Site icon 4woodi

Niezwykłe powłoki Verinlegno

Verinlegno Polska Sp. z o.o., będąca częścią Verinlegno S.p.A., od samego początku prowadzi politykę wcześniej wytyczoną przez tego włoskiego producenta lakierów. Przedsiębiorstwo stara się na bieżąco wprowadzać nowe produkty odpowiadające oczekiwaniom klientów. Ponieważ polski rynek jest bardzo wymagający, w asortymencie znajdują się lakiery odpowiadające bardzo zróżnicowanym oczekiwaniom klientów oraz ich możliwościom technologicznym. Verinlegno Polska oferuje lakiery poliestrowe, akrylowe, poliakrylowe, poliuretanowe, wodne jedno- i dwuskładnikowe oraz, wprowadzone w ostatnim czasie do sprzedaży, produkty pod postacią metalu w natrysku.

Nowe wodne lakiery 3D

Verinlegno wprowadza na rynek nowy lakier wodny IDROPAC 500 BIANCO INT 30 GLOS oraz jego wersję bezbarwną IDROPAC 500 TX 3624 E. Lakier ten nakłada się na wcześniej zapodkładowaną i zmatowioną płytę MDF. Ilość dokonywanego naniesienia jest uzależnione od efektu, jaki chcemy uzyskać, można nanosić od 120 do nawet 300-400 mikronów. Po upływie kilku minut można w tak powstałej powierzchni „odbić” za pomocą pieczęci lub wałka jakiś pożądany kształt (wizualnie efekt ten wygląda jak wyfrezowanie) lub uzyskać nierówności, przeciągając po powierzchni pędzlem. Lakier IDROPAC 500 ma bardzo silne właściwości tiksotropowe, które powodują, że nie zlewa się on z powrotem i odbity kształt pozostaje niezmieniony. Po wyschnięciu powierzchnię można zapatynować, dzięki czemu po wytarciu uzyskamy kolor tylko we „wgnieceniach”.

Kształty, jakie można uzyskać, zależą tylko od wyobraźni architektów i klientów. Verinlegno na swoich frontach pokazowych demonstruje strukturę skóry krokodyla oraz motywy dziecięce w postaci roślin i zwierząt. Bardzo dużym atutem lakieru jest to, że daje możliwość tworzenia struktur, które normalnie powstałyby poprzez wyfrezowanie i następnie szlifowanie miejsc po frezie i podkładzie. Taki proces jest bardzo czasochłonny, a dzięki nowemu lakierowi ten sam efekt uzyskujemy bardzo szybko i sprawnie.

Lakiery METALDUST

Lakiery Metaldust to prawdziwe metale kolorowe oraz stal w natrysku. W obecnej ofercie dostępne są następujące ich rodzaje: stal, mosiądz, brąz, aluminium, nikiel oraz miedź. Lakiery te wizualnie oraz swoją charakterystyką techniczną praktycznie nie różnią się od faktycznych stopów poszczególnych metali. Lakier taki składa się w 80% ze sproszkowanego metalu i 20% żywicy poliestrowej. Prace nad tym produktem trwały kilka lat, ponieważ trzeba było znaleźć żywicę, która w odpowiedni sposób zwiąże proszek metaliczny i jednocześnie pozwali na dalszą obróbkę zaaplikowanego lakieru, tak aby uzyskać wizualnie faktyczny efekt zastosowanego metalu.

Sposób aplikacji, przygotowania powierzchni oraz obróbki jest bardzo łatwy i nie wymaga specjalnego wyposażenia lakierni. Na surową płytę MDF nanosimy bezbarwny izolant (Isolante a Spruzzo w proporcji 1:1 z katalizatorem CAT. B 7), po upływie 2-3 godzin lekko szlifujemy powierzchnię włókniną. Do lakieru Metaldust dodajemy 20% czystego acetonu, a następnie 2% akceleratora do żywicy poliestrowej ACC PER PX LD (pamiętać należy, że żywicy poliestrowej jest 20%), dobrze mieszamy, po czym dodajemy katalizator do poliestru CAT. T 47 (tutaj mamy tę samą zasadę jak przy akceleratorze). Tak przygotowaną mieszankę nanosimy pistoletem lakierniczym o dyszy 2,5, pamiętając, że w mieszance mamy ciężki proszek metaliczny, który dosyć szybko opada na dno.

Lakier Metaldust jest lakierem bardzo ciężkim, 1 kg to około 200-250 ml, to ma znaczenie przy wydajności lakieru, ponieważ z 1 kg wymalujemy maksymalnie 1 m2. Lakier nanosimy dwukrotnie, tzw. mokro na mokro, w odstępie około 15-, 20-minutowym. Naniesienie całkowite lakieru powinno wynosić około 200-300 mikronów. Tak uzyskaną powierzchnię pozostawiamy minimum na 48 godzin.

Po tym czasie lakier obrabia się jak prawdziwy metal, czyli szlifując papierami: P240, P320, P400, P600, P800, P1200, P1500. Sposób dalszej obróbki uzależniony jest od oczekiwanego efektu, ponieważ po papierze P1500 możemy zabezpieczyć Metaldust lakierem bezbarwnym (ANCORANTE TX 98 GLOSS + 20% CAT. B 42) lub kontynuować obróbkę papierem P3000, a następnie polerując. Lakier Metaldust po polerowaniu myjemy wodą z mydłem, co pozwala usunąć resztki pasty polerskiej, a potem zabezpieczamy specjalnym lakierem ANCORANTE TX 98 gloss poprzez naniesienie cienkiej warstwy (około 60-80 gram na m2). Jeśli nie dokonamy zabezpieczenia lakieru, będzie on ulegał utlenieniu, tak samo jak to się dzieje z metalami, np. miedź będzie z czasem śniedziała lub brudziła palce itd.

Lakier Metaldust stal można przeszlifować tylko papierem P240, a następnie nanieść na niego lakier poliuretanowy w dowolnym kolorze. Taki cykl będzie skutkował tym, że do lakieru nawierzchniowego w danym kolorze będzie przyczepiał się magnes.

Obecnie Verinlegno sprawdza nowe stopy metali, aby poszerzyć swoją ofertę o inne metale kolorowe, problemem jest czystość metali oraz ich kompatybilność z żywicą poliestrową oraz dalsza obróbka, taka aby efekt końcowy był praktycznie taki sam jak faktycznego stopu.

Firma Verinlegno Polska Sp. z o.o. zaprasza do współpracy. Jej pracownicy posiadają wieloletnie doświadczenie w obszarze lakierowanie drewna, co umożliwia im dobranie produktów Verinlegno S.p.A. w sposób najbardziej odpowiadający danym warunkom lakierniczym oraz oczekiwaniom jakościowym względem gotowej powierzchni.

.
Exit mobile version