Całkowicie zautomatyzowane maszyny ciesielskie Hundegger charakteryzuje wysoka precyzja i jakość. Urządzenia te przyczyniają się do radykalnego zwiększenia ekonomiczności i konkurencyjności każdego zakładu budującego z drewna – od niewielkiego warsztatu po wielkie zakłady. Przekonało się już o tym wiele polskich firm, które zdecydowały się na inwestycje w maszyny Hundegger.
Uniwersalne, elastyczne maszyny wykorzystuje się we wszystkich dziedzinach budownictwa drewnianego: do produkcji więźb dachowych, usług ciesielskich, budownictwa z elementów prefabrykowanych, konstrukcji z drewna klejonego, aż po produkcję placów zabaw. Dzięki swojej modułowej budowie można je szybko i precyzyjnie dostosować do określonych wymagań klientów.
Maszyna ciesielska dla każdego
Najmocniejszym punktem w ofercie firmy Hundegger jest stale ulepszana maszyna o nazwie Hundegger K2i. Oferuje ona maksymalnie racjonalne i kompleksowe rozwiązania w zakresie obróbki drewna konstrukcyjnego, a także do ekonomicznego obróbki drewna budowlanego.
K2i można wykorzystywać we wszelkiej wielkości zakładów, zarówno w małych firmach ciesielskich, jak i w fabryce domów gotowych. Ten typ maszyny jest idealnym rozwiązaniem, jeśli chodzi o elastyczność, bogactwo możliwości obróbki i precyzję. Maszyna ciesielska jest oczywiście dostosowywana do indywidualnych potrzeb i warunków klienta. Jest to możliwe dzięki modułowej konstrukcji maszyny.
Obróbka bez przezbrajania
Hundegger K2i umożliwia obróbkę drewna budowlanego bez pomiarów, trasowania i bez dodatkowego czasu na przezbrajanie maszyny – przy przekrojach materiału od 20 x 50 mm do 300 x 450 mm (opcjonalnie 625, 1250 mm) i przy dowolnych długościach.
System obsługi maszyny został skonstruowany tak, że przy maksymalnej oszczędności czasu można podawać, transportować i precyzyjnie obrabiać również okrągłe bale, profile konstrukcji wieńcowej, belki dwuteowe lub elementy ułożone w stosy.
System transportu i pozycjonowania z dwoma wózkami chwytającymi i prowadzącymi gwarantuje najwyższy poziom precyzji, także przy obróbce krzywych i poskręcanych belek.
Możliwości obróbki
Za pomocą maszyny bazowej, wyposażonej w piłę, frez uniwersalny i agregaty wiercące, można produkować większość elementów potrzebnych przy wykonywaniu konstrukcji ciesielskich. Maszynę można wyposażyć w dowolne agregaty i rozbudowywać według własnych potrzeb.
Kolejną funkcją maszyny jest możliwość racjonalnej produkcji elementów domów szkieletowych. Przy wykorzystaniu dodatkowych agregatów można znacząco zmniejszyć czas obróbek elementów konstrukcyjnych. Hundegger K2i automatycznie wykonuje wszystkie cięcia, frezowania, nawiercenia oraz połączenia na jaskółczy ogon wykorzystywane przy budowie ścian, stropów i konstrukcji dachowych.
Producenci maszyny nie zapomnieli o producentach domów z bali. Już w podstawowej wersji maszyny można wykonywać połączenia elementów w domach o konstrukcji wieńcowej. Dostępne są również różne agregaty skracające czas pracy lub umożliwiające wykonywanie specjalnych połączeń, takich jak np. “zamek Tyrolski” lub “połączenia typu Klingschrot”.
Natomiast Hundegger K2i w wersji o szerokości obróbki 1250 mm maszyna ciesielska K2i-1250 nadaje się idealnie do obróbki elementów z drewna klejonego.
Agregaty obróbcze
Cięcie, frezowanie, wiercenie, szczelinowanie – te oraz wiele innych czynności obróbczych maszyna Hundegger K2i wykonuje dzięki zainstalowanym agregatom oraz narzędziom. Maszyna może zostać wyposażona w 4 lub 5 osiowy agregat frezarski. Na czteroosiowej frezarce uniwersalnej można zamontować jednocześnie 3 różne narzędzia: do frezowania czopów i otworów czopowych, zakładek, profili, zaciosów, łączeń na jaskółczy ogon itp. stosuje się frez walcowy, frez palcowy i frez do jaskółczego ogona.
Pięcioosiowa frezarka, dzięki dodatkowej osi pochyłej umożliwia również frezowanie zaciosów wznoszących i ukośnych otworów. Wykonywanie żłobienia np. krokwi koszowych można wykonywać bez podłużnych odpadów. Zalety frezarki 5-osiowej widać szczególnie przy coraz częściej stosowanych stożkowych połączeniach na jaskółczy ogon. Tak skomplikowane łączenia w drewnie, jak stożkowe połączenia na jaskółczy ogon na kulawce, można wykonywać ekonomicznie jedynie przy pomocy nowej 5-osiowej frezarki. Połączenia na jaskółczy ogon można wykonywać pod każdym kątem i każdym nachyleniem.
Nowością w ofercie Hundegger jest obróbka 6-osiowa przy udziale agregatu robota z 5 stopniami swobodnymi i jednym automatycznym 16-miejscowym zmieniaczem narzędzi. Wózki pozycjonujące tworzą 6-osi (oś X). Dzięki temu można wykonywać wszystkie operacje w jednym cyklu ze wszystkich 6 stron elementu. Każdy element jest obrabiany w jednym cyklu (bez obracania) ze wszystkich 6 stron.
Dodatkowo Hundegger K2i może zostać wyposażony w szereg innych narzędzi oraz agregatów takich jak szczeliniarki, dłutownice czy frezy talerzowe.
Znakowanie i sortowanie
Hundegger K2i zadba również o łatwość i szybkości montażu gotowych elementów. Poszczególne elementy obrobione na Hundegger K2i mogą być dowolnie oznaczane i opisywane. Dzięki temu nawet bardzo skomplikowane konstrukcje staną się łatwą układanką. Technologia Hundeggera eliminuje czas montażu do minimum i zapewnia maksymalną dokładność.
Oprogramowanie Hundegger K2i
Maszyna wyposażona jest w oprogramowanie konstrukcyjne EKP firmy Hundegger. Wyróżnia się ono łatwością obsługi i wprowadzania danych, charakterystycznych dla obróbki ciesielskiej. Dane mogą być przenoszone automatycznie z wszystkich programów konstrukcyjnych i CAD oraz bezpośrednio wprowadzane do programu.
Podstawowymi zaletami oprogramowania są:
– intuicyjna obsługa;
– automatyczny import danych;
– bezpłatne aktualizacje oprogramowania.
Najważniejszymi cechami programu są:
– import danych – dane można pobrać z programu konstrukcyjnego i CAD;
– wprowadzanie danych bezpośrednio na maszynie lub w biurze za pomocą EKP – można też szybko i łatwo projektować pojedyncze elementy konstrukcyjne. Wszystkie tradycyjne połączenia i obróbki ciesielskie zapisane są jako makra;
– własna grupa obróbki – można definiować i zapisywać własne grupy obróbki jak np. szablony nawierceń, dowolne profile itd.;
– funkcja pomocy – do każdej obróbki można wyświetlić funkcję pomocy.