Nowością w bębnowych rębakach produkowanych przez firmę Teknamotor jest system podawania odpadów drzewnych, składający się z zabudowanej w wahaczu zębatej górnej rolki dociskająco-wciągającej oraz stołu załadowczego z zębatą gąsienicą. Układ o napędzie hydraulicznym wspomaga transport drewna do systemu tnącego. Praca operatora polega na położeniu drewna na transporterze gąsienicowym lub ewentualnie lekkim popchnięciu materiału.
Rębak Skorpion 280 SDBG
Ta maszyna to doskonały wybór dla firm i osób, które chcą pozyskiwać zrębki o jednorodnej frakcji. Rębak ma duże możliwości przerobowe przy niewielkich gabarytach, pozwalających na wygodne używanie maszyny. Jest to najmniejszy mobilny rębak bębnowy z podajnikiem gąsienicowym produkowany w Europie. Ze względu na oczekiwania użytkowników, otrzymał on europejską homologację, która pozwala na rejestrację maszyny i dopuszczenie do ruchu drogowego. Rębak w formie przyczepy specjalnej pozwala na szybkie przemieszczanie się między miejscami pracy.
W modelu Skorpion 280 SDBG zastosowano bęben płaszczowy z sektorowym układem 3 noży tnących – jeden obrót bębna to jedno cięcie drewna na całej szerokości bębna. Innowacyjne rozwiązanie to równomierne obciążenia systemu tnącego, stabilna praca silnika spalinowego i ekonomiczne zużycie paliwa. Zastosowanie sita pomaga w produkcji regularnego zrębka do celów opałowych i przemysłowych.
Konstrukcja noży tnących ze stali narzędziowej daje wysoką odporność na tępienie, długi czas eksploatacji – zostrzenie z długości nominalnej do 20 mm (w modelach rębaków 280RB, 280SDBG) lub do 55 mm (w 350RB, 350RBP, 500RB).
Długa i szeroka powierzchnia transporterów gąsienicowych pozwala na łatwy, skuteczny i wydajny załadunek drewna. Wolna przestrzeń między transporterami gąsienicowymi w modelach 350RB, 350RBP, 500RB służy separacji zanieczyszczeń takich jak drobne kamyki, ziemia, piach, itp., a tym samym wydłuża okres eksploatacji noży.
Modele rębaków Skorpion 350 RBP i Skorpion 500 RB w standardzie wyposażone są w hydraulicznie obracaną rurę wyrzutową, składany deflektor do zmiany kąta wyrzutu oraz składany stół załadowczy z dwiema zębatymi gąsienicami. Powyższe funkcje jak również uruchamianie, zatrzymywanie i cofanie systemem podawczym realizowane są za pomocą Joysticka.
Układ podający bez przeciążeń
Wszystkie modele rębaków bębnowych posiadają elektroniczny system No-stress, który eliminuje ryzyko ewentualnego przeciążenia układu napędowego poprzez automatyczne czasowe zatrzymanie układu podającego. Edytowalne oprogramowanie systemu antyprzeciążeniowego No-stress pozwala w prosty sposób na zmianę ustawień pracy maszyny i dostosowanie do indywidualnych potrzeb. Program „grube drewno”, „cienkie drewno” umożliwia szybką zmianę trybu pracy rębaka w celu dostosowania do aktualnie rozdrabnianego materiału i efektywniejszej pracy maszyny. System ten ma wbudowany licznik motogodzin.
Do produkcji drobnego i dużego zrębka
Wszystkie modele rębaków bębnowych z systemem gąsienicowym w standardzie wyposażone są w hydrauliczny zawór do regulacji prędkości podawania drewna. Umożliwia to cięcie odpadów drzewnych do bardzo drobnego zrębka, który po dalszym przetworzeniu w młynach młotkowych może być wykorzystany do produkcji brykietu i pelletu. Produkowany przez rębaki duży zrębek może być z kolei wykorzystywany do palenia w piecach lub do sprzedaży na cele przemysłowe.
Fot. Teknamotor
.