowej oraz metody opartej na gorącym powietrzu. Obniżenie kosztów nastąpiło między innymi dlatego, że nie są konieczne do spełnienia wymogi bezpieczeństwa, jak ma to miejsce w metodzie laserowej.
„Włączenie i natychmiastowa gotowość do pracy” – to daje nowa jednostka Ltronic, która nie wymaga nagrzewania przed rozpoczęciem pracy ani nie ma też żadnych faz nagrzewania podczas procesu obróbki. Poza tym ten kompletny system pracuje absolutnie cicho w porównaniu do innych alternatywnych rozwiązań. Także nakład pracy na czyszczenie urządzenia ograniczono do minimum. Raz w tygodniu należy tylko wyczyścić tarczę ochronną modułu NIR.
Do obróbki obrzeży laserowych Holz-Her oferuje dwa różne moduły NIR. Obróbkę obrzeży o szerokości do 23 mm zapewnia standardowy modułu NIR, natomiast o szerokości do 45 mm moduł NIR+. Dla wszystkich innych szerokości i innych zastosowań, przykładowo do obrzeży z drewna litego, Holz-Her nadal oferuje opatentowany system nakładania kleju Glu Jet.
Oprócz wymienionych powyżej zalet systemu Ltronic należy dodać, że ma on charakter pionierski w zakresie efektywności energetycznej, gdyż konieczna do aktywacji warstwy funkcjonalnej energia cieplna jest precyzyjnie i szybko przekazywana oraz jest dostosowywana do długości elementu. Całkowicie więc wyeliminowano straty energii.
Wartość długości fali modułu NIR kształtuje się bardzo blisko intensywności lasera diodowego. Fale te powodują zadziałanie absorberów w warstwie funkcjonalnej obrzeży laserowych dostosowanych do lasera diodowego. Żywotność tego systemu wynosi ok. 1000 roboczogodzin. Odpowiada to w przybliżeniu 400 tysiącom metrów bieżącym przy prędkości posuwu 15 m/min. A zatem, biorąc pod uwagę nakład pracy na konserwację, Ltronic jest systemem oszczędnym. Rząd wielkości kosztu modułu wymiennego oferowanego tu przez firmę Holz-Her kształtuje się poniżej 1000 euro.
Dla jednostki do obrzeża laserowego Ltronic producent opracował specjalną, nową serię okleiniarek Lumina i zaprezentował ją w Norymberdze.
Do Lumina 1380 użytkownicy mogą dobudować nie tylko nowy Ltronic, ale alternatywnie także opatentowaną stację nakładania kleju Holz-Her Glu Jet. Maszyna pracuje z maksymalnym posuwem do 18 m/min. Maszyny Lumina 1584/1586/1588 są wyposażone na stronie wejściowej również w wymienną część klejową Użytkownicy mogą tutaj jeszcze dodatkowo wybierać pomiędzy stacjami nakładania kleju Glu Jet i Glu Jet XL. Także tu wysoko wydajne agregaty do obróbki wtórnej zapewniają perfekcyjny efekt i to przy prędkości posuwu do 25 mm.
Biblioteka obrzeży, którą posiada seria Lumina, to prawdziwe osiągnięcie. Popularne wyciskane i powlekane obrzeża są już zdeponowane fabrycznie i mogą być bardzo łatwo wybierane przez użytkownika na ekranie dotykowym. Każde obrzeże laserowe wymaga specyficznego wprowadzenia energii, zależnego między innymi od grubości lub koloru obrzeża. Po dokonaniu wyboru Ltronic nastawia automatycznie właściwe zapotrzebowanie energii.
Dane techniczne:
– prędkość posuwu: Lumina 1380: 10-18 m/min., Lumina 1584/1586/1588: 10-20, opcjonalnie 25 m/min. (wielkość posuwu jest zależna od obrabianego materiału i dopasowuje się automatycznie);
– szerokość obrzeży: z modułem NIR: 8-23 mm, z modułem NIR+: 8-45 mm;
– grubość obrzeży: 0,4-3 mm;
– pobór mocy: maksymalnie 6 kW.
.