Site icon 4woodi

Nowoczesna produkcja mebli – maszyny firmy Felder na DREMA 2024

Na targach DREMA 2024 firma Felder wróciła do pierwotnej koncepcji prezentowania maszyn, która opiera się na pokazaniu całego przekroju różnorodnych typów obrabiarek swoich trzech marek: Hammer, Felder oraz Format4. Oferowane urządzenia różnią się gabarytami, stopniem zaawansowania rozwiązań technicznych oraz klasami cenowymi. Na 4 stoiskach firmy, o łącznej powierzchni ponad 500 m2, goście targowi mogli zobaczyć prawie 40 obrabiarek tego austriackiego producenta. Po zakończeniu poznańskich targów porozmawialiśmy z Bożeną Bizoń, kierownikiem działu marketingu firmy Felder Group Polska.

Meble, Materiały i Akcesoria: Jakie zalety maszyn firmy Felder szczególnie Państwo podkreślacie podczas prezentacji targowych?

Bożena Bizoń: Nasza firma macierzysta Felder KG podczas konstruowania i produkcji maszyn stawia na wyjątkowe rozwiązania detali tych urządzeń. Przyszłemu użytkownikowi mają one ułatwić ich kontrolę, przyspieszyć ustawienia, zwiększyć precyzję obróbki, a tym samym obniżyć koszty odpadów, zredukować czas poświęcany na obsługę i konserwację oraz podnieść bezpieczeństwo pracy. I właśnie te aspekty staramy się przedstawić zwiedzającym nasze stoiska.

MMiA: Odwiedzający mogli wiele maszyn zobaczyć podczas wykonywania przykładowych operacji obróbczych. To bardzo uatrakcyjnia ekspozycję.

B.B.: To prawda, stworzyliśmy nawet klasyczny zakład stolarski wyposażony w pilarkę formatową, kombinowaną wyrówniarko-grubiarkę, frezarkę ze stołem przesuwnym do frezowania czopów i widlic, pilarkę taśmową oraz szlifierkę do krawędzi i szlifierkę szerokotaśmową. W nim znany stolarz i twórca kanału na YouTube „ARGO Woodcraft” pan Michał Szczurek podczas ciekawych pokazów pokazywał krok po kroku, jak zrobić sztorcową deskę kuchenną. Zwiedzający mogli więc zobaczyć wszystkie etapy pracy – od surowego kawałka drewna po gotowy produkt. Pan Michał podzielił się również swoimi doświadczeniami, praktycznymi wskazówkami oraz pasją do rzemiosła.

MMiA: System bezpieczeństwa PCS® dla pilarek formatowych to rozwiązanie, które silnie skupiało na sobie uwagę gości, choć było prezentowane już na wcześniej targach. Jak wpływa ten system na bezpieczeństwo pracy?

B.B.: Pokazy systemu PCS® cieszą się zawsze ogromnym zainteresowaniem, gdyż jest to rozwiązanie jedyne w swoim rodzaju na skalę globalną. W tym roku można było go zobaczyć aż na dwóch maszynach. PCS® pozwala wyeliminować poważne wypadki podczas pracy z pilarkami formatowymi i aktualnie jest najszybszym, aktywowanym bezkontaktowo systemem bezpieczeństwa na świecie. Wykrywa zagrożenie przed kontaktem dłoni z tarczą piły i rozwiązuje niebezpieczną sytuację w ciągu milisekund. Opuszcza cały agregat poniżej poziom stołu, przy czym go nie uszkadza i pilarka jest natychmiast gotowa do dalszej pracy. Poza tym nie wymaga konserwacji i czyszczenia, działa bez specjalnych, zewnętrznych źródeł energii i bez dodatkowych czujników lub systemów wideo. Jest też niewrażliwy na pył oraz zanieczyszczenia.

MMiA: Na Państwa stoisku nie mogło zabraknąć prezentacji spiralnego wału strugarskiego Silent-Power®. Za co cenią go użytkownicy?

B.B.: Silent-Power® to rozwiązanie już tysiąckrotnie sprawdzone przez naszych klientów. Ten cichy wał strugarski o połowę redukuje hałas podczas obróbki. Jest on dostępny wyłącznie dla strugarek Felder, Format4 i Hammer. Specjalnie opracowane krawędzie tnące nożyków z węglika spiekanego zapewniają struganie bez wyrw w każdym gatunku drewna. Znacznie krótsze wióry są skuteczniej usuwane dzięki zoptymalizowanym rowkom wiórowym i są znacznie bardziej zagęszczane w worku lub zbiorniku na wióry. Płytki tnące w Silent-Power® charakteryzują się nawet 20-krotnie dłuższą żywotnością w porównaniu z konwencjonalnymi płytkami HSS, gdyż każda płytka z węglika spiekanego posiada cztery fazy tnące. Uszkodzone ostrza można obracać lub wymieniać pojedynczo w kilku prostych krokach. Niezależnie od szerokości strugania, spiralny wał strugarski Silent-Power® zużywa znacznie mniej energii niż porównywalne systemy.

MMiA: Goście targów DREMA mieli okazję zobaczyć z bliska nowość – okleiniarkę prostoliniową G 383 marki Felder. Na jakie zalety tej nowej maszyny warto zwrócić uwagę?

B.B.: Do atutów G 383 z pewnością należy monitor dotykowy. Z jego pomocą w łatwy i przejrzysty sposób włącza się i wyłącza poszczególne agregaty. Umożliwia on również ustawianie temperatury kleju, temperatury w trybie pracy i czuwania, posiada licznik metrów bieżących, wyświetla interwały konserwacji i czytelne komunikaty o błędach. Do wyposażenia standardowego G 383 należy wartościowy agregat frezowania wstępnego oraz agregat zaokrąglania naroży. Do obróbki końcowej można wyposażyć okleiniarkę w dodatkowe agregaty, takie jak: cyklina profilowa, płaska lub polerka. Wszystko to mieści się w maszynie, która do ustawienia potrzebuje zaledwie 3,6 metra.

MMiA: Oczywiście pilarki formatowe stanowią podstawę każdego zakładu obrabiającego drewno lub płyty drewnopochodne i cieszą się na rynku niezmiennie ogromnym zainteresowaniem. Istotność tego segmentu maszyn odzwierciedla ich ilość na Państwa stoisku, w tym roku doliczyliśmy się ich aż siedmiu. Wśród nich znalazł się zeszłoroczny remake modelu kappa 450 x-motion marki Format4. Prosilibyśmy o przedstawienie tej ciekawej maszyny.

B.B.: kappa 450 x-motion marki Format4 była pierwszą pilarką formatową tej marki wprowadzoną na rynek przez austriackiego producenta Felder Group w 2001 roku. Dzięki wysokiej wydajności, długotrwałej precyzji i wielokrotnie nagradzanemu designowi, kappa 450 wyprzedziła swoje czasy i przeszła do historii jako klasyk.

W jej nowym wydaniu o dokładne cięcia dba nadzwyczaj lekko przesuwny stół formatowy z niezawodnym i sprawdzonym systemem prowadzenia „X-roll”. Wykorzystuje on stalowe, ułożone naprzemiennie w formie „X” rolki, niedopuszczające do obciążeń punktowych. Ergonomiczny uchwyt przy stole, z opcjonalnymi włącznikami dla piły głównej oraz podcinacza, są perfekcyjnie zintegrowane i zdecydowanie podnoszą komfort pracy. Do wyboru stoi 5 długości stołu od 2050 mm poprzez 2500, 2800, 3200, a na 3700 mm skończywszy.

Intuicyjne sterowanie x-motion “smartouch” z 10-calowym, kolorowym ekranem dotykowym na panelu sterowania kappa 450 x-motion zapewnia profesjonalną produktywność i oferuje takie funkcje jak: sterowanie pozycyjne wysokości i kąta tarczy piły, automatyczną korektę wysokości cięcia przy przechylonej tarczy piły, wybór prędkości obrotowych oraz ich wyświetlanie, pozycjonowanie przykładnicy równoległej z automatyczną korektą wymiarów w przypadku przechylenia tarczy piły. Bogata baza narzędzi dla programów cięć pozwala zaoszczędzić cenny czas podczas wykonywania rutynowych czynności. Oprogramowanie do optymalizacji rozkroju Ardis sprawia, że praca z planami cięć staje się dziecinnie prosta i pozwala optymalnie wykorzystać materiał.

Kolejną zaletą sterowania x-motion jest wysoka prędkość pozycjonowania, która umożliwia jednoczesne ustawianie w 3 osiach – oszczędza to do 50% czasu w procesie pracy w porównaniu z innymi pilarkami tej klasy. Pilarka formatowa kappa 450 x-motion przygotowana jest do pracy z tarczami pił o średnicy od 250 do 550 mm, zapewniając olbrzymią wysokość cięcia 155 mm. Wiele opcji do wyboru, chociażby w postaci 3 różnych wersji stołu wysięgnika, może sprawić, że również ta edycja pilarki stanie się przebojem wśród stolarzy.

MMiA: Uwagę na Państwa stoisku zwracała także wielkogabarytowa pilarka formatowa Felder K945 S, która oferuje wysokość cięcia 155 mm. Jest to najnowszy i można powiedzieć topowy model w Państwa ofercie?

B.B.: K945 S wyznacza nowe standardy dla wszystkich, którzy stawiają ekstremalne wymagania swojej nowej pilarce ze stołem formatowym. Rozwiązania systemowe Felder, takie jak: prowadzenie segmentów przechyłu “Easy-Glide” i stół formatowy “X-Roll” z 10-letnią gwarancją, zapewniają niezawodność przez wiele lat.

MMiA: Czy klienci szukają obecnie coraz bardziej zautomatyzowanych rozwiązań?

B.B.: Wielu, zwłaszcza młodszych właścicieli zakładów stolarskich i meblarskich, rozważa zakup obrabiarek sterowanych numerycznie. Pozwalają one znacznie ograniczyć liczbę pracowników, podnosząc jednocześnie wydajność i jakość wytwarzanych produktów. Taką właśnie maszynę mogli zobaczyć także na naszym stoisku – był to model 5-osiowego centrum CNC profit H350R Format4. Centrum to przy współpracy z oprogramowaniem do projektowania mebli F4Design, nową pilarką panelową kappa automatic 85 edition oraz okleiniarką tempora 60.12 e-motion tworzyło komórkę produkcyjną, przedstawiającą zwiedzającym koncept automatyzacji produkcji.

Z wykorzystaniem tego centrum CNC pokazaliśmy też nowość – system F4Vision. Jako opcja oprogramowania sterującego obrabiarkami CNC od Format4 w połączeniu z okularami z technologią Augmented Reality, czyli rozszerzonej rzeczywistości, stanowi on ogromną pomoc dla operatora podczas obsługi maszyny, jak również interaktywnego wsparcia serwisowego.

W tak zwanej „Mixed-Reality“, która jest tworzona przy pomocy okularów AR, wirtualne elementy zostają zintegrowane z realną rzeczywistością. Dzięki temu operator obserwuje przed sobą rzeczywistą przestrzeń, która jest uzupełniona wizualnie przez elementy graficzne. W trakcie przygotowania CNC operator widzi dokładnie obliczone pozycje przyssawek oraz konsoli i potrafi je zgodnie z tym ustawić. Ułożenie materiału możliwe jest bez dodatkowych urządzeń na maszynie. Aktualny status oraz wszystkie ważne parametry maszyny w okularach AR zostają wirtualnie, przejrzyście wyświetlone i w każdej chwili mogą zostać sprawdzone. Podczas serwisowania lub konserwacji okulary AR pokazują proste wskazówki i działania pomocne dla operatora lub pozwalają nawiązać połączenie na żywo z technikiem serwisu, który może w ten sposób na bieżąco udzielać porad i wsparcia.

MMiA: Jaka była struktura osób odwiedzających Państwa ekspozycje?

B.B.: Nasi goście targowi byli bardzo zróżnicowaną grupą, podobnie jak nasze produkty. Jesteśmy znani z tego, że zarówno właściciele zakładów jednoosobowych, jak i szukający zaawansowanych technologicznie rozwiązań, łącznie z automatyzacją, mogą u nas znaleźć rozwiązania dopasowane do swojej produkcji.

Odwiedziła nas duża rzesza klientów nowych, jak i tych z którymi współpracujemy już od wielu lat, co nas ogromnie cieszy, bo świadczy też o tym, że klienci chętnie do nas wracają, bo cenią sobie naszą firmę i nasze produkty za co jesteśmy im bardzo wdzięczni.

MMiA: To chyba tegoroczna edycja targów spełniła Państwa oczekiwania?

B.B.: Targi DREMA 2024 oceniamy bardzo pozytywnie, zarówno pod kątem ilości osób, które odwiedziły nasze stoisko, jak również stopnia zainteresowania naszymi produktami. Mamy nadzieję, że trend ten się utrzyma, gdyż ostatnie miesiące dla naszej branży były z pewnością trudne.

MMiA: Na zakończenie rozmowy, chcieliśmy zapytać o rozwój Państwa oferty, jakie czynniki go kształtują?

B.B.: Nasza firma w Austrii uważnie śledzi rynek i systematycznie poszerza ofertę o takie modele maszyn, których jeszcze nie posiada, a ze strony klientów słyszy głosy o potrzebie ich wprowadzenia. Dotyczy to zarówno maszyn z wyższego, jak i niższego segmentu. Proces ten jest jednak długotrwały, wymaga dużego nakładu czasu oraz środków, gdyż od powstania konceptu nowej obrabiarki do uruchomienia jej produkcji mija często wiele miesięcy lub nawet lat. Podobnie jest z nowymi rozwiązaniami, tak jak to było w przypadku wału spiralnego Silent-Power®, który zanim został wdrożony do produkcji wymagał tysięcy testów oraz stworzenia specjalnej maszyny, która jest w stanie wykonać go z taką precyzją, aby niezmiennie posiadał wymagane parametry techniczne. Co jakiś czas odświeżamy modele maszyn, chociażby poprzez zmianę ich designu czy detali, które nawet jeśli nie są spektakularne, to w znacznym stopniu mogą podnieść np. ergonomię pracy.

MMiA: Kiedy można oczekiwać nowych rozwiązań od firmy Felder?

B.B.: W przyszłym roku odbędzie się kolejna edycja targów LIGNA w Hannowerze w Niemczech. Dla naszej firmy macierzystej zawsze stanowiły one okazję do prezentacji nowości i z pewnością tak też będzie w przyszłym roku.

MMiA: Dziękujemy za udzielone informacje.

B.B.: Dziękuję.

https://www.felder-group.com/pl-pl

 

 

Exit mobile version