Metal-Technika – automatyzacja naprawy palet | 4woodi

Metal-Technika – automatyzacja naprawy palet

Palety drewniane podczas eksploatacji ulegają szeregowi typowych uszkodzeń. Ich deski deformują się, wykruszają czy odłamują się ich narożniki. Ręczna naprawa jest procesem dość kłopotliwym, dlatego firma CMC zleciła firmie Metal-Technika zaprojektowanie i wykonanie maszyny ścinającej narożniki desek paletowych pod stałym kątem 45°. Tak powstało urządzenie, które w sposób precyzyjny i wydajny wytwarza elementy pozwalające w dalszym etapie łatwo przywracać pierwotną funkcjonalność palet.

 

Pionierski projekt

Piotr Falana z firmy Metal-Technika mówi: „Aktualnie w polskim przemyśle drzewnym pojawiła się konieczność dla producentów palet mocnego wejścia w proces naprawy wytwarzanych przez nich wyrobów. Jest to przede wszystkim wymóg ekologii, ponieważ sam proces naprawczy jest drogi i niezbyt ekonomiczny. Palety euro mają zewnętrzne deski z obciętymi narożnikami. Jeśli taka naprawa odbywa się deskami z nieobciętymi wcześniej narożnikami, to po ich przybiciu należy dokonać obcięcia tych fragmentów, do kątów, które mamy na wspornikach palety. Jest to dość niebezpieczna i wymagająca operacja, bo trzeba do tego używać pił szablastych albo innych urządzeń, niektórzy robią to piłami łańcuchowymi elektrycznymi. Nasza nowa maszyna eliminuje ten zakres pracy ręcznej, co bardzo upraszcza takie naprawy”. Piotr Falana dodaje: „Możliwe, że jest to pierwsza tego typu maszyna na rynku. Nie mogliśmy bowiem znaleźć rozwiązania, do którego moglibyśmy zaimplementować wykonywanie potrzebnej obróbki, dlatego nasze urządzenie zaprojektowaliśmy całkowicie od nowa”.

Praca z różnymi deskami

Maszyna posiada regulowany system mocowania materiału, który pozwala na obróbkę desek o różnej grubości, szerokości i długości, w tym typowych desek stosowanych w paletach EURO zgodnie z wymogami karty UIC-435-4. Długość desek może wynosić od 600 do 2400 mm, co jest szerszym zakresem niż potrzeby przy procesie napraw palet euro, ale dzięki temu urządzenie przygotowano do realizacji ewentualnych innych produktów w przyszłości.

Przebieg produkcji

Cykl produkcyjny wygląda w następujący sposób. Operator układa kilkanaście desek, jedna na drugiej, w buforze pionowym. Z tego bufora maszyna pobiera pakiet desek do obcięcia. W zależności od ich grubości, jest to zwykle 4 lub 5 desek, reguluje się odpowiednio ustawienie na module, który spycha pakiet desek do sekcji cięcia. Cięcie odbywa się przez frezopiły, w tym konkretnym przypadku takie same, jakie zamawiająca maszynę firma używa na innych swoich urządzeniach. Ścinają one narożniki i od razu rozdrabniają ścięte elementy, które następnie poprzez system odciągu trafiają automatycznie do rębaka. Deski z obciętymi narożnikami są następnie spychane na bufor odbiorczy. W międzyczasie operator podaje kolejną partię materiału do obcięcia.

Piotr Falana mówi: ”Założeniem było, żeby maszyna wykonywała 25 desek na minutę, my osiągnęliśmy 32 deski na minutę, czyli znacząco więcej niż klient sobie zażyczył”. I dodaje: „Przy pewnych zmianach wydajność ta może być jeszcze wyższa i wynosić nawet 50 desek na minutę”.

Trwała i precyzyjna

Maszyna jest duża i ciężka, ma solidne wykonanie, co zapewni jej długą żywotność, nawet przy intensywnej eksploatacji. Praca piłofrezów odbywa się poprzez pewne i sprawdzone rozwiązanie jakim jest przekładnia planetarna. Sterowanie numeryczne realizowane jest poprzez sterowniki firmy Mitsubishi.

Kąt cięcia jest stały, wynosi 45°, co gwarantuje pełną powtarzalność obróbki i idealnie nadaje się do naprawy palet euro w standardzie EPAL i CP. Istnieje możliwość regulacji głębokości wejścia cięcia w materiał. Precyzyjna obróbka sprawia, że odpady ograniczono do minimum.

Obsługa

Maszyna zapewnia pełne bezpieczeństwo pracy, posiada osłony ochronne oraz system zatrzymania awaryjnego. Do jej obsługi wystarcza jedna osoba. Operator kontroluje przede wszystkim częstotliwość wykonywania cyklu cięcia i prędkość z jaką ma się on odbywać. Wszystkie parametry pracy reguluje się bardzo prosto i intuicyjnie, opisano je w języku polskim, jest też graficzna prezentacja, który element w danym momencie ustawiamy. Piotr Falana dodaje: „Maszynę tak zaprojektowaliśmy, że w przyszłości zamiast ręcznego załadunku pakietu desek możemy ją połączyć z naszą optymalizerką, na przykład OWD-1600. Dzięki temu elementy formatowe w pakietach będą automatycznie podawane. Takie rozwiązania można wprowadzić, kiedy skala zapotrzebowania na wytwarzane elementy będzie tak duża, że ekonomicznie będzie to opłacalne”.

Firma Metal-Technika zapewnia możliwość dostosowania parametrów maszyny do indywidualnych potrzeb każdego odbiorcy. Producent zapewnia pełne wsparcie przy wdrożeniu oraz późniejszej eksploatacji tego unikalnego urządzenia.

https://metal-technika.com.pl/

(jz)

Zakres odległości Promień: KM

0
Kategorie
ładowanie…

Dojazd

Wskazówki dojazdu

Pokaż dystans w

Użyj mojej lokalizacji, aby znaleźć najbliższego dostawcę usług