Określenie nesting pochodzi z języka angielskiego i oznacza zagnieżdżanie. Ten proces technologiczny polega na optymalizacji rozłożenia elementów na materiale obróbczym – można go porównać do układania puzzli. Technologia nestingu zapewnia optymalne wykorzystanie materiału przy zachowaniu jak najmniejszego odpadu i pozwala na optymalizację procesu obróbczego, w którego skład wchodzi: cięcie, wiercenie, frezowanie.
Od kilku lat zauważalny jest wzrost zainteresowania ze strony właścicieli przedsiębiorstw centrami obróbczymi do nestingu. Wynika to z faktu wzrostu kosztów stałych związanych z produkcją mebli oraz coraz większej świadomości korzyści, jakie niesie zmniejszenie odpadu. Kolejnym bodźcem jest dużo mniejsze zapotrzebowanie na miejsce w zakładzie oraz 1-osobowa obsługa takiej obrabiarki.
Rozwój oprogramowania do nestingu w kierunku wykorzystania w hurtowni płyt daje tym zakładom nowe możliwości. Nie tylko cięcie prostolinijne, ale również wykonywanie usług dodatkowych typu: wycięcia w blatach czy zaokrąglanie półek oraz szybkość wykonywanych obróbek skłaniają właścicieli hurtowni do inwestycji w centrum obróbcze CNC.
Technologia CNC pozwala na optymalne dopasowanie centrum obróbczego do specyficznych potrzeb danego zakładu stolarskiego. Obrabiarki do nestingu w zakładach usługowych stają się coraz częściej alternatywą dla pilarki panelowej oraz konsolowych centrów obróbczych CNC. Dla producenta mebli tapicerowanych, jak i skrzyniowych jest to optymalne rozwiązanie. Inwestycja w centrum obróbcze ze stołem rastrowym pozwala na kontynuację dotychczasowej produkcji, jak i otwiera nowe, szersze możliwości.
Profit H10
Firma Felder oferuje centra obróbcze CNC do nestingu w kilku wersjach. Najważniejszym z modeli jest profit H10 marki Format-4, który dostępny jest ze stołami roboczymi w 2 wymiarach: 3120 x 2160 mm oraz 4300 x 2160 mm. Obie obrabiarki to połączenie tradycyjnych możliwości CNC, takich jak: korzystanie z agregatów kątowych, systemu 5-motion+ oraz przyssawek z technologią nestingu w pełnym wydaniu.
Dzięki wykorzystaniu maszyny CNC profit H10 ze stołem rastrowym o wymiarach 3120 X 2160 mm użytkownik ma możliwość, przy jednokrotnym mocowaniu materiału, uzyskać cięcia prosto- i krzywolinijne za pomocą narzędzia diamentowego, na formatki, wykonanie nawiertów w płaszczyźnie pionowej oraz wycinanie rowków. Dzięki tej optymalizacji nie ma potrzeby przenoszenia materiału pomiędzy kolejnymi sekcjami roboczymi, a to profituje oszczędnością czasu, miejsca potrzebnego na produkcję oraz podniesieniem jakości.
W standardowym wyposażeniu centra profit H10 posiadają magazynek narzędziowy wraz z automatyczną wymianą oraz są gotowe do współpracy z systemem automatycznego załadunku płyt wraz z drukarką etykiet, jak również, bardziej popularnym wśród inwestorów, systemem automatycznego rozładunku. Dzięki zastosowaniu systemu automatycznego podziału stołu rastrowego na sekcje próżniowe uzyskuje się wymierną korzyść w oszczędności energii, a potężny system próżniowy o wydajności 500 m3/h radzi sobie bez problemu również z niewielkimi wymiarowo elementami.
Profit H08
Kolejną obrabiarką do produkcji w technologii nestingu w ofercie firmy Felder jest centrum CNC profit H08 Format-4 ze stołem rastrowym o wymiarach 2500 x 1250 mm oraz 3090 x 1530 mm. Ten typ obrabiarki sterowanej numerycznie został opracowany z myślą o zakładach usługowych, które nie dysponują dużą powierzchnią.
Warto nadmienić, że wraz z rozwojem centrów obróbczych rozwija się również oprogramowanie. W zależności od procesu produkcyjnego firma Felder pod marką Format-4 ma do zaoferowania szeroką gamę oprogramowań do nestingu. Wersja podstawowa Flash Nest ma możliwość optymalizacji tylko czworokątów, jednakże wersja profesional pozwala już na optymalizację dowolnych kształtów, wykorzystanie odpadów przy kolejnej obróbce oraz na tworzenie wirtualnych pól obróbki z selekcją wybranych elementów. Nowością wśród oprogramowania do nestingu jest moduł dla producentów mebli skrzyniowych, pozwalający na nesting z wykorzystaniem różnego rodzaju płyt meblowych. Oprogramowanie to umożliwia współpracę z programami do konstrukcji korpusów meblowych oraz automatycznym przesyłem danych między nimi. Innym rozwiązaniem jest połączenie oprogramowania do nestingu z ręcznym bądź automatycznym magazynem płyt. Ten moduł pozwala producentom mebli na automatyczne zarządzanie stanami magazynowymi.
(bb)