Pilarka taśmowa pionowa z posuwem PTP 1R firmy Zakład Mechaniczny Jabłoński z Mińska Mazowieckiego to kolejna maszyna tego producenta, która pozwala na ekonomiczne, efektywne i wydajne rozcinanie desek na obłogi.
– Maszyna sprawdzi się szczególnie w małych i średnich zakładach obróbki drewna – takich, w których okresowo pojawia się zapotrzebowanie na określony typ prac obróbczych, na przykład w przedsiębiorstwach zajmujących się produkcją schodów czy podłóg – mówi Marek Jabłoński.
Pilarka PTP 1 R może rozcinać drewno na elementy o grubości od 3 do 50 mm i wysokości do 260 mm (wersja standardowa) lub do 300 mm (wersja rozszerzona).
Zastosowanie specjalnej geometrii rolki posuwowej, która dociska przecinany surowiec bardzo blisko osi piły, pozwala na cięcie elementów o długości już od 50 cm, również takich, które nie są prostoliniowe. Mogą to być na przykład również deski o kształcie zaokrąglającym, które zostaną dociśnięte do blatu bocznego. Dzięki temu nawet najkrótsze elementy mogą zostać pobrane i przesunięte pod piłę, a ostatni płat może mieć grubość nawet 1,5 mm.
Solidna konstrukcja z udogodnieniami
Maszyna składa się z kolumny napędowej z rolką, która jest pokryta warstwą silikonową, przekładni rolkowej z dokładną regulacją odległości oraz komory z taśmą tnącą o szerokości 38 mm. Wąska taśma tnąca oprócz cienkiego rzazu nie wymaga naprężania ani żadnej dodatkowej obsługi serwisowej poza ostrzeniem.
Zastosowanie specjalnego napinacza hydraulicznego z kompensacją wydłużenia taśmy tnącej umożliwia cięcie materiału bez chłodzenia.
Dodatkowym udogodnieniem jest zastosowanie w pilarce rozbudowanego układu koła napinającego taśmy.
– Pozwala to na stosowanie standardowych taśm tnących z traka taśmowego – wyjaśnia Marek Jabłoński.
Silnik dopasowany do profilu produkcyjnego
W standardowej wersji producent wyposaża pilarkę PTP 1R w silnik główny o mocy 11kW.
-Jeśli jednak zachodzi potrzeba, aby maszyna rozcinała szczególnie cienki surowiec, można zastosować silnik o mocy 7,5 kW. Taką pilarkę dostarczyliśmy na przykład do zakładu produkującego meble z drewna litego. Wcześniej wytwarzanie elementów szuflad oraz tylnych ścian w meblach odbywało się na strugarce czterostronnej, co generowało spore straty materiału. Dzięki pilarce PTP 1R producent mebli zyskał możliwość zwiększenia szerokości wycinanych elementów, wydajności, a także jakości obróbki. Odpowiednio cienki rzaz zredukował też ilość odpadów – mówi Marek Jabłoński.
Przy obróbce szerszego surowca zalecany jest z kolei silnik o mocy 15 kW, w którym zastosowano regulowaną prędkość taśmy tnącej oraz regulowany posuw, możliwy dzięki przemiennikowi częstotliwości. Taśma tnąca o długości 4 m pozwala wyeliminować konieczność używania różnych rodzajów pił z innym podziałem zęba, umożliwiając jednocześnie szybszy posuw materiału.
Wysoką jakość cięcia i gładkość przeciętego materiału drzewnego zagwarantowana jest dzięki pile taśmowej z węglikiem spiekanym. Dokładność cięcia +/- 0,15 mm przy odkryciu do 260 mm jest wystarczająca do tego, aby bez dodatkowej kalibracji oklejać wyciętymi elementami płyty lub sklejać je ze sobą.
– Projektując pilarkę taśmową PTP 1R postawiliśmy też na prostotę obsługi – mówi Marek Jabłoński. – Za pomocą jednego, specjalnego klucza, łatwo reguluje się minimalny odstęp od rolki oraz zakres jej poruszania. Dzięki wyposażeniu maszyny w zegar można kalibrować grubość o 0,1 mm i korygować na zegarze parametry obróbcze – dodaje.
Dzięki tym rozwiązaniom zdecydowanie łatwiej niż na trakach ramowych ustawia się szerokość. Choć więc mają one większą wydajność cięcia, to pod względem strat czasu wynikających z pracochłonnych ustawień zdecydowanie lepiej sprawdzi się pilarka taśmowa.
Fot. ZMJ Jabłoński