Wysoka jakość za niską cenę… czy to naprawdę możliwe? To pytanie zadaje sobie wielu właścicieli tartaków, którzy muszą zainwestować w park maszynowy i coraz częściej wybierają rozwiązania oferowane przez polskich producentów. Jakością wcale nie ustępują one zagranicznym wyrobom, a korzystne ceny, serwis i opieka gwarancyjna na miejscu to z pewnością atuty takich obrabiarek. Jednym z polskich przedsiębiorstw, które może poszczycić się wieloletnim doświadczeniem w produkcji maszyn do obróbki drewna jest Firma Produkcyjno-Handlowo-Usługowa Masz-Drew Sp.J., która w branży działa już od ponad 30 lat.
Firma Produkcyjno-Handlowo-Usługowa Masz-Drew Sp.J. została założona w 1987 roku i od samego początku działalności skupiała się na produkcji maszyn do obróbki drewna. Zdobyte na przestrzeni lat doświadczenie pozwoliło właścicielom firmy na dopracowanie procesów wytwórczych w najdrobniejszych detalach oraz na wyeliminowanie najsłabszych stron oferowanych urządzeń, które charakteryzują się wysoką wydajnością, solidną konstrukcją oraz niezawodnością.
Wszystkie produkowane przez Masz-Drew maszyny zostały zaprojektowane w oparciu o najnowsze osiągnięcia techniki, posiadają atesty i certyfikaty bezpieczeństwa produktu CE. Są to produkty dobrej klasy w atrakcyjnych cenach.
Obecnie w ofercie polskiego producenta znaleźć można wielopiły, pilarki taśmowe, obrzynarki dwustronne wzdłużne, formatówki, oflisiarki, obracaki ręczne, oraz wiele innych urządzeń. Firma posiada również w sprzedaży rozwieraki zwykłe i automatyczne oraz ostrzarki pił taśmowych. W ostatnich kilku latach wyroby Masz-Drew znalazły nabywców również zagranicznych z Ukrainy, Białorusi, Słowacji, Niemiec, Czech i Grecji. Wyroby producenta są wydajne, niezawodne i tanie.
Pilarka taśmowa w wersji stacjonarnej lub mobilnej
Pilarka taśmowa TTP- 1000 stacjonarna lub mobilna przeznaczona jest do przecierania kłód i pryzm drewna iglastego i liściastego. Znajduje zastosowanie w małych zakładach tartacznych, gospodarstwach leśnych, rolnych, indywidualnych i innych. Zainstalowanie pilarki na podwoziu jezdnym umożliwia łatwe przemieszczanie i instalowanie, przy czym mała moc silnika głównego pozwala na duże oszczędności energii oraz nie wymaga specjalnej instalacji elektrycznej.
Maszyna dostępna jest w czterech wariantach, które odpowiadają na różnorodne potrzeby zakładów tartacznych.
- Wersja podstawowa: posuw manualny (ręczny), pomiar grubości cięcia-listwa milimetrowa, moc silnika głównego: 7,5 kW;
- Wersja standardowa: posuw mechaniczny, bezstopniowy z elektronicznym sterowaniem (falownik), elektroniczny pomiar grubości cięcia (urządzenie pomiarowe JSP-07), moc silnika głównego: 7,5 kW lub 11 kW;
- Wersja wzbogacona: posuw mechaniczny, bezstopniowy z elektronicznym sterowaniem (falownik), elektroniczny pomiar grubości cięcia (urządzenie pomiarowe JSP-07), podcinak kory (korowarka), moc silnika głównego: 7,5 kW lub 11 kW;
- Wersja najbogatsza: posuw mechaniczny, bezstopniowy z elektronicznym sterowaniem (falownik), elektroniczny pomiar grubości cięcia (urządzenie pomiarowe JSP-07), podcinak kory (korowarka), cięcie piłami 4 m, elektryczne sterowanie położeniem rolki ruchomej napinającej taśmę tnącą, siedzenie dla operatora pilarki, hydrauliczna manipulacja kłody: obracanie, docisk, ruchome opory, obustronne poziomowanie, moc silnika głównego: 7,5 kW/ 11kW/ 15kW.
Wielopiła WP-10/160
Wielopiła WP-10/160 przeznaczona jest do wzdłużnego piłowania drewna zespołem pił tarczowych na listwy, łaty i krawędziaki. Maszyna sprawdzi się w frezarniach, skrzynkarniach, zakładach stolarki budowlanej i zakładach produkcji boazerii i parkietu i palet. W zależności od wariantu moc silnika głównego może wynosić: 11 kW,15 kW, 18 kW, 22 kW, 30 kW lub 37 kW. Maksymalna grubość cięcia wynosi 150 mm, a szerokość cięcia w jednym przejściu – 400 mm lub 650 mm na specjalne zamówienie. Maszyna może być wyposażona w od 8 do 12 jednocześnie pracujących pił tarczowych o średnicach od fi 450 do fi 500. Osiągane prędkości posuwu mechanicznego 2,5 do 12,00 m/min pozwalają na przerobienie od 8 do 12 m³ surowca podczas jednej zmiany.
Obrzynarka dwustronna wzdłużna OWD-2×350/100-450
Obrzynarka przeznaczona jest do wzdłużnego obrzynania tarcicy, tj. desek, łat i bali zespołem dwóch pił tarczowych (o średnicy fi 350) o zmiennej odległości. Maszyna sprawdzi się w zakładach przeróbki surowca drzewnego, w których uzyskuje się tarcicę obrzynaną, a wydajność obrzynarki – w zależności od wybranego wariantu – może wynieść od 4 do 10 m³ na zmianę.
Moc silników głównych wynosi 4 kW lub 5,5 kW lub 7,5 kW. Maksymalna grubość cięcia w maszynie to 100 mm, a szerokość – 450 mm. Posuw mechaniczny w maszynie ma prędkość od 4 do 30 m/min.
Oflisiarka O145
Maszyną przeznaczoną do wzdłużnego obrzynania bali o grubości 70-150 mm i długości 0,5-2,5 m jest oflisiarka O145, która pozwala obrobić od 2 do 5 m³ materiału na godzinę. Moc silnika głównego zainstalowanego w maszynie wynosi 11 kW. Urządzenie wyposażone jest w silnik posuwu mechanicznego o mocy 1,1 kW, który pozwala uzyskać prędkości posuwu rzędu 5-30 m/min.
Fot. Masz-Drew