Firma Eurex, zajmująca się produkcją wysokiej klasy wyrobów z drewna, posiada w swoim parku maszynowym skaner QSCAN 60, wytwarzany przez polską firmę Woodinspector. Urządzenie służące do wykrywania wad w drewnie zostało nabyte w ramach realizacji planu rozwoju przedsiębiorstwa. Jego zadaniem jest usprawnianie procesu produkcji i podnoszenie jakość wytwarzanych wyrobów.
Skaner QSCAN 60 jest jednym z głównych elementów linii do optymalizacji drewna, która wycina wady surowca przed jego dalszą obróbką. Maszyna pracuje w automatycznej linii wraz z optymalizerką firmy Metaltechnika oraz strugarką Weinig. Michał Kędzia właściciel firmy Eurex mówi: „Zastosowanie linii do optymalizacji oraz linii do klejenia na długość pozwala nam przerabiać drewno w bardziej wydajny sposób. Wpływa to na poprawę organizacji pracy, lepszą kontrolę nad ilością elementów w danej partii produkcyjnej oraz zmniejszenie ilości odpadów na poszczególnych stanowiskach pracy”. I dodaje: „Ponadto skaner Woodinspector otwiera możliwości produkcji drewna bezsęcznego, klejonego, a więc pozwala wytwarzać produkty droższe, z wyższej półki”.
Zakup skanera zmienił istotnie przebieg procesu produkcyjnego suchej architektury ogrodowej w firmie Eurex. Dotąd obróbce były poddawane wszystkie elementy przeznaczone na daną partię produkcyjną i dopiero w dalszych etapach elementy wadliwe były odrzucane. Teraz produkcja odbywa się już bez elementów z wadami, gdyż odpad jest znajdowany i wycinany na samym początku.
„Jesteśmy wciąż na etapie dopracowywania niektórych programów produkcyjnych i zapewne potrwa to jeszcze dość długo, ale już można stwierdzić, że skaner QSCAN 60 sprawdza się bez zarzutu. Kontakt z serwisem jest bardzo dobry i nadzór nad maszyną przebiega w sposób ciągły. Producent, firma Woodinspector, jest bardzo otwarta na sugestie z naszej strony, a zmiany w programie urządzenia można dokonywać w łatwy sposób” – podkreśla Michał Kędzia.
Eurex jest firmą rodziną, działającą na rynku od roku 1990 i początkowo zajmującą się produkcją palet drewnianych. Obecnie zakład, zatrudniając 70 osób, przerabia drewno, w 95% iglaste, na znacznie szerszy asortyment. Ofertę podzielić można na 4 główne działy: architekturę ogrodową mokrą, architekturę ogrodową suchą, produkcję opakowań specjalnych oraz produkty z impregnacją przeciwpożarową. Wyroby te trafiają przede wszystkich do dużych europejskich sieci DIY.
(jz)
https://www.woodinspector.eu/services/q-scan/